Janša je zapustil zapor na Dobu
12. dec. 2014 14:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ustavno sodišče je soglasno ugodilo predlogu predsednika SDS Janeza Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria, so sporočili z ustavnega sodišča. Janša lahko tako najmanj do končne odločitve sodišča odide iz zapora na Dobu, kar se je tudi že zgodilo.
Janša je lahko zapor zapustil takoj, ko je Zavod za prestajanje kazni zapora Dob prejel na četrtkovi seji sprejet sklep ustavnega sodišča. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij so za STA povedali, da je omenjeni zavod sklep že prejel, Janša pa je bil na prostost izpuščen nekaj pred 13.30. Po informacijah STA je Janša iz zapora odšel sam, izjav za medije pa ni dajal.
Kot so sporočili z ustavnega sodišča, so se morali ustavni sodniki pri presoji ukvarjati z vprašanjem, ali bi z nadaljnjim izvrševanjem sodbe lahko nastale težko popravljive škodljive posledice. Pri tem je ustavno sodišče pri začasnem zadržanju upoštevalo, da je pritožnik podal resne očitke o kršitvi načela zakonitosti v kazenskem pravu. "Če bi se ta očitek izkazal za utemeljen, take kršitve ne bi bilo mogoče odpraviti v ponovnem sojenju, temveč bi to pomenilo, da se pritožnik oprosti obtožbe," so zapisali.
Poleg tega je ustavno sodišče, navajajo, upoštevalo tudi dejstvo, da je Janša poslanec, kot tudi predsednik največje opozicijske stranke v DZ, "dobro delujoča opozicija pa je eden od temeljev demokracije".
Zato ustavni sodniki ugotavljajo, da bi v primeru, da bi Janša na koncu uspel z ustavno pritožbo, lahko nastale tudi "težko popravljive posledice za dobro in učinkovito delovanje demokratičnega parlamenta in oblasti kot celote". "Na drugi pa bi morebitna zavrnitev ustavne pritožbe pomenila le ponovno vzpostavitev zdaj obstoječega stanja, torej nadaljevanje prestajanja zaporne kazni," so zapisali.
Na ustavnem sodišču pojasnjujejo še, da glede na besedilo zakona za začasno zadržanje zadostuje že možnost nastanka težko popravljivih škodljivih posledic, prav tako zakon ne zahteva, da bi za začasno zadržanje morala obstajati posebna verjetnost končnega uspeha z ustavno pritožbo.
Janša se je na ustavno sodišče v zadevi Patria pritožil 27. novembra, v pritožbi pa je njegov odvetnik Franci Matoz tudi predlagal, naj sodišče do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patri. Omenjenemu predlogu je sodišče danes ugodilo, medtem ko mora o pritožbi vsebinsko še odločati.
Če bo ustavno sodišče pravnomočno sodbo razveljavilo, bo Janša na prostosti ostal, v nasprotnem primeru pa se bo moral vrniti v zapor. O zadevi sicer ustavno sodišče odloča absolutno prednostno.
Matoz v pritožbi dosedanjim odločitvam sodišč očita več kršitev ustave, od kršitve enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva, domneve nedolžnosti, načela zakonitosti v kazenskem postopku do načela pravnega jamstva oziroma pravice do obrambe.
Janša je zaporno kazen prestajal od 20. junija letos, v zaporu pa sta še vedno soobsojena Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, ki sta bila v zadevi Patria obsojena na 22 mesecev zapora. Oba ustavnemu sodišču prav tako predlagata začasno zadržanje izvršitve sodbe, vendar ustavni sodniki o njunih pritožbah še niso odločali.
Zadevo je na četrtkovi novinarski konferenci po seji vlade po vprašanjih novinarjev že komentiral pravosodni minister Goran Klemenčič. Dejal je, da bo odločitev ustavnega sodišča prava, kakršna koli bo in kadar koli bo, saj je to smisel delovanja sodišč.
Celotno sodbo lahko preberete na TEJ POVEZAVI
Janša bo popoldne pred vrhovnim sodiščem nagovoril vztrajnike Odbora 2014
Predsednik SDS Janez Janša bo danes ob 17. uri, potem ko bo zapustil zapor na Dobu, na shodu pred vrhovnim sodiščem nagovoril vztrajnike, so sporočili iz Odbora 2014. Hkrati bo na shodu zasedala tudi skupščina odbora.
Shoda se bo udeležil tudi Janšev zagovornik Franci Matoz.
Ustavno sodišče je soglasno ugodilo predlogu predsednika SDS Janeza Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria. Janša lahko tako najmanj do končne odločitve sodišča odide iz zapora na Dobu, kjer je bil zaprt od 20. junija letos.
Če bo ustavno sodišče pravnomočno sodbo razveljavilo, bo Janša na prostosti ostal, v nasprotnem primeru pa se bo moral vrniti v zapor.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke