Revija Reporter
Slovenija

Janša: Tisti, ki misli, da je SDS samo Janez Janša, se moti

STA

29. apr. 2014 15:51 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po sodbi glede Patrie prihaja na SDS veliko pisem podpore in pristopnih izjav, je dejal prvak SDS Janez Janša. Kot pravi, se tisti, ki misli, da je SDS samo Janez Janša, moti. Ob tem poziva ljudi, ki so "upravičeno ogorčeni", da svojo energijo usmerijo v glasovanje na volitvah. Napoveduje, da bo SDS vlado sestavila, ko bo mogoče kaj narediti.

S sodbo v zadevi Patria, ki je po potrditvi na višjem sodišču postala pravnomočna, gre po Janševem mnenju za "ponavljanje starih vzorcev v deloma novih okvirjih". "S tem ponavljanjem ne bo nihče ustavil ne mene ne SDS," je poudaril na novinarski konferenci.

Ljudje po njegovih besedah množično vstopajo v stranko, podobno pa se je zgodilo tudi po aferi Depala vas. Ti, ki vstopajo takrat, ko je stranka napadena, predstavljajo temelj, na podlagi katerega bo stranka rasla v prihodnje, je dejal.

Gnev ljudi, ogorčenje in razočaranje je treba po njegovih besedah usmeriti na glasovanje na voliščih, kamor bomo šli letos štirikrat. S takšnim glasovanjem, kot pravi, naredimo več, kot pa če se udeležimo zborovanj, volitev pa ne. "Treba je na volitve," je dejal.

V zvezi s tem, ali bo še kdaj sestavil vlado, Janša odgovarja, da ko bo SDS sestavila svojo vlado, jo bo sestavila "v pogojih, ko se bo dalo kaj narediti". Kot je spomnil Janša, je vnovične predčasne volitve napovedal že na dan preteklih predčasnih volitev. "Kadarkoli bodo predčasne volitve, bodo prepozno," je odgovoril na vprašanje, kdaj bi bil po njegovem mnenju najbolj primeren čas zanje.

Glede svoje izjave na volilnem soočenju novembra 2011, ko je napovedal, da bo odstopil, če bo sodba pravnomočna, je odgovoril, da so ga "že zamenjali". V mislih je imel namreč premierski stolček. Janša ostaja predsednik SDS, po njegovih pojasnilih o predsedniku odloča kongres, ki ga je izvolil lani. V stranki so se sicer že januarja dogovorili, kako ravnati v kakšnem položaju, pravi Janša. Na vprašanje, kakšno je strankino stališče do pravnomočno obsojenih članov, je odvrnil, da bo na to odgovoril po tem, ko bodo novinarji predsedniku SD Igorju Lukšiču zastavili vprašanje, ali se mu zdi normalno, da so v njegovi stranki ljudje, ki so podpisovali likvidacije.

Na vprašanje, ali je s to sodbo za vratom pripravljen postati tudi premier, če SDS zmaga na volitvah, pa odgovarja, da "ne skrbeti za SDS". Stranka je po njegovih besedah že pripravila program. "V SDS je potencial, ki je sposoben odgovorno voditi to državo - tudi brez mene," je dejal. Hkrati pa dodaja, da je na smetišču politične zgodovine veliko ljudi, ki so ga zadnjih 25 let vsak dan odpisovali "in bo gneča, če se še kdo pridruži".

Med drugim je Janša poudaril tudi pomen spremembe volilnega sistema. "Ljudje enostavno ne bodo več sprejemali teh kratkih intervalov med eno in drugo politično krizo, ob tem ko naš dolg narašča," je prepričan Janša. Po njegovem mnenju sedanjo vlado Alenke Bratušek rušijo z enakim motivom, kot so rušili vlado Boruta Pahorja - ker verjamejo, da je mogoče na predčasnih volitvah doseči boljši rezultat kot ob koncu mandata.

Obdobje nestabilnosti, ki je pred nami, bo imelo po Janševih opozorilih gospodarske in ekonomske posledice za državo. Če bi res verjeli, da je situacija tako dobra, da vse cveti - kje je potem motiv, da se ta vlada poruši, sprašuje Janša. Prepričan je, da Bratuškova ne bi odstopala, če bi šlo za interese države.

Koraki na političnem prizorišču, ki smo jih lahko spremljali v zadnjih dneh, so bili zanj zelo jasni in prozorni. Najprej odločitev predsednice vlade, da gre po zaupnico na kongres stranke, torej naredi nekaj, kar je njen tekmec predlagal že lani, a se je predvsem zaradi njenega vztrajanja preložilo, je pojasnjeval Janša. Nato nenadoma po "nekem skrivnostnem obisku, na katerem naj bi se sicer govorilo o dvigu DDV, predsednica vlade sprejme izziv zamrznjenega predsednika PS in sama predlaga kongres".

Ključna je bila odločitev, da se preseka to nedorečeno stanje, meni Janša, ne pa tisto, kar se je dogajalo na kongresu PS. Posledice za državo bi namreč bile popolnoma enake, ne glede na rezultat kongresa. Zoran Janović in Alenka Bratušek po njegovem nista ustvarjalca tega scenarija, sta pa igralca.

Kot je dodal, se nam obeta, da bomo letos šli najmanj štirikrat na volišča in v zdi se mu pomembno, da se zavemo, da to, kar danes vidimo v parlamentu, ne bo ključna in glavna izbira.

Prvo presenečenje bodo po njegovem že evropske volitve, še večje pa ponudba na predčasnih državnozborskih volitvah. Janša pravi, da se bo ponovno skušalo igrati na prevari volivcev s tem, da se ponudi nekaj novega, da se zamenjajo stara oblačila. Kot nove igralce je omenil stranko, ki se gradi okoli Igorja Šoltesa.

"Infrastruktura zveze borcev in ostalega zaledja" je po besedah Janše poskrbela, da so se zbrali podpisi in da je to tudi propagandno po terenu resno podprto. "Ker pa je ta opcija zaradi svojega nosilca z zelo prepoznavnim rodovnikom, ne more ponoviti prevare, ki se je zgodila z listo Gregorja Viranta, se pripravlja tudi projekt okrog Mira Cerarja," je nadaljeval. Janša tudi ne bo presenečen, če bo prišlo do združitve te iniciative z delom DL.

Predsedniku SD Igorju Lukšiču se po ocenah Janše obeta skorajšnja zamenjava. Prepričan je, da SD zagotovo ne bo ponovila dosežka z volitev na letu 2009. Njegov naslednik, "ki ga delajo že nekaj let", Dejan Židan pa na čelu SD še preden bodo razpisane volitve v DZ ali pa tik za tem.

Sodbe, s katero je ljubljansko višje sodišče potrdilo prvostopenjsko obsodilno sodbo, sicer Janša, kot pravi, še ni prevzel, ker je še ni dobil. "Ko mi bo vročena, jo bom prevzel," je dejal Janša, obsojen na dve leti zapora. Ob tem sicer že napoveduje tudi vložitev izrednih pravnih sredstev. Ta so, kot je pojasnil, že pripravljena. "Nismo jih začeli pripravljati včeraj, saj nismo naivni. Vložena bodo pravočasno, ne bomo pa vsake stvari vnaprej napovedovali," je dejal.