Revija Reporter
Slovenija

Kakšen je informativni izračun Gursa za Alenko Bratušek? »Popolnoma v redu.«

STA

28. feb. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premierka Alenka Bratušek meni, da bodo več kot 90 odstotkov težav, s katerimi se ljudje soočajo pri nepremičninskem davku, odpravili s popravki obdavčitve nepremičnin, ki so jih včeraj sprejeli na vladi. Obenem je poudarila, da je bil davek nujen, saj bi bila alternativa njegovi uvedbi preveč kruto rezanje odhodkov.

Predsednik SLS Franc Bogovič je premierko Alenko Bratušek včeraj pozval k odstopu, in sicer zaradi "fiaska pri nepremičninskem davku". Bratuškova pa pravi, da se je "ta fiasko potem začel že s prvo vlado Janeza Janše, ki je leta 2006 uvedla množično vrednotenje nepremičnin".

Od tedaj si nihče ni upal zagristi v to kislo jabolko, je premierka poudarila v izjavi za javnost po srečanju z vodji parlamentarnih strank glede zakona za izvedbo fiskalnega pravila. "V tem obdobju smo primorani to narediti, ker je bila alternativa nepremičninskemu davku preveč kruto rezanje odhodkov. To je edini razlog, da smo šli v ta davek," je dejala.

Vlada je sicer včeraj predlagala, da se v zakonu o davku na nepremičnine poenoti obravnavo rezidenčnih in nerezidenčnih stanovanj ter se jih obdavči z 0,15 odstotka. Glede zemljišč za gradnjo stavb pa bo poskrbela, da se bodo ovrednotila kot stavbna zemljišča. S tem bo mogoče razmere obvladati, je prepričan finančni minister Uroš Čufer.

V pogovoru za Kanal A je premierka poudarila, da je davek še vedno pravičen in da s predvidenimi popravki ne ščitijo bogatih.

"Pokazalo se je, da rezidenčnost ali nerezidenčnost ne vpliva samo na tiste, ki imajo vikende, ki imajo več stanovanj. Vpliva na marsikoga drugega. Jaz nekako nimam občutka, da na geodetskih upravah stojijo sami bogati ljudje, ki želijo urediti podatke, ki so napačni," je pojasnila.

Ob tem je priznala, da so jih že pri prvi predvideni rešitvi, po kateri bi bila nerezidenčna stanovanja bolj obdavčena, strokovnjaki opozarjali, da je takšna rešitev napačna. A v to smer so šli zaradi vztrajanja ene od koalicijskih strank, je dejala Bratuškova. Katera stranka je to bila, ni razkrila, a po neuradnih informacijah naj bi šlo za SD.

Kadarkoli bi se davek na nepremičnine uvedel, pa bi se podatki dokončno urejali "praktično v zadnjem trenutku", je prepričana Bratuškova: "Tudi če bi ga uvajali denimo leta 2015, bi to, kar gledamo danes, gledali decembra 2014." Z njenim informativnim izračunom pa je, kot pravi, vse "popolnoma v redu".

Priznala je tudi, da se je dolg države v zadnjem obdobju povečal. A okoli 15 odstotkov tega dolga "odpade" na sanacijo bančnega sistema in cilj vlade je ta dolg pokriti z odprodajo premoženja, ki je na slabi banki. Vlada s tem po besedah Bratuškove ne želi obremenjevati naslednjih rodov. "Tisti, ki govorijo in mislijo, da je zadolževanja v Sloveniji lahko konec čez noč, pa zavajajo ljudi," je dodala.

Kot je še poudarila, na ponedeljkovi izredni seji DZ ni govorila o SDS, temveč o tem, da se je treba začeti ukvarjati s prihodnostjo in ne s preteklostjo. Za novega ministra za gospodarstvo Metoda Dragonjo je prepričana, da bo izpolnil vse zaveze koalicijske pogodbe, da se bo ukvarjal s prestrukturiranjem podjetij in tudi z dvigom konkurenčnosti. "A težko se je ukvarjati s prihodnostjo, ko te nekdo neprestano vleče nazaj in navzdol, z arhivi, neutemeljenimi interpelacijami in tako naprej," je povedala premierka.

Pogovor je Bratuškova sklenila s prepričanjem, da bo čez leto dni brezposelnost nižja, da bo Slovenija še vedno socialna država, gospodarska situacija pa boljša in da bodo uspeli izpeljati to, kar so si zadali - tudi davek na nepremičnine.