Revija Reporter
Slovenija

Janša: Virant še vedno ni vrnil vsega nadomestila, še vedno preračunava

STA

27. feb. 2013 19:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša je po večurni razpravi poslancev o konstruktivni nezaupnici vladi poudaril, da je njegova vlada v enem letu dosegla premike, ki jih prejšnja v treh letih ne le ni dosegla, ampak jim "ni prišla niti blizu". Med drugim je zavrnil očitke glede kadrovskih potez vlade in bodočo koalicijo pozval, naj predstavi svoj koncept.

Janša se je odzval tudi na napoved kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek, da bo vse imenovane v zadnjem času pozvala, da odstopijo sami, če ne, bodo v novi vladi sprejeli potrebne ukrepe, saj da je šlo pri imenovanju za kršenje demokratičnih procedur.

"Če bi februarja lani, ko sem jaz kandidiral za isto mesto, dejal nekaj takšnega, bi se usul plaz obtožb o kadrovskih čistkah, kadrovskem cunamiju, revanšizmu in verjetno bi vsa tista seja bila namenjena tej temi. Zdaj pa nič," je dejal Janša. Pojasnil je, da to, kakšna je koalicija, ne vpliva na pristojnosti vlade. Koalicija je namreč politična tvorba.

Poudaril je, da so bila vsa imenovanja legalna in legitimna ter zatrdil, da velika večina ljudi, ki so bili imenovani v njegovem mandatu, ne pripada SDS. "To je neka izmišljotina," je poudaril. Spomnil je še, da je bila Bratuškova v prejšnjem mandatu Janševe vlade imenovana za direktorico direktorata za proračun na ministrstvu za finance, čeprav je kandidirala na listi stranke, ki je bila takrat v opoziciji. "Tudi zato je še posebej nedostojno, da je bila ta grožnja danes izrečena," je dodal.

Omenil je opozorila predsednika DL Gregorja Viranta, da SDS politično kadruje. Dejal je, da se spomni sestanka, na katerem je nekdanji tajnik DL Janko Jenko sam sebe predlagal za funkcijo v državnem podjetju. "Da vam ne naštevam, koga je vse Državljanska lista predlagala," je dodal.

Po njegovem mnenju sta poleg gospodarske krize ključna problema v državi dvojna merila in retorika, ki se "ni uporabljala niti v času, ko se je Slovenija borila za samostojnost in so nas napadali s tanki".

Kot je dejal, so danes v DZ poslušali tudi "dolgo moraliziranje" Viranta. Ob tem ga je vprašal, kdaj bo vrnil "nezakonito nadomestilo, ki ga je prejemal po koncu mandata", če ima tako visoke moralne kriterije. "Še vedno ni vrnil 340.000 evrov, še vedno preračunava," je dejal.

Spomnil je še, da je Virant nekdanjega poslanca PS Boruta Ambrožiča pozval k odstopu, ko so se pojavile navedbe o nepravilnostih pri magistrski nalogi zdaj nepovezanega poslanca. Ko so številni mediji podobno zgodbo objavili tudi glede magistrske naloge Bratuškove, pa je Virant tiho, je poudaril Janša.

Vlada je v enem letu obiskala sedem regij, od najmanj razvitih naprej, je nadaljeval Janša, vlada pod vodstvom SD pa "dve regiji in pol". In kot je izpostavil, njegova vlada ni imela neoliberalnega koncepta, temveč protikriznega. Moto tega koncepta pa je bil, da je najboljša socialna politika, politika ustvarjanja delovnih mest.

Kakšen koncept pa ima bodoča koalicija, je vprašal Janša. Dodal je, da so za razpravo na voljo še štiri ure, torej dovolj, da se ta koncept predstavi. Janša je nadaljeval, da je vlada opravila vse stvari, ki jih je bilo treba opraviti.

Glede na dogajanje v zadnjih tednih, po Janševih besedah ni nobenega dvoma, da bo predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću, Gregorju Golobiču ter Milana Kučanu, "ki so ob pomoči Gregorja Viranta in Karla Erjavca sestavili prihodnjo vlado", v to vlado uvrstiti strokovnjake, "ki bodo uspešno preplačevali ugotavljanje odgovornosti za rop stoletja iz slovenskih bank". Imena teh strokovnjakov bi se po Janševem mnenju dalo z veliko verjetnostjo napovedati.

Hkrati bodo ti strokovnjaki "spet vzpostavili v zadnjem letu prekinjene kanale, preko katerih se bo iz državnega proračuna in iz državnih podjetij denar ponovno pretakal v kapitalska, politična in medijska omrežja paradržave", je še razmišljal Janša.

Ljudem, ki bodo to plačevali, pa bodo servirali virtualno realnost, "v katerem milijardna bančna luknja ne obstaja, zaradi tega tudi odgovornost zanjo ne", je še prepričan Janša.

V vseh današnjih nastopih pa se nihče iz novonastale koalicije niti z besedo ni dotaknil največjega gospodarskega problema, ki ga imamo - stanje v našem bančnem sistemu, je dejal Janša. Brez sanacije bančnega sistema država ne more normalno delovati, niti javni sektor ne, prav tako se ne bo dalo vzdrževati vsaj približno enako blaginjo, ki jo še danes uživamo, je nadaljeval. Vendar o tem danes niti besede, "ta problem ne obstaja, s tem, kar smo slišali danes, smo že prešli v ta virtualni svet", je še povedal premier.

Janša je spregovoril tudi o spoštovanju državnih institucij, k čemur pozivajo "govorniki, ki pljuvajo čez vlado in predsednika vlade". Ustava po njegovih besedah največ govori o državni instituciji vlade, potem DZ in še nekaterih drugih. "V ustavi ne boste našli nobene protikorupcijske komisije, ni omenjena niti z besedo niti s polovico besede," je poudaril in izpostavil, da je treba vedeti, katere so državne institucije v tej državi in imeti enake kriterije do vseh, ko se govori o njih.