Janša in Rop bosta pričala pred komisijo Krpan
26. feb. 2014 10:40 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Preiskovalna komisija DZ Krpan je danes na nujni seji določila seznam prič, ki naj bi razjasnile namen prodaje Sistemske tehnike podjetju Viator&Vektor in politično odgovornost. Predsednica komisije Alenka Jeraj (SDS) je poudarila, da bodo med prvimi zaslišali takratnega premiera Antona Ropa in kasnejšega premiera Janeza Janšo.
Kot je po seji v izjavi za javnost pojasnila Jerajeva, so sprejeli sklep, da bodo priče razvrstili v tri sklope, in sicer bodo v prvem predstavniki vlade v obdobju med leti 2000 in 2008. Zaslišali bodo tudi takratna ministra za obrambo Antona Grizolda in Karla Erjavca ter Zvonka Kremlja, ki je kot direktor za logistiko po Grizoldovem pooblastilu podpisal pismo o nameri med obrambnim ministrstvom in Sistemsko tehniko.
V drugem sklopu prič so predstavniki Sistemske tehnike, med njimi oba nekdanja direktorja Jože Studenčnik in Milan Švajger, odvetnik Miran Kos in takratni vodja proizvodnje Marjan Senica. V zadnjem sklopu so ostale osebe, med katerimi so nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Drago Kos, nekdanji poslanec Milan M. Cvikl, slikar Jure Cekuta, lastnik in nekdanji direktor Rotisa Ivan Crnkovič, nekdanji direktor Viator&Vektorja Zdenko Pavček, nekdanji predsednik republike Milan Kučan ter novinarji Dejan Karba, Dejan Kaloh, Aleksander Lucu in Rok Praprotnik, sedaj namestnik predsednika KPK v odstopu.
Člani komisije Krpan so tudi sprejeli sklep, da bodo pregledali gradivo nekaterih drugih preiskovalnih komisij, kjer so nekatere priče že zaslišali. Po pojasnilu Jerajeve je namen tega, da se vprašanja pričam ne bi ponavljala.
Komisija se bo predvidoma sestala v roku štirinajstih dni. Kot je dodala Jerajeva, bodo med prvimi zaslišani tudi predstavniki Sistemske tehnike, da razjasnijo postopke dogovorov.
S parlamentarno preiskavo želijo poslanci ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri prodaji podjetja Sistemska tehnika podjetju Viator&Vektor v času Ropove vlade. Namen preiskave je ugotoviti, ali je bil glavni namen prodaje omogočiti več stomilijonski posel z osemkolesniki. Ministrstvo za obrambo je namreč brez razpisa s Sistemsko tehniko po prodaji podpisalo pismo o nameri za dobavo osemkolesnih oklepnih vozil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke