"No Mark, ne zapravljaj časa z veleposlaniki in svobodo medijev v Sloveniji. Skupaj s Sophie in 't Veld zaščitita vaše novinarje, da jih ne bodo morili na ulicah," pa mu je zatem na Twitterju odgovoril Janša. V enem od prejšnjih tvitov je tudi izpostavil, da je "Nizozemska tista, kjer je bil ubit zadnji novinar v EU". Julija je namreč po napadu sredi Amsterdama umrl nizozemski novinar Peter R. de Vries.
Janša te dni na twitterju kritizira odpravo Evropskega parlamenta za ugotavljanje dejstev, ki pod vodstvom Sophie in 't Veld v Sloveniji preverja stanje na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji.
Največ razburjenja je Janša povzročil s tvitom na katerem je fotografija s "13 od 226 znanih lutk Sorosa v Evropskem parlamentu". Med njimi sta tako in 't Veldova kot celo pokojni evropski poslanec in nekdanji predsednik stranke evropskih liberalcev (Alde) Hans van Baalen. Deležen je bil ostrih odzivov doma na in tujem, predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je Janšo tudi pozval, naj preneha provocirati evropske poslance.
Tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je Janšo pozval, naj preneha napadati evropske poslance in da so "napadi na člane parlamenta tudi napadi na evropske državljane".
A Janša tudi tega poziva ni upošteval. "Torej, predsednik Evropskega parlamenta, Slovenija ni kolonija. Prosim, povejte svojim poslancem, naj ne zlorabljajo imena Evropskega parlamenta za politične intrige in nesmiselne obtožbe Slovenije," je v odgovoru Sassoliju tvitnil Janša.
Več evropskih poslancev je na sporno tvitanje Janše opozorilo tudi največjo politično skupino v Evropskem parlamentu, Evropsko ljudsko stranko, katere del je tudi Janševa SDS. Včeraj zvečer se je oglasil tudi Jeroen Lenaers, vplivni nizozemski evroposlanec iz vrst EPP.
"Demokracija pomeni spoštovanje izvoljenih parlamentarcev, četudi imaš nasprotna politična stališča. Izogibajmo se žalitvam, teorijam zarote in zlorabam nacionalnih tragedij in se pogovarjajmo spoštljivo in vsebinsko," je pozval poslanec, ki je tudi član odbora za državljanske pravice in svoboščine, katerega del je omenjena misija Evropskega parlamenta, ki je na obisku v Sloveniji.
Tudi francoski državni sekretar za evropske zadeve je "Slovenijo" pozval k spoštljivi razpravi. "Dvomljivi napadi na evropske poslance nimajo mesta v našem demokratičnem življenju. Potrebujemo spoštljivo razpravo, ne pa provokacij," je tvitnil.
Na Janševo tvitanje so se pred tem odzvali tudi slovenski evroposlanci. Janšev strankarski kolega Milan Zver (SDS/EPP) se je postavil nasproti Sassoliju in njegov tvit označil za "neosnovane trditve, nevredne predsednika" Evropskega parlamenta. "Vaše stališče je politično motivirano in kaže nepoznavanje položaja v Sloveniji," je tvitnil.
Tanja Fajon (SD/S&D) je zapisala, da se počuti osramočeno. "Upam, da bodo moji kolegi razumeli, da je Slovenija precej več od Janeza Janše," je tvitnila. Njen strankarski kolega Milan Brglez pa je dodal, da "sramote, ki jo v EU počne Janša, ne bo lahko popraviti".
Tudi Irena Joveva in Klemen Grošelj (LMŠ/Renew) sta obsodila Janševe tvite. Še posebej sta zavrnila "antisemitsko sporočilo, ki ga vsebuje premierjeva objava, in pomanjkanje osnovne človeške pietete" do van Baalna. "Gre za nizkotno in podlo dejanje tako za predsednika vlade kot za hkrati predsedujočega Svetu EU," sta poudarila.