Kdo bo sodeloval s SLS Tine Bregant?
28. apr. 2025 13:58 Osveženo: 16:03 / 28. 4. 2025


Tina Bregant, nov predsednica SLS
Po kongresu SLS, kjer so na čelo stranke izvolili Tino Bregant, se znova vrstijo ugibanja o sodelovanju desnosredinskih strank na parlamentarnih volitvah prihodnje leto, za kar si javno prizadeva predsednik NSi Matej Tonin. Tudi Bregant verjame v razvojno koalicijo sorodnih strank, v novoustanovljenih Demokratih in Fokusu pa so še zadržani.
Po sobotnem kongresu SLS, ki so ga poleg postopkovnih zapletov zaznamovali očitki o rušenju in vnaprej dogovorjenem izidu, bo prva velika naloga nove predsednice stranko popeljati na parlamentarne volitve. Po kongresu je Bregant v izjavi za medije dejala, da verjame v razvojno koalicijo sorodnih strank, a pred tem se mora stranka trdno postaviti na svoje noge, nato pa se bodo lahko pogovarjali naprej.
Ugibanja o povezovanju je znova sprožilo tudi to, da so se kongresa SLS udeležili tudi predstavniki nekaterih strank na desnem političnem polu. Stranko so prišli podpret Tonin, poslanec SDS Franc Breznik ter predsednik DS in nove stranke Fokus Marko Lotrič.
Tonin je ob robu kongresa SLS dejal, da je prišel kolegom iz SLS zaželeti srečo na kongresu, da utrdijo stranko in da so čim bolje pripravljeni na naslednje volitve. Sam zagovarja, da bi se morale desnosredinske stranke povezati in se na volitvah s skupno listo boriti za zmago, nato pa skupaj s SDS oblikovati "drugačno vlado". "Zamenjava oblasti je tista ključna, najpomembnejša stvar, da bi morali podrediti tudi naše individualne interese, morda strankarske interese temu, da ta skupni cilj dosežemo," je dejal.
Lotrič je danes za STA zapisal, da je na sobotnem kongresu SLS pokazal spoštovanje, kot so ga oni izkazali na januarskem kongresu stranke Fokus. Slovenija po njegovem mnenju "ne potrebuje več političnega cirkusa, ampak streznitev". V Fokusu imajo svoj program in gradijo mrežo na terenu, je navedel. "Ko bodo ostale stranke pripravile in predstavile svoj program, bo čas za morebitne razgovore," pa je zapisal o sodelovanju.
Predsednik stranke Demokrati Anže Logar je v odzivu za STA zapisal, da bi se tudi sam udeležil kongresa SLS, a je imel že prej predvidene obveznosti. "Vsi pozivi k sodelovanju so na mestu, še posebej zato, ker je v slovenski politiki preveč delitev, kar uničuje naš razvojni potencial," je dodal.
V pogovoru za današnjo izdajo tednika Reporter pa je Logar zanikal pogovore o skupni listi NSi, SLS, Fokus in Demokratov na parlamentarnih volitvah, kjer naj bi mu Tonin ponujal mesto skupnega kandidata za mandatarja, Logar pa naj bi to zavrnil. "Tovrstnih vprašanj se ne rešuje v enkratnem pogovoru. Tovrstni projekti potekajo dolgo za zaprtimi vrati, kadar imajo štiri stranke takšen interes," je dejal. Po njegovem vedenju takšnih aktivnosti v slovenskem političnem prostoru še ni.
Sam je samozavesten glede rezultata Demokratov na naslednjih volitvah. Če politična stranka vstopa v partnerstva, ko še ni oblikovala svojih struktur, je avtomatično šibkejši partner v pogajanjih, meni. Zato je njegova primarna naloga, da ustanovi "konkurenčno stranko na političnem trgu". "Ko bo naša stranka v tej fazi, računam, da bomo nekje do septembra zaključili proces interne krepitve, potem lahko začnemo tudi pogovore o povezovanju onkraj akademskega dialoga. Do takrat je primarni fokus na gradnji stranke," je navedel.
Sodelovanja s predsednikom SDS Janezom Janšo po volitvah Logar za Reporter ni zavrnil, "saj je vendarle naša temeljna doktrina, da sodelujemo".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke