Koliko odločilno je lahko domnevno krhanje medijskih monopolov (razen vpliva spletnih medijev oziroma interneta, ki pa ima nemalo neprijetnih plati tudi glede obveščenosti volivcev, ni opaziti večjih sprememb) in odziv na razkrivanje zločinov oziroma pokopov, ki bodo še sledili (SMC pri tem kljub živčnosti SD in borcev konstruktivno oziroma »pietetno« sodeluje), ostaja dokaj nejasno.
Bolj odločilno se zdi spoznanje volivcev, ali bi lahko še enkrat podelili mandat »nagemu« Miru Cerarju. Odgovor na to vprašanje bomo, kot kaže, vendarle res dobili na volitvah (in ne že prej), saj bo Cerarjeva vlada in stranka takrat v boljši koži, kot je bil Pahorjev levi trojček z Desusom ali vlada in stranka Alenke Bratušek z Zoranom Jankovićem.
Janša v zadnjem pogovoru za Demokracijo ni prepričan, da se je nasprotni tabor odrekel lansiranju novih obrazov. Na to možnost smo postali pozorni, ker je poleti na enem od srečanj občinskih in mestnih odborov dejal, da bo naslednje politično tekmovanje tekmovanje vizij. Ne bodo več dovolj manipulacije, ustanavljanje instant strank in zloraba državnih ustanov, je dodal. Sklepali bi lahko, da po Janševi presoji z novimi obrazi ne morejo več uspeti, ker se je ta taktika izpela.
Kot rečeno, zdaj novih obrazov ne izključuje. Predvsem pa je njegov namen pri volivcih, kot je poudaril v omenjenem intervjuju, obuditi upanje v moč lastnega glasu. Kot sam pravi, je »nepopravljiv optimist«, kar je razumljivo, širjenje pesimizma in brezupa, četudi z radikalno, konsekventno analizo, bi bil strel v koleno.