Revija Reporter
Slovenija

Kaj počne danes Jožef Jerovšek, legendarni poslanec SDS?

Ivan Puc
18 3.272

21. dec. 2023 6:00 Osveženo: 7:13 / 21. 12. 2023

Deli na:

Jožef Jerovšek

Marko Vavpotič

Jožeta Jerovška poznamo kot nekdanjega dolgoletnega poslanca Slovenske demokratske stranke. Ni »šparal« jezika, a je bil tudi za korekten pogovor in znal se je tudi pošaliti. Z nekaterimi, s katerimi je največkrat prekrižal meč, se občasno dobiva. Pred leti je za svojega strankarskega šefa dejal, da je tviter zanj prehiter medij.

Vaš politika še kdaj (za)mika?

Niti ne. Mislim, da je bilo aktivne politike dovolj. Ji pa sledim. Nekateri, tudi poslanci, zanjo po upokojitvi nočejo niti slišati. Zadnjič sem srečal veleposlanika, ki mi je dejal, da že dve leti ne tvita, bere časopise in gleda poročila na televiziji. Tega si zase ne znam predstavljati.

Katere medije pa najpogosteje spremljate?

Nacionalno TV, Novo 24TV, POP TV … Časopisov nimam več naročenih, razen sobotnega Dela. Sobotna priloga se je žal spremenila na slabše, opazi se, da imajo v njej največ besede konvertiti, ki se morajo kar naprej dokazovati, da so »ta pravi«.

Vam je kateri od nadobudnih poslancev padel v oči?

Pa mi je res, poslanec SDS Andrej Hoivik. Ni dosti mlajši od trenutno predsedujočega vladi Luka Mesca. Razgledan je, zlahka v trenutku in na primerni ravni demantira tudi kakega državnega sekretarja. In nenazadnje je kemik kot jaz, na isti katedri sva diplomirala.

Kaj pa vas sicer pritegne – v »prostem času«?

Nič posebnega. Vrtičkar sem, ljubiteljsko igram šah tudi na kakem vikend turnirju po švicarskem sistemu. Dvanajst let sem do lani vodil Šahovski klub Impol v Slovenski Bistrici.

Z bratom profesorjem Tonetom Jerovškom rečeta kakšno?

Seveda, večkrat kaj pokomentirava. Kar širok krog prijateljev imam, nekatere še iz časa študentskih let, ko smo skupaj bili v študentskem naselju. Nekateri med njimi so zaslužni profesorji. Vsa leta se redno družimo, prav prijetno in sproščeno se pomenkujemo; kakšno rečemo o aktualnem (političnem) dogajanju in tudi o medijih.

Boste napisali knjigo, v kateri bi popisali, kaj vse se vam je dogajalo – pa ne le v politiki?

Neki mariborski založnik mi je pred kakima dvema letoma predlagal, da bi izdal mojo avtobiografijo. Nisem bil za, nekako se mi je ne ljubi napisati. Sicer pa je memoarske literature že skoraj preveč.

Še v prejšnji sestavi ste bili član programskega sveta RTV Slovenija. Kakšna se vam zdi nacionalna TV zdaj, ko se »depolitizira«?

Da je lahko toliko hipokrizije in propagande aktivistov na RTV, ki so zdaj tam postali oblast, si niti kot nekdanji izkušeni politik nisem znal predstavljati. Kakih 40 ali 50 ljudi je v šahu držalo dva tisoč članov kolektiva. Ob tem, kar vse lahko gledajo in poslušajo, se danes nekaterim že odpirajo oči. Ne poznam nobenega člana sveta, ki bi pritiskal na novinarje in jih »klicaril«. Izjavo Slavka Kmetiča iz kampanje so na veliko zlorabljali. Kar precej novinarjev poznam, a nisem klical niti enega. Laž je, da je SDS prevzela RTV Slovenijo; radiu pod direktorjem Mirkom Štularjem je ostal tak, kot je bil – povsem rdeč je. Na televizijo je prišlo pet novinarjev, v glavnem kar dobrih, profesionalcev, z diplomami, med aktivisti pa je kopica faliranih študentov.
O novem programskem svetu ne gre izgubljati besed. Spremljal sem prvo sejo, vse skupaj je bilo pod ravnijo kakega gasilskega društva. Kar po domače je predsednik naslavljal člane; kot bi bil programski svet ekspozitura Metelkove.

Kako pa se vam kaj dopade oddaja Kaj dogaja?, ki jo vodita Tilen Artač in Alenka Marinič?

Ni ravno velik presežek. Všeč mi je, da postavlja ogledalo aktualni politiki, to pa je seveda predvsem oblastna politika.

OSEBNO
Jože Jerovšek je bil rojen v Spodnji Novi vasi pri Slovenski Bistrici (1950). Po maturi na drugi mariborski gimnaziji in diplomi na fakulteti za naravoslovje in tehnologijo (na oddelek za kemijo) se je zaposlil v Tovarni glinice in aluminija Kidričevo. Bil je tehnolog, skrbel je za razvoj, bil je vodja delovne enote ... Med letoma 1991 in 1996 je bil tehnični direktor Silkema, d. o. o., Kidričevo. Leta 1996 se je zaposlil na občini Slovenska Bistrica kot vodja oddelka za gospodarstvo in bil istega leta izvoljen za poslanca državnega zbora na listi SDS – in nato še štirikrat. Bil je predsednik preiskovalne komisije Vič-Holmec (1996–2000), vodil je komisijo za nadzor obveščevalnih služb (2000–2004), predsedoval odboru za zunanjo politiko (2004–2008) in odboru za obrambo (2008–2011). Leta 2014 mu je za vnovično izvolitev zmanjkalo le nekaj glasov. Pred dvema letoma je bila imenovan v programski svet RTV Slovenija. Mandat mu je potekel z veljavnostjo novega zakona o RTV. Z ženo živi v Spodnji Novi vasi pri Slovenski Bistrici.