Revija Reporter
Slovenija

Kako je Janša upošteval poziv Pahorja in spretno prenesel napade evropskih poslancev

Ivan Puc
4.839

6. jul. 2021 12:35 Osveženo: 13:07 / 06. 7. 2021

Deli na:

Janez Janša in Borut Pahor

Primož Lavre

"Evropa je vse kar ste predstavili, vsa vaša stališča so legitimna." S temi spravnimi besedami je predsednik vlade Janez Janša zaenkrat zaprl fronto s poslanci Evropskega parlamenta (EP), ki jim je danes predstavil predsedovanje Slovenije svetu EU. Upošteval je (močno pokroviteljsko zveneč) poziv predsednika republike na srečanju politikov pod Najevsko lipo, da bo vse, kar bo rekel v EP, rekel tudi v imenu države. Janša se je potrudil in bil "spreten", kot je od njega pričakoval Borut Pahor, ker ve, "da za biti spreten".

Nizozemska poslanka Sophie in 't Veld, ki jo je Janša marca pozval k odstopu, mu je izročila vprašanja, na katera mu, kot je dejala, najbrž zaradi zasedenosti ni uspelo odgovoriti. A tokrat ni niti reagiral, tako kot je včeraj na podobno gesto poslanca LMŠ Roberta Pavšiča, ki mu je prav tako lastnoročno dostavil vabilo na zaslišanje preiskovalne komisije.

Janša je zavrnil izrečene kritike na račun svobode medijev, rekoč, da "zadnji novinar, ki je bil zaprt zaradi svojega pisanja, stoji pred vami. Trenutno ni nobene represije nad mediji in novinarji. Gre le za prenašanje zdrah in slovenskega parlamenta v evropski parlament". Glede evropskih vrednot je le pripomnil, da "ne smemo iz skupne košarice vrednot potegniti zdaj eno in jo narediti za absolutno, drugič drugo, kot ustreza trenutni situaciji." Če v državnem zboru vladavine prava ni omenil, je v evropskem parlamentu dejal, da je »vladavina prava ključna«, a brž pristavil: "Pri njej moramo imeti na koncu sodišče, ki odloči."

"Robat" začetek slovenskega predsedovanja prejšnji četrtek v Ljubljani, se je tako – po zaslugi nasvetov predsednika republike Pahorja in premierja, ki je prisluhnil njegovemu (in najbrž še kakšnemu) pozivu – le obrusil. Janez Janša tokrat ni "pograbil" številnih ostrih kritik, opozoril in pozivov ("potrebujemo dokaze") evropskih poslancev.

Janša v areni evropskega parlamenta ni izrabil pravice do izražanja. Vemo, da jo kot ustavno pravico sicer rangira višje od svobode medijev.