Revija Reporter
Slovenija

Kdo je v resnici mož, ki je svetoval Urški Klakočar Zupančič in so ga vrgli iz Svobode: kupoval je Reporter, njegova žena pa je obsojena odvetnica

Marko Medvešek
20 37.491

2. apr. 2023 10:32 Osveženo: 10:40 / 02. 4. 2023

Deli na:

Andraž Osim se predstavlja kot žrtev spletk v Gibanju Svoboda - a kdo je v resnici Mariborčan, ki zase pravi, da je človek iz političnega zakulisja.

Večer/Robert Balen

Kdo je Andraž Osim, donedavni svetovalec predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, ki je ob svojem odhodu s položaja zlil gnojnico po stranki Gibanje Svoboda, katere član je bil do pred kratkim. Osim se predstavlja za človeka iz političnega zakulisja – kaj to pomeni, za koga je delal in kdo je njegova žena, ki je tudi po svoje razvpita.

Nekdanji svetovalec predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič in bivši član Gibanja Svoboda Andraž Osim je moral nedavno zapustiti položaj v DZ, nakar naj bi, tako sam trdi, na željo generalne sekretarke Gibanja Svoboda Vesne Vuković in strankinega šefa volilnega štaba Petra Majerleta izstopil iz stranke .

Osim vztraja, da je šlo šefom stranke v nos njegovo druženje z ljudmi na drugem političnem polu, recimo kava s poslanko SDS Jelko Godec, in da so mu očitali, da se je zaradi njega ohlajal odnos med Klakočar Zupančičevo in šefom Gibanja Svoboda ter predsednikom vlade Robertom Golobom. V stranki njegove očitke zavračajo in trdijo, da je njegov izstop posledica njegovega neetičnega in nesprejemljivega ravnanja ter da je kršil temeljna načela Gibanja Svoboda in je deloval v nasprotju z vrednotami, ki jih stranka zagovarja. Kdo pravzaprav je Osim?

Reporterjev urednik Silvester Šurla je o Osimu pisal v svoji knjigi Ozadje Reporterja in Maga, v kateri je opisal svoje neplodno srečanje z njim leta 2016. Tedanji založnik Reporterja Boštjan Kreft je Šurli predlagal srečanje z Osimom in stečajno upraviteljico odvetnico Suzana Gale, ki sta se zanimala za nakup revije. Domnevno je bil Osim povezan s padlim tajkunom iz Dela revij Matejem Raščanom (tudi Kreftovim bratrancem), ta pa naj bi Osima tudi usmeril h Kreftu. Ukvarjal naj bi se z zavarovalniškimi posli, najbrž je bil eden od posrednikov za sklepanje zavarovanj pri Zavarovalnici Maribor, danes Zavarovalnici Sava.

»Kreft me je prosil, da se naslednji dan dobim z njima na kosilu v nekem lokalu v Zupančičevi jami, kar sem tudi storil. Na vprašanje, zakaj bi kupila Reporter, nisem prejel prepričljivega odgovora. Osim je nekaj motovilil o poslih z Zavarovalnico Maribor, za Suzano Gale pa sploh ne vem, kaj je delala poleg. Spil sem le vodo in se na hitro poslovil. Bil sem prav besen na Krefta, da sem zabijal čas v tri dni, kar sem mu tudi povedal ob prihodu nazaj v redakcijo,« je v svoji knjigi srečanje povzel Šurla. O Osimu je Šurla še napisal, da je sin bolj znanega odvetnika Viktorja Osima, Galetova pa da je bila pred tem obsojena na enoletno zaporno kazen zaradi sprejemanja podkupnine.

Oboje drži. Osimom oče Viktor je odvetnik, najbolj znan po zastopanju samooklicanega vodje Štajerske varde Andreja Šiška. Suzana Gale pa je bila leta 2013 obsojena na leto dni zapora in plačilo 15.000 evrov zaradi zlorabe položaja, ko je kot stečajna upraviteljica koprskega podjetja Montec zahtevala od ustanovitelja Dejana Škerliča podkupnino v višini 20.000 evrov v zameno za ureditev prirejene bilance.

Nekoč je bila odvetnica Suzana Gale obsojena zaradi podkupovanja, danes se predstavlja kot nepremičninarka Suzana Osim.

Linkedin

Z Osimom je leta 2016 skupaj ustanovila podjetje Synergos, ki ima kot glavno dejavnost registrirane stike z javnostmi. Toda po dostopnih podatkih se ukvarja s pravnim svetovanjem. Osim je direktor družbe, Galetova pa njena prokuristka. Osim in Galetova sta sicer partnerja tudi zasebno, saj sta poročena in Suzana Gale je po novem Suzana Osim. V preteklosti je bila poročena Boštjanom Robežnikom, nekdanjim direktorjem informatike v družbi Mobitel d.d., tedaj se je pisala Gale Robežnik.

Synergos je leta 2019 od direkcije za infrastrukturo dobil dve evidenčni naročili, pri katerih zaradi nizke vrednosti ni bilo potrebno izvesti postopka javnega naročanja. Pri prvem je šlo za »uskladitev zemljiškoknjižnega stanja z dejanskim na zemljiščih, ki izpolnjujejo pogoje za dodelitev statusa javne železniške infrastrukture«, pri drugem pa za »iskanje in identifikacija arhivske dokumentacije, ki se nanaša na nepremičnine javne železniške infrastrukture na območju ranžirne postaje Zalog«. Vsako od naročil je bilo vredno malo manj kot 20.000 evrov.

V letu 2021 je podjetje Synergos ustvarilo 18 tisoč evrov prihodkov, prej je dosegalo od 40 do 80 tisoč evrov prihodkov na leto. V letošnjem letu je od državnega zbora dobilo plačana dva računa v skupni vrednosti pet tisoč evrov, predvidoma za svetovanje Klakočar Zupančičevi. Po podatkih Erarja je podjetje Synergos doslej prejelo 231 tisoč evrov iz javnih virov. Največ, 145 tisoč evrov, je julija 2018 dobilo iz Darsa.

Podjetje ima sicer bolj malo prihodkov – leta 2021 denimo 17 tisoč, 2020 33 tisoč evrov, kažejo podatki Ajpesa. V letu 2021 je Synergos izkazala dva tisočaka dobička, leto prej pet tisoč evrov izgube. Nepremičninski posli tudi ne cvetijo preveč. Leta 2016 se je Osim z občino Gorišnica dogovarjal o ustanovitvi skupnega projekta, ki bi v objektu v lasti križniškega reda vzpostavilo dializni center v  sodelovanju z nemško družbo Fresenius. Iz tega ni bilo potem nič. Velja izpostaviti še podjetje Vesy, družbo za oglaševanje in storitve, registrirano na istem naslovi kot Synergos. Tudi tu je Osim direktor, Galetova pa prokuristka.

Andraž Osim ima tudi osebno težave z dolgovi. Na njegovem stanovanju v Mariboru je bilo v preteklosti vpisanih že več izvršb. Eno od njih, v vrednosti 7400 evrov, je leta 2017 vpisala država, drugo, vredno več kot 10.000 evrov, pa fizična oseba.