Revija Reporter
Slovenija

Jože Dežman: Spomenka Hribar je spravo zavozila strokovno in človeško

Ivan Puc
9 2.078

8. feb. 2021 20:00

Deli na:

Jože Dežman

Primož Lavre

Vodenje muzeja novejše zgodovine je pred prevzel zgodovinar in muzejski svetnik dr. Jože Dežman. Da na ta položaj prihaja nek primitivec, renegat, konvertit, celo nezgodovinar, strankarsko vdan osebek, kostoljubec ... to vse bi bile lahko tudi povsem simpatične označbe na njegov račun, če bi jih tisti, ki jih izrekajo, utemeljili, dokazali, nam je dejal Dežman.

Pred dnevi je o njem poročal New York Times in ga predstavil kot konservativnega zgodovinarja v populistični kulturni vojni. Povedal je, kako se prepozna v tej  »konservativnosti«?

Pojasnil je, kako je prejšnja direktorica Kaja Širok omejevala ustvarjalno svobodo in dialog z zaposlenimi.

Kaj si misli o dr. Otu Lutharju, ki je zadnje dneh je v več intervjujih in zapisih dal vedeti, da je nanj neskončno navezan?

Zakaj morajo tudi po Dežmanove mnenju pravice izbrisanih stopiti v muzejski prostor; z vso igro za in proti, ki jih spremlja?

Zamisel muzej osamosvojitve podpira. Razložil je, kako si ga zamišlja, ker ga ne vidi kot konkurenco temu, kar že imamo.

Novega direktorja muzeja novejše zgodovine smo vprašali, če bo letos le prišlo do iznosa ostankov žrtev iz brezna pod Macesnovo gorico.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24