Revija Reporter
Slovenija

Poglejte, kako je Simonitijevo ministrstvo brez sramu nakrmilo Janševe in Toninove medijske propagandiste

Marko Medvešek
5 3.783

26. maj. 2022 10:06 Osveženo: 11:51 / 26. 5. 2022

Deli na:

Trije nagrajeni propagandisti: Tino Mamić, urednik Domovine, Bojan Požar, urednik Požareporta, in Boris Tomašič, direktor in voditelj na Nova24TV.

Primož Lavre

V razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2022 so žepe izrazito napolnili medijem, ki so blizu vladi Janeza Janše ter strankama SDS in NSi.

Ministrstvo za kulturo Vaska Simonitija je po nekaj tednih le objavilo rezultate letošnjega medijskega razpisa. V oči bode zlati razdeljevanje denarja medijem, ki so naklonjeni odhajajoči oblasti.

O tem, kdo je vreden denarja, je odločala petčlanska komisija, v kateri so dr. Matej Makarovič, aktualni dekan Fakultete za informacijske študije v Novem mestu, dr. Borut Rončević, dekan zasebne Fakultete za uporabne družbene študije (FUDŠ), dr. Tamara Besednjak Valič, zaposlena na Fakulteti za uporabne družbene študije, dr. Suzana Žilič Fišer, izredna profesorica na mariborski fakulteti za elektroniko, računalništvo in informatiko, ter literarni zgodovinar dr. Jonatan Vinkler.

Ne gre prezreti, da sta Makarovič in Rončević interesno tesno povezana z odhajajočo oblastjo. Sta med ustanovitelji zasebne Fakultete za medije, ki jo je Janševa vlada tik pred odhodom bogato založila s sredstvi za študij novinarstva. Oba sta tudi med ustanovitelji leta 2006 ustanovljene FUDŠ, ki je doslej iz državnega proračuna prejela 11,5 milijona evrov, Fakulteta za medije pa 1,1 milijona evrov – obema zasebnima fakultetama je še posebej dobro šlo v času Janševih vlad. O visokošolskih tajkunih smo nedavno pisali tudi v Reporterju.

Med najbolj vpadljivimi primeri projanševih medijev, ki so jim je v razpisu pripadlo tudi po nekaj deset tisoč evrov, je televizija in spletni portal Nova24TV, ki je za projekt Glas ljudstva prejela 32.719,50 evra. Televizijo sicer s pomočjo madžarskega kapitala obvladuje stranka SDS. Podobno je pod nadzorom SDS založba Nova obzorja, sicer izdajatelj tednika Demokracija, ki je za projekt Aktualni slovenski izzivi prejela 35.993,70 evra.

Na tej povezavi lahko preverite rezultate razpisa - kdo je dobil denar in koliko

Odhajajoči Janševi vladi je blizu tudi spletni portal Požareport. Izdajatelj Lanaka media, ki je v lasti hčerke Bojana Požarja, je prejel 20.879,10 evra za projekt Volitve neposredno, nagrajena (14.909,40  evra) pa je bila tudi Parada plesa Požarjeve partnerke Barbare Drnač.  Ob tem je Požarjeva nekdanja oddaja Faktor na račun produkcijske hiše PRO TV prejela 35.577,90 evra.

Še dva vidna medija, ki ju je po prihodu na oblast leta 2020 »prevzela« zdaj odhajajoča koalicija, sta portal Siol (izdajatelj TS Media je dobila 36.000 evrov) in televizija Planet TV, na katere račun je iz razpisa kanilo 36.000 evrov.

Ne gre prezreti niti medijev blizu stranki NSi. Izstopa založnik portala in tednika Domovina Zavod Iskreni, ki je za projekt Politična analiza v supervolilnem letu dobil 25.200 evrov.

Nagrajena sta bila tudi dva velika katoliška medija, ki sta bila izrazito naklonjena odhajajoči vladi. Radio Ognjišče je za projekt Gradimo odprto družbo prejel kar 100.000 evrov, Tednik Družina pa je na račun projekta Spodbujanje zavesti o pomenu slovenske nacionalne in kulturne identitete ter krepitev družbenega dialoga za pospeševanje medijske pluralnosti, pravne države in človekovih pravic dobil 36.000 evrov.

Med zanimivejšimi nagrajenci sta denimo še duhovno prosvetni center Dom sv. Jožef, ki je za projekt Prijatelj prijateljem dobil 5760 evrov ter Društvo katoliških pedagogov Slovenije, ki je za projekt prejel 8733,60 evra.

Na razpis se je letos, tako kot že prejšnja leta, prijavil tudi Reporter. A če smo bili v preteklosti, tudi ko so bile na oblasti različne vlade, brez težav prepoznani po kakovosti, nam je letos komisija namenila občutno manj točk kot lani ali v preteklih letih in ostali smo brez sredstev.