Janša: Potopili so ladjo in sedaj bežijo z nje, še prej pa so poskrbeli zase
3. maj. 2014 9:42 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Premierka Alenka Bratušek je po današnjem sestanku s predsedniki treh koalicijskih strank napovedala, da bo v ponedeljek predsednika republike in predsednika DZ obvestila o odstopu s funkcije predsednice vlade. Kot je dejala, so skupaj ugotovili, da bi bilo za Slovenijo najbolje, da bi bile predčasne volitve čim prej, torej še pred poletjem.
S ponedeljkovim odstopom predsednice vlade bo mandat prenehal tudi vsem ministrom. Ti bodo do imenovanja nove vlade opravljali tekoče posle, je pojasnila premierka.
Po njenih besedah bi volitve lahko izpeljali tudi pred začetkom julija, prvi možni datum bi bil že 22. junij. Kdaj volitve bodo, zdaj ni več v rokah premierke, pač pa poslank in poslancev. Bratuškova jih je ob tem pozvala, naj se odrečejo predlaganju mandatarja, da bi volitve res lahko izpeljali kar najhitreje. Predsednik republike Borut Pahor se je sicer možnosti predlagati novega mandatarja že odpovedal in se tudi sam zavzel za predčasne volitve.
Bratuškova je pojasnila tudi, da razpis volitev zdaj ni več v njenih rokah in da bi bile po njenem mnenju predčasne volitve pred poletjem najboljše "ne za Alenko Bratušek in ne za katerokoli stranko, tudi nove ali pa tisto, ki jo vodi pravnomočno obtožen predsednik", ampak za državo.
Poudarila je tudi, da panika ni potrebna, saj da so stabilizirali javne finance, tudi ocene gospodarske aktivnosti so boljše od napovedanih. Tako rezultati kot napovedi kažejo, da je Slovenija na poti k uspehom, je dodala Bratuškova.
Na vprašanje, po kakšni poti bo šla naprej Bratuškova s svojimi podporniki, pa je odgovorila, da je to njihova stvar. Po njenih besedah se bodo najprej skupaj s poslanci ter ostalimi člani PS oziroma tistimi, ki jo podpirajo, dogovorili o nadaljnjih korakih. Verjame pa, da se bodo odločili "tako, kot je dobro in prav za Slovenijo".
Zmaga Zorana Jankovića na kongresu PS pred dobrim tednom dni je namreč na pol razklala poslansko skupino PS in na široko odprla vrata k predčasnim volitvam. Vladne partnerice so že vnaprej povedale, da z Jankovićem ne bodo sodelovale v koaliciji, v primeru njegove zmage so tudi pričakovale takojšnji odstop Bratuškove.
Po poslovniku DZ mora Bratuškova o svojem odstopu pisno obvestiti predsednika DZ, to obvestilo pa se uvrsti na dnevni red seje DZ najpozneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Predsedniku vlade funkcija preneha, ko se DZ na seji seznani z odstopom.
Morebitne nove predloge za predsednika vlade lahko vloži predsednik republike, poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. DZ pa lahko o tem na tajnem glasovanju odloča najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature. Za izvolitev mandatarja je potrebna večina glasov vseh poslancev, torej 46.
Če DZ ne izvoli novega mandatarja oziroma če predlogov zanj ne bi bilo, predsednik republike v 30 dneh razpusti DZ in razpiše predčasne državnozborske volitve. Potem mora biti novi DZ izvoljen najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, predčasne volitve pa se lahko opravijo najprej v 40 dneh od dneva razpisa.
Mandat sedanjega sklica DZ bi kljub razpustitvi trajal vse do ustanovne seje novega DZ, ki mora biti sklicana najpozneje 20 dni po izvolitvi. To pa ne pomeni, da bo imel DZ v tem času tudi polna pooblastila, saj bo lahko odločal le še o nujnih zadevah na izrednih sejah.
S podpisom akta o razpustitvi DZ in razpisu volitev predsednik republike določi tudi dan, ko začnejo teči roki za volilna opravila. Prva volilna opravila sta vlaganje kandidatur in dajanje podpisov podpore. Kandidate za poslance sicer lahko predlagajo politične stranke in volivci.
Tokratne volitve bodo sedme parlamentarne volitve in že druge predčasne volitve v samostojni Sloveniji in tudi druge predčasne volitve v dveh letih.
Lukšič: Odločitev Bratuškove je v danih razmerah edina prava
Odločitev Alenke Bratušek za odstop s funkcije predsednice vlade je bila v danih razmerah edina prava, je po sestanku Bratuškove s predsedniki treh koalicijskih strank poudaril prvak SD Igor Lukšič. Aktualna vlada pa po njegovih besedah Slovenijo pušča v bistveno boljši kondiciji kot prejšnja.
Odločitev Bratuškove je bila sprejeta premišljeno in po tem, ko je bila glavna naloga v tem letu opravljena, je dodal Lukšič.
Obenem se je zahvalil premierki, da je pred letom dni sprejela to odgovorno nalogo, ker da brez nje takrat ne bi padla "vlada, ki je Slovenijo peljala v napačno smer". Prav tako brez Bratuškove po Lukšičevih besedah ne bi uspeli sestaviti vlade, ki je v tem letu Slovenijo spet postavila na neko kredibilno mesto med državami, pripeljala do zagona gospodarstva in "mirila situacijo".
Erjavec odstop Bratuškove ocenil kot odgovorno odločitev
Slovenija potrebuje politično stabilnost, zato je odstop premierke Alenke Bratušek odgovorna odločitev, je po sestanku Bratuškove s predsedniki treh koalicijskih strank poudaril predsednik DeSUS Karl Erjavec. Po njegovih besedah obstajajo vse možnosti za izvedbo volitev pred parlamentarnimi počitnicami, vse pa je zdaj odvisno tudi od poslancev.
Poslanci DeSUS bodo takšno odločitev podprli, je napovedal Erjavec. Makroekonomski kazalci in trendi so namreč pozitivni, edina nevarnost, ki preti, je ravno politična nestabilnost. Povedal je tudi, da so v stranki zadovoljni z delom v aktualni vladi, saj so uspeli ohraniti pravice starejših ter pokojnine. Erjavec je izrazil upanje, da se bo DeSUS za te pravice lahko zavzemala tudi v prihodnje.
Virant: Morda je tudi delovanje policije eden od razlogov, da so to vlado zrušili
Po mnenju prvaka DL Gregorja Viranta so v tem hipu za državo najboljše čim prejšnje volitve. Kot pravi, je vlada lahko ponosna na opravljeno delo, kot notranji minister pa je ponosen zlasti na delovanje policije v tem obdobju, ki je narekovala tempo boja proti korupciji. "Morda je tudi to eden od razlogov, da so to vlado zrušili," je dodal.
V dobrem letu dni smo pripeljali državo v varnejše vode, je po današnjem sestanku premierke Alenke Bratušek s predsedniki treh koalicijskih strank poudaril Virant. Izpostavil je tudi, da je bila odločitev Bratuškove pred letom dni za prevzem vodenja vlade dobra poteza.
Ob tem pa je pojasnil, da bo med opravljanjem tekočih poslov kot minister za notranje zadeve "do zadnjega" čuval neodvisnost in profesionalnost policije. "Samo upam lahko, da ljudje na volitvah policije ne bodo zaupali v roke ljudi, ki so v kazenskih ali predkazenskih postopkih," je še povedal.
Na napoved odstopa se je med drugimi na twitterju odzval tudi predsednik SDS Janez Janša:
Potopili so ladjo in sedaj bežijo z nje, še prej pa bodo poskrbeli zase, se je na napoved premierke Alenke Bratušek, da bo v ponedeljek predsednika republike in DZ obvestila o svojem odstopu, na družbenem omrežju Twitter odzval predsednik SDS Janez Janša.
"Dogovor koalicije na Brdu o rešitvi Slovenije: Alenka Bratušek v Evropsko komisijo, Igor Lukšič v Evropski parlament, Gregorju Virantu mastne pogodbe za twininge, Karlu Erjavcu veleposlaništvo v Beogradu. Eureka," je v enem od tvitov zapisal Janša.
V odzivu na napoved Bratuškove je predsednik SDS na Twitterju še zapisal: "Evropske volitve 25. maja, referendum 8. junija, državnozborske volitve 22. junija... Mogoče bi še Borut Pahor odstopil, pa imamo v senci afere Patria kar vse volitve."
Iz SDS pa so za STA sporočili, da so že od januarja pripravljeni na scenarij, ki se zdaj odvija. Prav zato so marca tudi predstavili program Za gospodarsko rast, pravičnost in delovna mesta, ki ga je za naslednji mandat pripravil strankin strokovni svet.
"V tem trenutku je SDS edina stranka v državi, ki je programsko in kadrovsko pripravljena na volitve. In zato smo trn v peti tistim, ki želijo vladati preko ozadij, ne da bi prevzeli odgovornost," menijo v stranki.
Po oceni SDS bodo volitve, kadarkoli že bodo, prepozno. "Pričakujemo, da bodo te izpeljane skladno z ustavo in zakonodajo. V času do volitev smo pripravljeni sodelovati s političnimi strankami pri pripravi izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu in spremembi volilnega sistema," pravijo v SDS in dodajajo, da do volitev svojega kandidata za predsednika vlade ne bodo predlagali.
Dogovor koalicije na BRDU o rešitvi SLO: @ABratusek v EK, Lukšič v EP, GV mastne pogodbe za twininge, Erjavcu veleposlaništvo v BG. #eureka
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 3, 2014
Potopili ladjo in sedaj bežijo z nje, še prej pa poskrbeli zase http://t.co/9rWShGcEf2
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 3, 2014
EU volitve 25.5, referendum 8.6, DZ volitve 22.6 ... Mogoče bi še @BorutPahor odstopil, pa imamo v senci #patria kar vse volitve #murglejust
— Janez Janša (@JJansaSDS) May 3, 2014
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke