Janša na pogrebu Mirana Bogataja: Eden ključnih ljudi, ki je pomagal braniti domovino
2. jan. 2013 17:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Od dolgoletnega poveljnika civilne zaščite Mirana Bogataja so se danes na žalni seji v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu poslovili ljudje, ki so z njim desetletja reševali in snovali sistem zaščite in reševanja. Premier Janez Janša pa je v nagovoru na pogrebu v Kranju spomnil na Bogatajev prispevek v času vojne za Slovenijo.
Po Janševih besedah slovenska javnost Bogataja pozna predvsem kot poveljnika Civilne zaščite, kot nekoga, ki je bil pri roki takrat, ko nas je zadela naravna nesreča ali ujma. Pozna ga tudi kot spretnega pogajalca v času, ko se je Slovenija že ubranila v vojni leta 1991 in ko se je bilo treba izpogajati za umik tedanje okupatorske jugoslovanske armade iz slovenskega ozemlja, je dejal Janša.
"V času, ko je šlo dejansko zares, je bil Miran Bogataj kot član koordinacijske skupine za zavarovanje ukrepov osamosvojitve z realno silo eden od ključnih ljudi, ki je pomagal graditi obrambni sistem države, ki je šele nastajala. Eden ključnih ljudi, ki je s svojimi idejami in tudi neposrednim delovanjem pomagal braniti slovensko domovino, ko je bila ta napadena," je spomnil Janša.
Po njegovih besedah je bil Bogataj pozneje eden ključnih ljudi, ki je več kot deset let sodeloval pri izgradnji novega slovenskega obrambnega sistema, ob tem pa je aktivno deloval in opravljal tudi najodgovornejše dolžnosti v sistemu zaščite in reševanja. "Miran Bogataj je v tem času opravljal dve odgovorni dolžnosti, ki običajno terjata celega človeka. On je zmogel obe," je poudaril premier.
Današnjega pogreba z vojaškimi častmi so se med drugimi udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, prvi predsednik vlade samostojne Slovenije Lojze Peterle, minister za obrambo Aleš Hojs, nekdanji minister za obrambo in zdajšnji minister za zunanje zadeve Karl Erjavec ter načelnik generalštaba Slovenske vojske brigadir Dobran Božič, navaja spletna stran Planet siol.net.
Že dopoldne so se od Bogataja na žalni seji poslovili predstavniki ministrstva za obrambo, Uprave RS za zaščito in reševanje, Slovenske vojske, reševalnih služb in drugih organizacij, ki so vključene v civilno zaščito.
Bogataj je umrl v četrtek v 65. letu starosti. Vodil je reševanje ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji: od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom.
Zaradi velikega strokovnega prispevka k razvoju na področjih obrambe in varstva pred naravnimi nesrečami je Bogataj junija lani prejel tudi zlati red za zasluge. Kot je bilo zapisano v obrazložitvi, je Bogataj s svojim odgovornim in strokovnim delom, učinkovitostjo, odličnostjo in požrtvovalnostjo odločilno prispeval k razvoju slovenskega obrambnega sistema in njegovi uveljavitvi doma in v tujini ter k ugledu sistema zaščite in reševanja med slovenskimi državljani.
Med osamosvojitvijo Slovenije leta 1991 je bil Bogataj tudi član republiške koordinacije, ki je usklajevala proces obrambe samostojne države, po koncu desetdnevne vojne pa je od julija do oktobra 1991 vodil skupino, ki se je pogajala o umiku Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije in s tem na miren način zagotovila prevzem popolne suverenosti nad celotnim ozemljem države.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke