Vsi trije so dolgoletni politični sodelavci prvaka SDS. Verlič je bil državni sekretar na ministrstvu za promet v času vlade Andreja Bajuka in nato v prvi Janševi vladi. Leta 2008 je bil izvoljen za poslanca, dve leti pozneje pa še za župana občine Grosuplje. Na zadnjih lokalnih volitvah 2018 je že v prvem krogu prejel 76,42 odstotka glasov, strankarska lista SDS pa 44,64 odstotka oziroma 12 od 25 članov občinskega sveta.
Dušan Strnad pa je bil deset let glavni tajnik SDS, od leta 2010 je župan Ivančne Gorice, od leta 2012 tudi državni svetnik za območje Grosuplja, Ribnice in Kočevja. Na zadnjih lokalnih volitvah 2018 je bil brez tekmeca, SDS pa je dobila 12 od 21 občinskih svetnikov.
Največji vpliv med njimi pa ima Dušan Hočevar, ki tudi vodi SDS v predsednikovi rodni občini. Svojo politično pot je začel na generalnem sekretariatu vlade, kjer je bil v času prve Janševe vlade namestnik generalnega sekretarja Boža Predaliča, prav tako občinskega svetnika v Grosuplju. Ob izvolitvi Verliča za župana je postal podžupan, od leta 2012 pa je direktor občinske uprave.
Pred leti smo v Reporterju pisali, kako fantje iz grosupeljske SDS poslujejo z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, sicer ostrim kritikom njihovega prvaka Janeza Janše. Ko so marca 2018 v Grosuplju odprli poslovalnico Lekarne Ljubljana, je Hočevar celo osebno telesno zavaroval Jankovića pred nadležnimi vprašanji naše novinarke.
Leto pozneje je ljubljanski župan podprl gradnjo garažne hiše v Grosuplju za več sto osebnih vozil, od koder bi nato potniki nadaljevali vožnjo v Ljubljano z vlakom ali mestnim avtobusom. Podobno slovesno so novembra lani proslavili priključitev na omrežje zemeljskega plina iz ljubljanske Energetike, takrat se je Janković prav tako prijazno družil s cvetom Janševe SDS iz Grosuplja, med katerimi so bili Verlič, Strnad in Hočevar. Ko gre za denar, Janković in Janša preko svojih fantov dobro sodelujeta.
Omenili smo, da je Hočevar svojo politično kariero začel pri Predaliču, ki je bil generalni sekretar vseh treh Janševih vlad. V zadnji se je februarja lani preselil za državnega sekretarja na ministrstvo za notranje zadeve, medtem ko ga je na položaju generalnega sekretarja nasledila Janja Garvas Hočevar, bivša žena Dušana Hočevarja.
Kot so pred časom pisali na portalu Necenzurirano, se je moral s položaja generalnega sekretarja vlade posloviti zaradi zapletov pri obnovi hotela Elegans na Brdu pri Kranju, kjer naj bi Hočevar pritiskal, da bi pri projektu sodelovalo podjetje Hren Inženiring, lokalna gradbena družba iz Grosuplja, ki največ javnih poslov opravi s tamkajšnjo občino.
Decembra 2020 je Dušan Hočevar skupaj s svojim bratom Mihaelom ustanovil gradbeno podjetje, za katerega pa ni znano, s kom vse posluje, prav tako še ni podatkov o uspešnosti. Neuradno smo zvedeli, da trguje z nepremičninami v Grosuplju, v Ljubljani in v hrvaškem Umagu ter da naj bi sodelovalo tudi pri nekem gradbenem projektu v Kranjski Gori (pod Vitrancem).
Direktor podjetja je Mihael Hočevar, ki je tudi občinski svetnik SDS in direktor Zavoda za turizem Grosuplje, pred tem pa je bil dolgo direktor družbe Nova Obzorja, ki izdaja strankarski tednik Demokracija. Dušan Hočevar na naša vprašanja, ali posluje z občino in državo ter kakšna je njegova vloga na JGZ Brdo, ni odgovoril.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24