Revija Reporter
Slovenija

Janša: Znižanje mase za plače javnih uslužbencev mogoče brez drastičnega odpuščanja ali nižanja plač

STA

23. jan. 2013 16:06 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša je na novinarski konferenci ob obisku vlade v notranjsko-kraški regiji dejal, da je mogoče doseči petodstotno znižanje mase za plače javnih uslužbencev brez drastičnega odpuščanja ali nižanja plač. Dodal je, da ni dvoma, da je stavka ustavna pravica, vendar je z današnjo stavko javnega sektorja nekaj težav.

Po vsebinski plati ni potrebna, je ocenil premier in dodal, da stavka pomemben del javnega sektorja, vendar je prizadetih zato še desetkrat več ljudi, ki niso nič krivi.

Janša je spomnil, da je vlada imenovala pogajalsko skupino. Glede zahteve sindikatov javnega sektorja, da se pogajajo tudi o masi za plače in ne samo o načinu znižanja teh sredstev, pa je Janša dejal, da ni v pristojnosti vlade, da spreminja številko, ki jo je potrdil parlament. "Ni mogoče odpirati razprave o rebalansu proračuna, ki smo ga komaj sprejeli," je poudaril.

Zahteve, da se masa sredstev za plače poviša, so po premierovih besedah popolnoma nerealne. To bi sindikati morali razumeti, je opozoril.

Dejal je še, da so stavke z zakonom stavke regulirane. Stavka v šolstvu pa po njegovem mnenju na primer ne bi smela potekati tako, da 100.000 otrok ostane doma.

V Sloveniji danes poteka tretja splošna stavka javnega sektorja, ki se ji je pridružilo 100.000 javnih uslužbencev. Stavko so pospremili tudi protestni shodi. Sindikati so stavko napovedali predvsem zaradi predvidenega znižanja mase za plače, kar bi pomenilo tudi odpuščanje zaposlenih. Pogajanja o stavkovnih zahtevah so zastala že pred stavko.