Predsednik SDS Janez Janša se je zavzel za spremembo ustave, po kateri bi bil rok za volitve vselej tretjo nedeljo v maju. O nastopu premierja Boruta Pahorja v DZ, kjer išče podporo poslancev za zaupnico vladi, pravi: "Pahorjev nastop je bil podoben kot vsi v tem žalostnem mandatu. Upam, da bo večina glasovala proti zaupnici in da bo s tem nastopil čas, ko se bodo začele iskati rešitve. Upam, da s tem ne bo nastopil čas, ko bi se iskale neke prehodne rešitve za to, da bi Slovenija tonila še globje. Morda bi veljalo čas po morebitni izglasovalni nezaupnici izkoristiti, da v naše ustavne temelje zapišemo rešitve na podlagi katerih bi preprečili, da bi Slovenija še kdaj prišla v situacijo, ko bi imela vlado, ki ima manj kot 10 odstotno podporo in se še kar naprej oklepa oblasti."
Največja opozicijska stranka SDS predlaga, da bi v ustavo poleg rešitev, ki jih je SDS že predlagala za lažji razpis predčasnih volitev, zapisali tudi določilo, da se redne volitve v državni zbor izvedejo tretjo nedeljo v maju, vsako četrto leto po oblikovanju prejšnje sestave parlamenta, je novinarjem v DZ povedal prvak SDS Janez Janša.
SDS po Janševih besedah ustavno spremembo predlaga z namenom, da se določi ustreznejši termin za redne volitve v DZ. Predlog fiksnega datuma volitev bi tako izključeval predčasne volitve. Tako bi dobili rešitev, ki bi Slovenijo rešila dileme, da bi imeli kampanjo ali celo volitve sredi poletja, je pojasnil Janša.
Natančen predlog, kako lažje priti do predčasnih volitev, je SDS že vložila v proceduro. Prvak SDS tako predlaga, da bi vmesni čas, ko se bo čakalo na iztek ustavnih rokov za razpis predčasnih volitev po sedanji ustavi, izkoristili za to, da za v prihodnje najdemo učinkovitejše rešitve.
Torej, da bi čas po morebitni nezaupnici morda veljalo izkoristiti zato, da v naše ustavne temelje zapišemo rešitve, na podlagi katerih bi preprečili, da bi Slovenija še kdaj prišla v položaj, "ko bi imela vlado, ki ima manj kot deset-odstotno podporo, pa se še kar oklepa oblasti", je dejal Janša.
Ob tem upa, da bo danes večina poslancev glasovala proti zaupnici predsedniku vlade Borutu Pahorju in bo s tem nastopil čas, "ko se bodo začele iskati rešitve". Prav tako Janša upa, da to ne bo začetek časa, "ko bi se iskale neke prehodne rešitve zato, da bi Slovenija tonila še globlje".
Jelinčič skrivnosten glede odločitve SNS
Kako se bo razpletlo glasovanje o ministrskih kandidatih in s tem zaupnici vladi, ni znano niti po predstavitvi stališč poslanskih skupin. Nepovezani poslanci bodo glasovali po svoji vesti, odločitev poslancev SNS še ni znana, manjšinska poslanca pa "vlade ne moreta podpreti". Zaupnico bodo podprli v LDS, proti bodo glasovali v DeSUS in SLS.
Podporo kandidatom in vladi je napovedal vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. Po njegovem mnenju je "treba zgodbe dokončat". Ob tem je poudaril, da sedanja vlada ni izgubljala podpore, ker se ne bi lotevala problemov, ampak ker se problemov ni lotevala dovolj odločno.
Po njegovem mnenju Slovenija na gospodarsko krizo ni bila pripravljena. Kljub temu je prepričan, da je vladi uspela ključna naloga, in sicer da je v krizi uspela ohraniti zadovoljivo raven socialne varnosti, česar po njegovih besedah ni uspelo mnogim bolj razvitim državam od Slovenije.
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič je napovedal, da bodo nepovezani poslanci glasovali različno, vsak po svoji vesti. Kot pravi, imajo v poslanski skupini bolj ali manj različne poglede in težko dosežejo soglasje. Sam ocenjuje, da danes stojijo pred samimi slabimi možnostmi. Lahko ne sledijo pozivu državljanov, da je treba na predčasne volitev, po drugi strani pa na prihodnjih volitvah ne vidijo dobrih rešitev oziroma alternativ. Žnidaršič se boji, da bo na oblast prišla "rušilna koalicija, ki je povzročala škodo in sprožala afere".
Uganka ostaja tudi glasovanje poslancev SNS. Kot je dejal vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič, se bo to, kako bodo glasovali, videlo ob samem glasovanju. Kljub temu je bil do dela vlade zelo kritičen. Za sedanje stanje je po njegovih besedah enaka krivda tako na strani Zares in DeSUS kakor tudi LDS in SD. Nekateri so se po njegovih besedah skušali izvleči, "kot da nič nimajo s tem".
"Skupaj so uničili praktično vse, še tisto malo, kar je ostalo od Slovenije od leta 1992," je izpostavil. Meni, da smo danes priča "klientelizmu, koruptivnosti in lopovščini, kot jih še ni bilo". Obenem je Jelinčič zatrdil, da je prisoten policijski pritisk, revščina pa je vsak dan hujša.
Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je v svojem imenu in imenu poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija pojasnil, da je bilo sodelovanje z vlado sicer korektno, a da sedanjega stanja ne bi bilo smotrno podaljševati. Zato vlade, kot je dejal Göncz, ne moreta podpreti. Ni pa Göncz pojasnil, ali bosta glasovala proti ali pa bosta vzdržana.
Glasovanje proti zaupnici je pričakovati v poslanskih skupinah DeSUS in SLS. Anton Urh (DeSUS) je pojasnil, da ne bodo glasovali o tem, ali so predlagani ministrski kandidati primerni.
Kot je dejal, so se danes znašli v prelomnem trenutku obstoja te vlade. In v tem prelomnem trenutno bo morala biti izkazana volja, ali "lahko pokažemo resnost in razum do državljanov", je dejal Urh. Potrebne so hitre odločitve, je še menil. Tako s sedanjim stanjem niso zadovoljni, saj po njegovih besedah ne zbuja nobenega upanja.
Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava imajo tudi poslanci končno priložnost, da vladi povedo tisto, kar so ji državljani povedali ob zavrnitvi junijskih referendumov. Pojasnil je, da ima vlada v državnem zboru komaj še tretjinsko podporo, smo pa v času, ko razmere tako v državi kot v svetu potrebujejo vlado, ki se bo odzivala na razmere.
Zato Žerjav meni, da morajo poslanci stopiti skupaj in s svojim glasovanjem nedvoumno izraziti voljo Slovencev ter se odločiti za spremembe. "Pokažimo ljudem, da si znamo naliti čistega vina in zmoremo skrajšati svoj poslanski mandat ter iti na volitve," je dodal. Prepričan je namreč, da Slovenija potrebuje vlado, ki se bo nemudoma soočila s trenutno situacijo, zato je pozival k "odgovornemu glasovanju".