Kakšen ekstremist je v tem videl zaroto, se spraševal, kdo koga izsiljuje, kaj eden o drugem ve in tudi, kdo ju je prisilil, da sta sedla skupaj in se celo rokovala. Spet tretji so videli mogočo zakulisno igro bivšega predsednika države B. Pahorja in partnerke R. Goloba – T. Gaber, ki sta se je spomnila, ko sta skupaj zbirala humanitarno pomoč.
Ja, res je, le kaj se je zgodilo, da sta Golob in Janša preštela do deset? Smo morali doživeti ujmo, poplave, uničenje nekaj sto hiš, sto in sto mostov, cest? Najbrž res! Nesreča ni ne leva ne desna. In tu je moral Golob odigrati odločilno vlogo, Janša je namreč v opoziciji in do včeraj je bil deležen ostrih kritik, izključevanja, domala vse politične opcije so se mu odrekle, a najbolj glasna je bila Svoboda oz. R. Golob, še prej Levica.
Seveda ne gre za kakšno posebno prijaznost, gotovo gre za interese. Janša je ugotovil, da njegova agresivna politika ne rodi sadov, njegov imidž je precej načet, vse politične opcije se mu izogibajo oz. so se mu izogibale. Si bo Janša z novo, bolj prijazno taktiko pridobil volivce? To seveda ni odvisno le od njega, bolj od tega, koliko bo koalicija uspešna.
Ja, res je, le kaj se je zgodilo, da sta Golob in Janša preštela do deset? Smo morali doživeti ujmo, poplave, uničenje nekaj sto hiš, sto in sto mostov, cest?
Janša ima stabilno volilno telo, lahko pa s kooperativno držo pridobi sogovornike, ki jih doslej ni imel. Golob pa potrebuje mir za sanacijo po neurju, zdaj ne bo časa za pregovarjanja, interpelacije ... Golob je modro ravnal, ko je komuniciral z opozicijo; če že zaradi drugega ne, lahko tako računa na njihovo podporo in lobiranje za Slovenijo v Bruslju, kjer njihova beseda vendarle ni zanemarljiva. Desne stranke imajo v Bruslju veliko, prevladujočo skupino, in tako tudi veliko političnih »prijateljev«. Poleg tega je morda Golob končno spoznal, da ni njegov glavni problem Janša, ampak so to čisto druga zakulisja.
In zdaj Janša ni več kriv za domala vse, kar se nam je slabega v preteklosti zgodilo. In Golob ne dela vse narobe, Janša je celo nekako pohvalil njegovo vlado. Najbrž predvideva, da s tem pridobiva kredibilnost, saj ne kritizira kar vsevprek in bo morebitna kasnejša kritika Golobovih potez tako morda bolj verodostojna. Tokrat medij ni bil le informator, ampak soustvarjalec politike – namerno ali nevede, slučajno, a ta poteza je bila, ne glede na čigavo pobudo, morda bolj pomembna, kot se je sprva sploh zdelo. In večinoma sta se Golob in Janša kar strinjala! Solidarnostne sobote? Janša je kar pokimal. Vlada je našla sicer zdaj bolj smiselno rešitev – obvezni solidarnostni prispevek – in ustanovila bo SOS-sklad pri SID banki.
Tudi dodatni davek na dobiček bank? Janša ni imel nič proti? In bančniki ne morejo kar ignorirati te složnosti. Banke ponujajo drugačne rešitve, NLB vlaga v sklad takoj še 15 milijonov evrov, ne nekaj sto, kot si je zamislil R. Golob, in obrestno mero za depozite bo NLB že prihodnji mesec zvišala. In Janševi bodo podprli tudi drugi interventni zakon. In končno se Golob obnaša kot menedžer, ideologija se je umaknila. Kakšno olajšanje!
Čeprav je žalostno, da so poplave izrinile ideologijo, razdvajanje – še dan spomina na žrtve totalitarnih režimov je minil bolj mirno kot bi sicer – saj je Golob ukinil dan spomina. Da bi le trajalo! Bo Janša zdržal? Ne bo provociral? Ali pa bo skrajno provokacijo prepustil komu drugemu? Npr. njemu naklonjenim medijem? In Golob? Se bo on lahko zadržal?
Po prijaznih izrazih in besedah v studiu POP TV in dobremu odzivu na to sožitje je seveda postalo glavno vprašanje – kako dolgo bo premirje trajalo. Kot je dejal Golob, pred naslednjimi volitvami se bo spet dogajalo, najbrž že prej. A ostrina med Janšo in Golobom skoraj zagotovo nikoli ne bo več tako močna, kot je bila pred tem »sedenjem« v studiu POP TV.
Sicer pa bomo videli, kako bo, ko se končajo parlamentarne počitnice, ko se tudi drugim stvarem ne bo mogoče izogniti. Jesen bo prinesla nove probleme, zdravstvo samo ne bo rešilo problemov, jeseni bomo še bolj bolni, kot sicer smo – pa smo že zdaj najbolj bolan narod v Evropi po številu bolniških dopustov. Kdo bo zdravstveni minister? Dorjan Marušič? A ni že bil? Preveriti bi bilo treba, kaj je naredil.
Bo to prijatelj, znanec iz Nove Gorice? Marjan Pintar, dolgoletni direktor novogoriškega zdravstvenega doma? Štiri leta celo direktor Soških elektrarn? Zdaj sekretar na zdravstvenem ministrstvu. Četudi je Golobov prijatelj ali znanec, nič ne de, le da je sposoben in da bo kaj premaknil. In seveda – med zdravstvenimi delavci mora biti deležen spoštovanja, imeti mora avtoriteto.
Tudi dogajanje v Levici bo najbrž imelo svoje posledice; če ne takoj, pa čez nekaj mesecev. Morda bo sčasoma prišlo do profiliranja Golobove stranke, da bo Svoboda le našla svojo držo in ne bo le podaljšek Levice, civilne družbe in navsezadnje tudi socialdemokracije. Liberalne stranke npr. nimamo. Imamo skrajno levico, imamo nekakšno socialdemokracijo, imamo desno krščansko liberalno (?) in desne socialdemokratske stranke, nimamo pa liberalne.
Sploh pa nimamo stranke, s katero bi se neobremenjen državljan lahko identificiral oz. ji zaupal. Morda bo Golob vendarle ubral to pot? Levica v koaliciji mu bolj kot ne razpada, spoznal je najbrž tudi (upajmo), da je civilno družbo treba upoštevati, a nikakor dokončno – pred njo je vsaj stroka. Sicer pa – sem kaj spregledala? Kje pa so tisti največji uporniki, »civilisti«, kolesarji, ki so med kovidom vpili po ulicah? Da niso med zadnjo katastrofo povsem odpovedali?