Janša o predlogu SLS: Tečejo priprave na politični manever s tehnično vlado
3. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Za danes predvidenega sestanka na pobudo SLS o oblikovanju tehnične vlade ne bo. Kot so sporočili iz SLS, so parlamentarne stranke svojo udeležbo opravičile, SDS in DeSUS pa uradnega odgovora nista podali. Po mnenju prvaka SLS Franca Bogoviča skromni odziv strank nedvoumno kaže, da še niso doumele globine krize, v kateri se nahaja Slovenija.
"Če zatiskanje oči pred realnostjo s strani koalicijskih strank še ni tako presenetljivo, preseneča brezbrižnost nekaterih v opoziciji, ki očitno že pristajajo na prihod t. i. trojke in njene tehnične vlade. Vse ostale parlamentarne stranke očitno menijo, da je v državi vse v redu," je zapisal Bogovič.
Bogovič na podlagi "burnih, včasih tudi malce ciničnih in ponižujočih" odzivov ocenjuje, da stranke več ali manj še vedno igrajo svoje strankarske kalkulacije.
Kot je še navedel predsednik SLS, stranka bankrota države ne bo čakala križem rok, saj so nujne konkretne rešitve. "Slovenija ima mnogo sposobnih ljudi, ki bi želeli pomagati državi, vendar v okviru spoštljivega in strokovnega dialoga, ne pa branjenja svojih političnih vrtičkov ali vrtičkov lobijev, ki jih predstavljajo," je dodal Bogovič.
Iz največje koalicijske stranke PS so sporočili, da s SLS delijo "zaskrbljenost zaradi negativnih gospodarskih gibanj", a se ne morejo strinjati, da se na področju strukturnih reform in ukrepov ni zgodilo nič oz. da jih vlada ne bo sposobna izpeljati. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je Bogoviču odgovoril, da trenutna situacija "od vseh nas zahteva, da energijo usmerimo v reševanje naše države ter si prizadevamo za politično stabilnost, ne pa ustvarjanje političnega nemira".
Prvak SDS Janez Janša pa je v sporočilu, objavljenem na spletni strani stranke, med drugim zapisal, da je bojazen pred prihodom trojke "po katastrofalnem polletju vladanja marionetne vlade" vsak dan večja. "Na njen prihod se tudi strici iz ozadja kljub tresočim rokam skušajo čim bolje pripraviti," je navedel.
Po njegovem mnenju tečejo priprave na "politični manever s tehnično vlado". "Dejstvo, da so teren za tehnično vlado poslali testirat ravno SLS, ne bi smelo presenetiti nikogar več" - še posebej, ker je SLS predlagala tudi konec odpiranja ideoloških tem, navajajo v SDS.
O pobudi SLS je na novinarski konferenci, sicer na temo črpanja evropskih sredstev, spregovoril tudi vodja poslancev opozicijske NSi Matej Tonin, ki za torkov sestanek ne vidi razloga. Kot pravi, realne možnosti za tehnično vlado ni, saj ima sedanja koalicija v parlamentu "udobno večino". Zato pobudo SLS Tonin vidi bolj kot "poskus, da bi se katera izmed opozicijskih strank še priključila tej vladni koaliciji".
Se pa Tonin, kot je dodal, z Bogovičem strinja v delu, da vladna koalicija dela slabo. A "če že kaj", potem bi bile edina rešitev predčasne volitve, čeprav meni, da do tega ne bo prišlo. Tonin se sprašuje, kdo bi šel prihodnje leto spomladi na volitve, ko bo treba sprejeti še precej neprijetnih ukrepov. Te pripravljenosti pri koaliciji ne vidi, a hkrati ocenjuje, da to lahko spremeni "kakšna nepredvidljiva zadeva s strani Evropske komisije ali pa kakšen nepredvidljiv, močan konflikt znotraj obstoječe koalicije".
Takšen konflikt bi sicer, predvsem glede na zadnje izjave predsednika DeSUS Karla Erjavca, lahko povzročil morebiten poseg v pokojnine oziroma letne dodatke upokojencev. Tonin meni, da bo "ta del zgodbe izredno zanimiv". Ko je bil Erjavec v desnosredinskih vladah, je namreč govoril o izstopu iz koalicije, če bi se sprejelo kar koli na škodo upokojencev.
"V tej levi koaliciji je mnogo mehkejši in tudi vidim poskuse, da z raznimi retoričnimi spretnostmi in drugimi načini pojasnjevanja poskuša pokazati, da upokojenci popolnoma nič ne izgubljajo in da je zaradi DeSUS v vladi situacija mnogo boljša, kot bi sicer bila," je povedal Tonin.
Bogovič pa je o morebitnem posegu v pokojnine dejal, da je takšen poseg predvsem pri najnižjih pokojninah "praktično nemogoče narediti". Med drugim je spomnil še na napovedan davek na nepremičnine in poudaril, da "špricer ideje, kot jih ta vlada meče ven, iritirajo slovensko javnost".
Vlada naj bi sicer usklajevanja na temo sprememb proračuna za leto 2014 in potrebnih ukrepov nadaljevala v sredo. Za pripravo ima čas do konca septembra, saj je 1. oktober zadnji datum, ko ga mora posredovati v DZ. Paket ukrepov naj bi javnosti predstavili do 25. septembra.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke