Janša na Irskem o ukrepih za zagotavljanje stabilnosti bančnega sistema
12. sep. 2012 15:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Premier Janez Janša je današnji obisk na Irskem izkoristil za pogovore, na katerih se je seznanil z izkušnjami Irske pri spopadanju s krizo, zlasti v luči zagotavljanja stabilnosti bančnega sistema. Irskemu kolegu Endu Kennyju je predstavil načrtovane ukrepe vlade za stabilizacijo bančnega sistema ter strukturne reforme do konca leta.
Slovenski premier je med pogovori na delovnem obisku spregovoril tudi o ukrepih, ki jih je slovenska vlada že sprejela za stabilizacijo javnih financ.
Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, sta se Janša in Kenny strinjala o soodgovornosti članic območja evra ter poudarila, da je vir stabilnosti v območju evra odvisen od vsake članice posebej in od vseh skupaj.
Premier Kenny je napore in prizadevanja, ki jih slovenska vlada vlaga v predvidene strukturne reforme, ocenil kot nujne korake v pravo smer. Sogovornika pa sta se strinjala, da je za državo najbolje, da sama postori vse potrebno za izhod iz krize. Irska izkušnja sicer priča, da je pridobitev pomoči iz tujine povezana s še ostrejšimi in za prebivalce bolj bolečimi ukrepi.
Irska in Slovenija imata enaka stališča glede potrebe po uresničitvi izjave junijskega vrha območja evra o ukrepih za pomoč bančnemu sektorju.
Premiera obeh vlad sta pozdravila tudi današnjo odločitev nemškega zveznega ustavnega sodišča, ki je zavrnilo zahtevo po zadržanju ratifikacije pogodbe o ustanovitvi stalnega mehanizma za stabilnost evra, in skupaj podprla čim prejšnjo njegovo uveljavitev.
Pozdravila sta še nedavno odločitev Evropske centralne banke o možnosti neomejenega odkupovanja obveznic držav, ki so zaprosile za pomoč iz mehanizmov za stabilnost evra, ter usklajevala tudi poglede o bodočem večletnem proračunu EU, čemur bo sicer posvečen tudi novembrski izredni vrh EU.
Predsednik irske vlade je nadalje predstavil prednostne naloge irskega predsedovanje EU v prvi polovici prihodnjega leta, medtem ko je Janša v luči prihajajoče desete obletnice solunske deklaracije, ki je državam Zahodnega Balkana ponudila perspektivo članstva v EU, pozdravil namero, da širitev ostane visoko na dnevnem redu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke