nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Brigita Langerholc Njena.si

Brigita Langerholc se je z družino preselila na ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janša koaliciji: Ne gre za nasprotovanje letnici 2015, temveč konceptu fiskalnega pravila

Deli na:
Janša koaliciji: Ne gre za nasprotovanje letnici 2015, temveč konceptu fiskalnega pravila

Foto: Bobo

Potem ko se parlamentarni vrh ni poenotil glede zapisa fiskalnega pravila v ustavo, je prvak SDS Janez Janša na Twitterju ocenil, da ne gre za za nasprotovanje letnici 2015, pri kateri vztraja opozicija, temveč samemu konceptu fiskalnega pravila. O vnosu fiskalnega pravila v ustavo si ni enotna niti koalicija, a svari, da je letnica 2015 nerealna.

Medtem ko danes izredne seje DZ o referendumskih spremembah ne bo, pa se bodo poslanci v torek morali znova soočiti z razpravo o fiskalnem pravilu. SDS namreč ni pripravljena umakniti zahteve za sejo. Kaj se bo v torek zgodilo, ni znano, saj si stranke niso enotne niti o letnici uveljavitve fiskalnega pravila niti o načinu njegovega zapisa. SD namreč po navedbah predsednika stranke Igorja Lukšiča vnosa fiskalnega pravila v ustavo ne namerava podpreti.

Opozicija vztraja pri uveljavitvi fiskalnega pravila leta 2015, vlada pa ocenjuje, da je tak rok za uravnoteženje javnih financ nerealen, in želi letnico uveljavitve za nekaj let prestaviti. A Janša, ki ga sicer na nedeljskem sestanku ni bilo, meni, da želijo s tem "še naprej z deficitom vzdrževati monopole". A po njegovi oceni so težava pravila EU, je še navedel na družbenem omrežju Twitter.

Prvak SLS Franc Bogovič pa je na Twitterju tako PS kot SDS pozval k razumu, da do ponedeljka opoldne dosežeta dogovor.

Da na sestanku vodje strank niso dosegli dogovora, obžaluje tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec. Slovenija namreč po njegovih besedah potrebuje ustrezne ukrepe za izhod iz krize.

Posvaril je, da se lahko z vztrajanjem pri torkovi seji zgodi tudi padec fiskalnega pravila, kar da bi bil slab signal za Evropo.

Kot je pojasnil, so kot kompromisno rešitev predlagali uveljavitev fiskalnega pravila leta 2016, a s strani opozicije po njegovih besedah ni bilo posluha. To pa po Erjavčevih besedah pomeni zelo stroge in radikalne reze v proračun. To bi, kot je vnovič posvaril, pomenilo nižanje plač in pokojnin.

Erjavec je spomnil, da so že predlagali, da bi fiskalno pravilo v ustavi navedli brez datuma uveljavitve, slednjega pa določili v izvedbenem zakonu. A ob tem opozarja, da je treba narediti tudi vse izračune, kaj pomeni uveljavitev fiskalnega pravila leta 2015 ali pa 2017.

Na vprašanje, ali so se v koaliciji posvetovali s strokovnjaki, pa Erjavec odgovarja, da ekonomisti nimajo realne slike o tem, kaj bi uveljavitev fiskalnega pravila leta 2015 pomenila za državljane.

Erjavec je bil kritičen tudi do tega, da Janše ni bilo na srečanje. Meni, da bi morala SDS razmisliti o tem, kako skupaj premagati krizo, a da se je očitno odločila za "totalen spopad".

Predsednica NSi Ljudmila Novak pa od vlade pričakuje tudi pojasnila o tem, za kaj bo namenjen denar iz zadnje zadolžitve Slovenije z izdajo obveznic. To pričakovanje je izpostavila na nedeljskem vrhu, je pojasnila za STA. Podobno pričakovanje je že po nedeljski seji izvršilnega odbora SLS izrazil tudi Bogovič.

Predsednik DL Gregor Virant po sestanku ni dajal izjav.