Revija Reporter
Svet

Plenković: S Cerarjem se v Ljubljani ne mislim pogovarjati o arbitraži

STA

7. jul. 2017 6:00 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Andrej Plenković

STA

Hrvaški premier Plenković se v Ljubljani s slovenskim kolegom Cerarjem ne namerava pogovarjati o izvajanju arbitražne sodbe.

Hrvaški premier Andrej Plenković je na včerajšnji seji hrvaške vlade dejal, da namerava 12. julija v Ljubljani s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem nadaljevati pogovore o reševanju odprtih vprašanj med Hrvaško in Slovenijo in ne o izvajanju arbitražne sodbe o meji med državama.

Plenković je napovedal, da se bo v Ljubljano odpravil v spremstvu dveh podpredsednic hrvaške vlade, zunanje ministrice Marije Pejčinović Burić in ministrice za gospodarstvo Martine Dalić.

Ponovil je, da bodo v pogovorih vztrajali pri znanih hrvaških stališčih, ki temeljijo na odločitvi hrvaškega sabora iz leta 2015 o izstopu Hrvaške iz arbitražnega postopka zaradi "protipravnih potez slovenske strani".

"Arbitražna sodba nas ne zavezuje in je ne bomo uveljavili kot takšne, ne glede na stališča katere koli druge države ali mednarodne organizacije," je povedal ob začetku vladne seje, ko praviloma ministre seznanja z najbolj aktualnimi dogodki na Hrvaškem.

Znova je dejal, so pripravljeni na pogovore o načinih za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo, ki je "prijateljska in sosednja država, ki je partnerka v Evropski uniji in zaveznica v zvezi Nato".

Slovenski premier Miro Cerar je sicer v sredo v Ljubljani dejal, da bo na srečanju s hrvaškim kolegom zelo jasno zastopal stališče, da je treba v sodelovanju s sosedo implementirati arbitražno odločbo. "Predstavil mu bom, kakšen je naš pogled na prve in kasnejše korake v zvezi z arbitražno odločbo, potem pa mu bom prisluhnil," je povedal Cerar.

Plenković, ki je tudi predsednik HDZ, je po sredinem večernem srečanju predsedstva največje hrvaške politične stranke poudaril, da vladajoča stranka "trdno brani nacionalne interese ter vprašanje državnega ozemlja in meja".

Na novinarsko vprašanje, kako bo ravnal, če bo Slovenija vztrajala pri uresničitvi arbitražne sodbe, je povedal, da ni nobenega mehanizma, ki bi Hrvaški vsilil izvedbo sodbe v postopku, iz katerega je izstopila. "To moramo do konca pojasniti hrvaški javnosti," je sklenil.

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je po včerajšnji novinarski konferenci s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo na srečanju voditeljev držav Pobude treh morij v Varšavi ponovila, da arbitražna sodba za Hrvaško ne obstaja, temveč je obvezujoča odločitev hrvaškega sabora iz leta 2015.

Novinarjem je potrdila pripravljenost Hrvaške na dvostranske pogovore s Slovenijo o načinih za reševanje spora o meji. "Ali bo to odhod na mednarodno sodišče ali neposredni dogovor, ne vem", je še dejala.

Dodala je, da v tem trenutku ne vidi konkretnih težav "na terenu" ter da vse "dobro deluje", čeprav, kot je dejala, stanje najbolj občutijo prebivalci ob meji.

"Upam, da se bodo vsi vzdržali incidentov. Posebej pomembno je, da se Slovenija vzdrži kakršnih koli enostranskih postopkov, ker še vedno veljavo vsi sporazumi, kot sta sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju ter ladijskem prometu in številni drugi sporazumi, ki sta jih državi podpisali in so dejansko prednostni pred arbitražo", je še izjavila.

Časnik Večernji list je včeraj objavil, da so jim iz zveze Nato odgovorili, da je arbitražna sodba o meji "dvostransko vprašanje", za katero so prepričani, da ga bosta državi rešili v "obojestransko korist". Zagrebški časnik navaja, da so vprašanje postavili zaradi dela sodbe, v katerem je določeno, da je Trdinov vrh, na katerem so slovenski vojaki, hrvaško ozemlje.

Kot trdijo v časniku, gre za "enega redkih, če ne edini primer", da so vojaki ene članice zaveznice na ozemlju druge države članice, ne da bi jih tja pozvali ali jim naknadno dovolili bivanje.

Neimenovani uradnik zveze Nato je za Večernji list dejal, da sta Slovenija in Hrvaška podpisnici pogodb, ki ju zavezujejo mirnemu reševanju medsebojnih sporov, posebej pa da se bosta vzdržali groženji in uporabe sile.