Janševa vlada je na sobotni seji sprejela ukrepe, s katerimi naj bi omilila stisko prebivalcev zaradi naraščajočih cen energentov. S posebnim zakonom je uredila pomoč gospodarstvu in kmetijstvu, socialno ogroženim skupinam pa bo dodelila enkratno denarno pomoč v višini 150 evrov, družine z več kot tremi otroki pa bodo prejele 200 evrov.
Mediji so že opazili, da bodo med prejemniki te pomoči za socialno ogrožene tudi štirje ministri, ki imajo velike družine: Matej Tonin (obramba), Janez Cigler Kralj (sociala), Jože Podgoršek (kmetijstvo) in Janez Poklukar (zdravje). Po drugi strani pa tudi ta znesek ne bo bistveno ublažil socialne stiske ljudi z nizkimi dohodki, ki morajo za ogrevanje plačevati mesečno po 200, celo 300 evrov ali še več.
Resda je izenačila pravice vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, tako da etažnim lastnikom ne bo več treba plačevati zasoljenih poslovnih cen, ampak to bi lahko storila že bistveno prej, denimo decembra, ko so etažni lastniki začeli opozarjati na ta problem. Prav tako ni ukrepala za nazaj, zato bodo morali lastniki stanovanj tožiti oderuške dobavitelje za povračilo prekomernih stroškov.
Čeprav je Evropska komisija že 13. oktobra lani opozorila članice EU, naj z ukrepi pomagajo svojim državljanom, ki jih bo izdatno povišanje cen energentov finančno prizadelo, je slovenska vlada pod vodstvom Janeza Janše čakala tako rekoč na konec zime. Ukrepi, ki jih je sprejela, so namreč začeli veljati šele od 1. februarja, v denarnicah pa se bodo poznali šele od marca dalje, aprila pa bodo, kot je znano, volitve.
Prebivalci bomo najbolj občutili znižanje cen električne energije za okoli tretjino, saj je država začasno (za tri mesece) odpravila omrežnino, poleg tega je za polovico znižala trošarino. Slednjo je znižala tudi za pogonska goriva, kurilno olje ter za tekoči in zemeljski plin. Dejansko pa se bodo zaradi tega cene energentov znižale le za par evrov.
Denimo, liter dizla bo stal 5,8 centov manj, liter bencina pa 1,8 centa manj. Liter kurilnega olja bo cenejše za 7,9 centa, kubični meter plina pa za 0,92 centa. Kaj to konkretno pomeni, vam lahko zaupam na podlagi mojega računa za plinsko ogrevanje, za katerega sem prejšnji mesec odštel 195,51 evra. Ob isti porabi bi po zaslugi vlade plačal 3,48 evra manj. Hvala lepa, Janša in kompanija!
Problem je v tem, da se vlada ni (začasno) odpovedala davku na dodano vrednost za energente ali ga vsaj znižala, kot so to storile nekatere druge države: poleg sosednje Hrvaške še Češka, Poljska, Ciper, Italija, Portugalska, Španija, Estonija, Irska, Belgija, celo Nemčija.
Za DDV plačamo 22 odstotkov cene, poleg tega plačamo še nekatere druge prispevke in dajatve, ki pa so spet obdavčeni z 22-odstotnim DDV. To pomeni, da bo ob vsaki podražitvi energentov dodatno polnimo še davčno blagajno, saj se vlada noče odpovedati temu, da bi nas še sama dodatno odirala.
Če bi se država odpovedala DDV, bi imeli za 22 odstotkov nižje položnice; če bi se odpovedala tudi raznim dajatvam, zneskom in prispevkom, bi bile lahko položnice nižje celo za polovico. Sam sem denimo za dobavljeni zemeljski plin odštel približno 90 evrov brez DDV, končni račun pa je bil za 105 evrov višji. Z drugimi besedami, 90 evrov sem plačal za plin, 105 evrov pa sem dal državi. Zdaj mi bo vlada vzela tri evre manj. Prosim vas lepo, vi temu pravite pomoč! Janša nas ima vse skupaj za bedake!