Revija Reporter
Slovenija

Kdo je bolj kriv za arbitražno afero: Slovenci ali Hrvati?

STA

1. avg. 2015 12:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovensko javno mnenje je razdeljeno glede tega, ali je za izbruh arbitražne afere, ki pretresa slovensko-hrvaške odnose, kriva Slovenija ali Hrvaška, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je za časnik Dnevnik opravila agencija Ninamedia. Velika večina anketiranih pa meni, da bi se moral arbitražni postopek kljub aferi nadaljevati.

Za afero, ki so jo sprožili hrvaški mediji z objavo posnetkov pogovorov med takratno slovensko agentko Simono Drenik in slovenskim sodnikom na arbitražnem sodišču Jernejem Sekolcem, je po mnenju 48,9 odstotka anketirancev v anketi Dnevnika odgovorna hrvaška stran zaradi prisluškovanja in razkritja prisluhov. Po drugi strani pa jih 43 odstotkov odgovornost pripisuje slovenski strani in sicer zaradi nespoštovanja pravil arbitražnega sodišča oz. nespoštovanja varnostnih pravil pri komuniciranju med agentko in sodnikom.

Pri vprašanju, ali bo afera Sloveniji z vidika mednarodnega ugleda škodila ali ne, je 49,8 odstotka anketirancev ocenilo, da bo afera Sloveniji škodila, 43,6 odstotka pa jih je menilo, da tovrstne škode ne bo.

Kljub aferi ter ohlajevanju odnosov med slovensko in hrvaško politiko pa velika večina anketirancev ocenjuje, da je treba arbitražni postopek nadaljevati. Tako je dejalo 91,7 odstotka vprašanih, proti jih je 5,4 odstotka. Dnevnik sklepa, da se večina anketirancev za nadaljevanje dela arbitražnega sodišča kljub napovedi Hrvaške o izstopu iz postopka zavzema verjetno tudi zato, ker naj bi prisluhi razkrili, da bi po razsodbi večina Piranskega zaliva pripadla Sloveniji.

V javnomnenjski raziskavi, ki jo je za Dnevnik 29. in 30. julija opravila Ninamedia, je bilo izprašanih 350 anketirancev.