Revija Reporter
Slovenija

Referendum je bil Janševa generalka za prihajajoče parlamentarne volitve (PODKAST)

Reporter
1 315

14. maj. 2025 18:00 Osveženo: 18:23 / 14. 5. 2025

Deli na:

Dejan Steinbuch in Silvester Šurla v novi epizodi Reporter podkasta

Jure Klobčar

Kaj izid nedeljskega referenduma pomeni za parlamentarne volitve prihodnjo pomlad? Zakaj je bil za novega papeža izvoljen prav ameriški kardinal Robert Prevost? Za nami je 80. obletnica konca druge svetovne vojne: kako so dan zmage obeležili v Moskvi, v Kijevu in v Ljubljani. O tem in drugih temah v novi epizodi Reporterjevega podkasta govorita Silvester Šurla, odgovorni urednik Reporterja, in novinar Dejan Steinbuch.

Reporter podkast po novem tudi na TV Veseljak Golica in Aktual TV. Na TV Veseljak Golica na sporedu ob sredah ob 22.30h, na Aktual TV pa ob petkih (okvirno) ob 21.45h po večernem filmu. Na obeh televizijskih kanalih si lahko Reporter podkast ogledate tudi na zamik.

Volivci pač določene stvari pozabijo, Steinbuch komentira kratek spomin levih volivcev, ki so že pozabili, kako so bili še pred nekaj leti jezni na Janeza Janšo.

Poznam kar nekaj volivcev levih strank, ki so zdaj na referendumu glasovali proti zakonu, opozarja Šurla. Predlagatelj referenduma je vse potencialne upravičence vrgel v isti koš in zaigral na konzervativno slovensko dušo in tudi na nevoščljivost

Janez Janša si je zelo utrdil položaj – ne samo v smislu naskakovanja vlade, ampak si je okrepil položaj tudi desno od sredine. V tem smislu je referendum tudi Janševa generalka za prihajajoče parlamentarne volitve

Referendum je voda na mlin ambicijam Vladimirja Prebiliča. Ta glede na razmere na levi sredini  ne potrebuje 15 odstotkov, da postane mandatar, dovolj bo že 11, 12 odstotkov, meni Steinbuch. Dodaja, da Golobu ne škoduje toliko referendumski fiasko, kot pa afere, v katerih je posredno ali neposredno udeležen.

REPORTER PODKAST LAHKO POSLUŠATE NA NASLEDNJIH PLATFORMAH:

    APPLE PODCASTS

    SPOTIFY

    YOUTUBE

Govora je bilo tudi o novem, ameriškem papežu. To, da je bil novi papež rojen v Chicagu, verjetno prinaša nekaj ameriškega načina razmišljanja v mednarodni politiki, kjer so dobri in so slabi fantje, pravi Steinbuch.

In kaj izvolitev Leona XIV. pomeni za Cerkev v Sloveniji? Papež Frančišek ni bil ravno naklonjen eliti slovenske Cerkve, opozori Steinbuch, ki, če nič drugega, pričakuje, da bo izvolitev novega papeža prinesla epilog zadeve Rupnik.

Na koncu spregovorita še o paradi 80. letnici konca druge svetovne vojne v Evropi, ki je bila prejšnji teden v Moskvi. Če ne bi videli častnih gostov na tribuni, bi Putinovo parado lahko postavili v leto '68, '75 ali '85 – to kaže na totalitarno kontinuiteto Rusije, v mentaliteti se ni nič spremenilo, komentira Steinbuch.

Dejan Steinbuch

Jure Klobčar

Zakaj je del slovenske levice tako naklonjen Putinu, se vprašata. Prejšnji sistem se je šolal v Moskvi, zato je zelo dobro poznal mentaliteto in metode režima – to se je danes v Sloveniji izgubilo, zato toliko poštenih levičarjev naseda ruski propagandi, kot odgovor ponudi Steinbuch.

Ljubljanski župan Zoran Janković je priredil tradicionalno proslavo ob prazniku Ljubljane, na katero je prišla slovenska politična in gospodarska elita poslušat in celo prepevat Hej brigade. Janković poskuša razne lumparije prikriti z ideološkimi temami, županovo trkanje po srcu z rdečo zvezdo komentira Šurla.