Revija Reporter
Slovenija

Ob idejah Golobove vlade pogosto pozabimo zapreti usta: se bo zavzela še za pse in mačke v blokih? (KOMENTAR)

Ljerka Bizilj
1 2.914

1. maj. 2023 6:47 Osveženo: 6:58 / 01. 5. 2023

Deli na:

Premier Robert Golob

Sašo Švigelj / M24

Interpelacija vlade je bila sicer, kot so bile praviloma vse interpelacije, ne glede na to, kdo je bil na oblasti in interpeliran, arena, obmetavanje z blatom in samohvala. Samo upamo lahko, da je vse res, kar je govoril premier Golob, da je vlada v letu dni naredila veliko dobrega in še bo. Nič drugega si večina od nas ne želi!

Gospodarska rast je najvišja, inflacija najnižja v primerjavi s sosedi (opozicija sicer misli drugače), a resnica ne pride do ljudi, ker so mediji ugrabljeni, predvsem RTV, je zabrusil R. Golob! In če sem prav razumela, je premier namignil, da ne bodo več dolgo. Nevarna izjava …

Ne vem sicer, v kakšnem mehurčku živi premier Golob, ko pravi, da resnica ne pride do ljudi. So torej vsi mediji  ugrabljeni – od J. Janše. V Sloveniji je približno 170 radiev, 21 televizij, 38 časnikov! Celo na RTV se novinarji večinoma še vedno kar dobro znajdejo, vsaj v dnevnoinformativnih oddajah ni kaj dosti Janše.

Mediji so in so bili v zadnjih desetletjih večinoma »naši«, torej levi, tistih desnih je bilo zelo malo, morda v zadnjih dveh letih kakšen več. Ti »levi« mediji so bili sprva navdušeni nad Pahorjem, Bratuškovo, Cerarjem, Šarcem, ko so bili predsedniki vlade, a so zelo kmalu začeli analizirati njihovo delo in bili tudi kritični, ko so presodili, da »grešijo«. In to je njihovo delo!

Tudi R. Goloba s/m/o sprva prevladujoče »nosili na rokah«. Spomnimo se, da se je medije tudi krivilo, da so LDS »sklatili« z oblasti (kvečjemu še njihovo lastno zakulisje in nekateri preveč vase zaverovani člani). Takrat t. i. desnih medijev skorajda ni bilo. Še ni šlo vse »k vragu« v Sloveniji, kar zadeva novinarstvo! To, da so bili do Janše kritični praviloma vselej, ko je tu in tam začel vladati ali bil v opoziciji, preskočimo. Velja pa, da  se politiki praviloma sami povzdignejo ali sklatijo!

Mediji so in so bili v zadnjih desetletjih večinoma »naši«, torej levi, tistih desnih je bilo zelo malo, morda v zadnjih dveh letih kakšen več.

Golobov problem je torej, da so ne le desni, ampak tudi t. i. levi mediji kritični do njega, torej so Janševi!? Res, predvsem tisk (malo je desnega) je dokaj kritičen, a »levi« je v bistvu prej analitičen. Naredili smo ogromno, a ljudje tega ne vedo, zatrjuje premier. Je to nadaljevanje Golobove izjave, da vlada ne zna dobro razložiti določenih stvari, npr. davčne reforme? Golob ima najbrž prav.

Šele zdaj je najmanj dvakrat povedal, da je vlada izvedla mini davčno reformo že januarja, ko je dvignila minimalno plačo in vrnila obdavčitev najvišjih plač. In nadaljevali bodo. Naša zaveza je bila, da tisti, ki ima več, več prispeva. In to je izpeljano, je pribil. Dvig minimalne plače in davčna reforma, ki je že izpeljana!? Dobro, da se je Svoboda zdaj odločila delati in bolje komunicirati.  

Ja, napadi so močni! Še nobena vlada se jim ni izognila. V teh destruktivnih razmerah je težko delati, pravi marsikateri minister. Gotovo je res. A treba je poslušati prave. Ob vsaki kritiki se je treba vprašati, kdo napada?

V bistvu sta še najmanj nevarna Janša in opozicija. Ta oblast praviloma vselej napada, in to odkrito. Večji problem so navidezni podporniki, prišepetovalci, zakulisje; tisti, ki branijo svoje interese, svoje fevde, svoj lobi!? Če bodo Golobovi to znali »prebrati«, razpoznati, bodo zmagali. Sicer bo Golob spet eden onih, ki daje mesto neki novi, na hitro ustanovljeni stranki.

Zagotovo pa imamo vlado z največ idejami, ob njih pogosto pozabimo zapreti usta; čeprav najbrž do tega še ni prišla, da bi se zavzela za pse in mačke, ki živijo v majhnih blokovskih stanovanjih – pa bi se lahko.

Želi pa Golob zakonsko uvesti pooblaščene svetovalce za zaščito živali, ki bodo, kot je razumeti, po kmetijah preverjali, kako se kakšnih 30 tisoč kmetov »obnaša« do živine, psi ne smejo biti privezani in mačke morajo biti označene, če prav razumem. Ti svetovalci naj bi imeli vsaj srednjo šolo in štirideset ur tečaja, tri leta pa naj bi bili vključeni v katero od nevladnih organizacij za zaščito živali! Seveda, živali imajo pravico do zaščite, a nad kmete spraviti nekakšne »nevladnike«? Več veterinarskih  inšpektorjev naj uvedejo!

Če to ni nekaj, kar bi razburilo kmete!? A navsezadnje ima lahko prav tudi premier Golob – da jih k protestom najbrž spodbuja še kaj drugega – npr. opozicija.  Kdo pa ne bi takšnih skrajnih zakonskih idej izkoristil? Da ne bodo kakšni pooblaščeni svetovalci za nadzor nad živalmi ali kaj podobnega na koncu postali Golobovi ne/delegirani tožilci J. Janše, od domala vseh politik in notranje anarhije »razsuta« RTV pa Golobova STA!

A pri kmetih gre še za veliko več. Gre za preživetje. Velik del Slovenije smo z Naturo 2000 okoljsko zelo zaščitili in zdaj se okoljska pravila v Evropi zaostrujejo za območja, ki smo jih sami določili. Tako imamo na eni strani proteste proti Z. Jankoviću zaradi kanala C0, ki naj bi ogrožal pitno vodo, na drugi strani pa številne kmete, ki se bodo zaradi zaščite morda morali odpovedati kmetijstvu.

Vlada bo morala zelo dobro premisliti, kaj storiti, kako zaščititi kmete, samooskrbo in okolje. To so namreč bolj dolgoročne zadeve, krompir in pšenica ne zrasteta od danes do jutri. In ko se bo kmet odločil zaposliti v Golobovem javnem sektorju, krompirja in koruze dolgo ne bo več. Ob Ruparjevih upokojencih in vsej civilni družbi so kmetje mnogo bolj resna zadeva. Da ne bomo imeli zdaj poleg vseh ideoloških razdvajanj še močnejših delitev na meščanske in kmečke proteste! 

Sicer pa – če vse drugo izpustimo, je bila interpelacija vlade sicer dolgovezna, a tudi zabavna. R. Golob se je zanjo zahvaljeval opoziciji, češ da je koalicija vsaj lahko predstavila svoje dosežke (res je, lahko smo spoznali poslance, ki smo jih doslej redko videli in slišali). J. Janša pa je pozval Goloba, da naj se zresni in ne dela več zmede med sodniki, gasilci in celo – medvedi!