Revija Reporter
Slovenija

Janša: S poročilom Klemenčičeve komisije se je začelo virantovanje

STA

27. feb. 2013 12:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša v svojem nagovoru poslankam in poslancem pojasnjuje očitke, ki izhajajo iz poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Poudaril je, da se je letošnje leto za Slovenijo začelo zmerno optimistično, po objavi poročila pa se je začelo "virantovanje oz. politična kriza". V državi veljajo dvojni kriteriji, meni Janša.

Magnetogram Janševega govora lahko preberete na tej povezavi.

Kot je uvodoma dejal Janša, so bili v začetku letošnjega leta pod streho štirje od petih ključnih ukrepov, zadolževanje Slovenije se je pocenilo, kazal se je tudi zmeren porast gospodarskega optimizma. Nato pa je 8. januarja KPK objavila poročilo, njenega osnutka pa mu ni poslala, kar je v nasprotju z zakonodajo, je pojasnil.

S poročilom pa je bil protizakonito seznanjen predsednik DL Gregor Virant, trdi Janša. Virant je dan po objavi poročila zahteval odstop Janše s funkcije premiera. "S tem dejanjem se je v Sloveniji začelo virantovanje oz. politična kriza," je povedal Janša.

Ponovil je, da v poročilu držita le ugotovitvi glede nekajmesečnih zamud in napačne ocene pri avtomobilu, kar da je komisiji pojasnil, vse ostale očitke pa zavrnil. Za to, da ostali očitki ne držijo, po njegovih besedah obstajajo tudi neizpodbitni dokazi.

Kar se tiče nekajmesečnih zamud, ki jih Janši očita KPK, te po njegovih besedah niso spremenile dejanskega stanja, hkrati pa je sama komisija s svojim poročilom državnemu zboru za leto 2011 zamujala več kot eno leto. To po njegovih besedah kaže na to, da v Sloveniji veljajo dvojni kriteriji.

Po Janševem mnenju sta glavna razloga za vloženo konstruktivno nezaupnico, o kateri bodo danes tajno glasovali poslanci, poročilo KPK in nasprotovanje stabilizaciji bančnega sistema.

Janša je okoli pol ure svojega govora namenil odgovoru na očitke protikorupcijske komisije. Po njegovih besedah komisija strne glavni očitek v stavek: "Na podlagi analize dejanskega premoženja zavezanca in njegove porabe je komisija ugotovila, da je zavezanec v omejenem nadzorovanem obdobju razpolagal s premoženjem oziroma je kril stroške, ki v višini najmanj 210 tisoč evrov presegajo njegove uradne prihodke oziroma sredstva katerih vir je znan."

Kot je dejal Janša, je to popolnoma neutemeljeno, saj da je komisija namerno spregledala ne samo očitna dejstva, ampak tudi uradne dokumente, s katerimi je razpolagala in tudi ignorirala vsa logična pojasnila.

Zavrnil je vse očitke, med drugim glede transakcij v zvezi z njegovimi nepremičninami, poroštvi in glede nepojasnjenega vira za financiranje nekaterih nakupov in nakazil na njegov račun. Vnovič je pojasnil, da določen vir sredstev izhaja iz dediščine njegovih staršev. Obstaja tudi zapuščinska sodba, je dejal.

Janša je med drugim zavrnil tudi očitke komisije glede financiranja njegovih potovanj v zadnjih letih in dejal, da je vse to komisiji tudi pojasnil. Zavrnil je tudi očitek glede nepojasnjenega vira sofinanciranja, nakupa in vzdrževanja osebnega vozila. Kot je dejal, je marca leta 2007 s svojega tekočega računa na račun pravne osebe, ki je prodajala vozilo, nakazal osemnajst tisoč petsto evrov. Preostanek kupnine je v imenu mame vplačal brat na podlagi dogovora o dediščini, je dejal.

Po njegovih ocenah gre pri poročilu protikorupcijske komisije za politične motive, pri čemer je bil kritičen zlasti do predsednika protikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča in njegovega namestnika Roka Praprotnika. "Gre enostavno za politični motiv, na katerega je leta 2010, ko je bila komisija ugotovljena s svojim odstopom, opozoril namestnik predsednika komisije gospod Končan, ki je dejal, da v sestavi z gospodom Klemenčičem in gospodom Praprotnikom, zaradi očitne politične motivacije pri njunem imenovanju ne bo mogel delovati neodvisno," je dejal Janša.

Med drugim je povedal, da Klemenčič ni bil imenovan z izvolitvijo v DZ, ampak z ukazom, ki ga je v uradnem listu objavil prejšnji predsednik države Danilo Türk. Po Janševih besedah je bil Klemenčič "politična figura" pri nekdanji notranji ministrici Katarini Kresal v času vlade Boruta Pahorja, ta vlada pa ga je imenovala tudi za revizorja pri najemu stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada. Ta najem je bil po Janševih ocenah eden največjih korupcijskih škandalov v zgodovini države, zadeva pa je tudi v sodnem postopku.

Janša še pravi, da so v zadnjih dneh prišli na dan tudi podatki, da je celotno imenovanje te komisije obremenjeno s kršenjem samega zakona, pri čemer navaja dva kriterija za imenovanje predsednika in podpredsednika, izobrazbo in delovne izkušnje. Po njegovih besedah je bil Praprotnik na to mesto imenovan brez potrebnih delovnih izkušenj.

Janša je še prepričan, da bi se morala Praprotnik in Klemenčič v primeru presojanja njegovega premoženja izključiti iz postopka. Klemenčič zato, ker je bila njegova soproga Janševa odvetnica, Praprotnik pa tudi, kot pravi Janša, zaradi pristranskega pisanja člankov o njemu. Predsednik vlade je pokazal dva fascikla, v katerih je po njegovih besedah več kot 600 člankov, ki da jih je Praprotnik napisal proti njemu. "Vse kar sem naredil v času, ko je bil on novinar, je popljuvano, potvorjeno," je med drugim dejal Janša in dodal, da je napisano tako, kot poročilo protikorupcijske komisije.

Poslanci namreč na današnji izredni seji razpravljajo o konstruktivni nezaupnici Janševi vladi oz. odločajo o imenovanju Alenke Bratušek za novo mandatarko.

Janša: Vlada je bila po nekaj mesecih kriva za vse
 
Predsednik vlade Janez Janša je v svojem nagovoru pred današnjim glasovanjem o konstruktivni nezaupnici vladi na izredni seji DZ povzel tudi delo vlade v enem letu, odkar je nastopila mandat. Med drugim je dejal, da je bila njegova vlada po nekaj mesecih kriva za vse.

Premier Janša je spomnil, da je njegova vlada v začetku mandata ponudila partnerstvo obema opozicijskima strankama, a je to bilo "nekako z gnusom zavrnjeno".

Janša je v svojem nagovoru omenil, da smo danes slišali, kako je njihova vlada pokopala socialni dialog. A socialni dialog se je pokopalo v prejšnjem mandatu, je prepričan.

Poudaril je, da je bil zakon za uravnoteženje javnih financ, ki ga je državni zbor sprejel lani spomladi, usklajen s 95 odstotki socialnih partnerjev, in da so se samo za ta zakon pogajali več kot prejšnja vlada o vseh rešitvah. Sprejeta je bila pokojnina reforma in usklajena delovnopravna zakonodaja, je našteval.

Tako ne ve, zakaj morebitna nova koalicija v svoj program vpisuje reformo trga dela, glede na to, da je sedanji minister za delo Andrej Vizjak zaključil pogajanja, delovnopravna zakonodaja pa da bo prihodnji teden tudi sprejeta. "Ne dvomim pa, da bo zasluge za to prevzela naslednja vlada," je pristavil.

Omenil je tudi pogajanja za naslednjo finančno perspektivo EU za prihodnjih sedem let, kjer da se je slovenska pogajalska skupina dobro odrezala. V nemogočih razmerah se je namreč izboljšalo neto finančni položaj Slovenije, je povedal.

Nadaljeval je, da fiskalno pravilo še vedno ni zapisano v ustavo, ker so nekateri prelomili obljubo. Tudi sicer je vlada po njegovem mnenju delovala v težkih okoliščinah. Že to, da je vlado sestavljala koalicija petih strank, kaže na to, da je bilo treba že pri sami sestavi delati kompromise, "in to je stalnica v Sloveniji". Zato ga zanima, kako bodo sedaj, ob dogovoru, da gredo v vlado vsi predsedniki strank, sestavili vlado "ki bo vrhunska, iz samih strokovnjakov".

Spomnil je na Pahorjevo kandidiranje za predsednika vlade, češ da so takrat dajali zelo podobne obljube kot danes Bratuškova, da se bodo naslonili na stroko. "Potem je bila sestavljena vlada iz v glavnem univerzitetnih profesorjev in danes imamo drastične rezultate vladavine takšne stroke," je dejal. "Čestitke za pogum vsakomur, ki ni še nikoli sedel na seji Evropskega sveta ali v kakšni sestavi sveta EU, niti ni bil državni sekretar, da se v teh okoliščinah tega loteva," je nadaljeval.

Janša je med opisom preteklega dela našteval očitke, ki da jih je bil deležen, in sicer zakaj Slovenija ni gospodarsko zacvetela, in zakaj se brezposelnost ni drastično znižala. Ampak taki očitki so po njegovem mnenju smešni. Ali je kdo obljubljal, da bo po enem letu to doseženo, se je vprašal Janša in spomnil na svoje besede pred letom dni, da v letu 2012 ni možno še pričakovati okrevanja.

Po njegovih besedah je bilo danes leporečja veliko, "to je možno prepisati od kjerkoli". A kdor bo sestavil vlado, ga čaka trdo in kravo delo, kjer bo malo prostora za leporečje, je dodal.

Kar ga je najbolj zaskrbelo v današnjem nastopu kandidatke za mandatarko Alenke Bratušek, je napoved, da se bodo takoj lotili rebalansa proračuna, "da bodo popravljene neke pravice in bodo povečali porabo". Morebitno novo koalicijo je pozval, naj tega ne stori, saj da se bo v bistveno slabših okoliščinah ponavljalo napako iz leta 2009, ko je novo oblikovana Pahorjeva vlada šla v rebalans proračuna. "Nikomur ne bo koristilo, če se bo šlo po poti iz leta 2009, ki se je izkazala za zgrešeno, ceno pa še danes plačujemo," je dejal.

Glede napovedanega prenosa tožilstva z notranjega ministrstva nazaj pod okrilje pravosodnega ministrstva je morebitni novi vladi svetoval, naj si preberejo odločbo ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da prenos tožilstva pod notranje ministrstvo ni v neskladju z ustavo. "Tri mesece smo poslušali o neustavnosti tega prenosa, zdaj pa imate to neustavnost. Tožilstvo deluje tako kot je prej, se pravi slabo," je menil.

Za napovedano ustanovitev ministrstva za kulturo in civilno družbo, je komentiral, da to, kakšen je status kulture in njeno financiranje, ni odvisno od tega, ali obstaja samostojno ministrstvo za kulturo ali ne.