Vrhovno sodišče zavrnilo Janševo pritožbo na poročilo KPK
25. feb. 2013 14:10 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Vrhovno sodišče je zavrnilo pritožbo premiera Janeza Janše in potrdilo sklep upravnega sodišča, s katerim je zavrnilo Janšev predlog za zadržanje zaključnega poročila protikorupcijske komisije o premoženjskem stanju predsednikov strank, so danes sporočili iz komisije. Sodišče pa ni odločalo o sami tožbi na poročilo KPK, je pojasnil Franci Matoz.
Tako kot upravno sodišče je tudi vrhovno sodišče ocenilo, da v konkretnem primeru niso podani ne postopkovni ne vsebinski pogoji za izdajo začasne odredbe, saj tožnik ni izkazal ne zadostne verjetnosti, da je komisija posegla v njegove človekove pravice, ne nepopravljive škode na osebnih pravicah, so sporočili iz Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).
Pri tem je vrhovno sodišče med drugim tudi zapisalo, da "opravljanje funkcije predsednika vlade ni tožnikova (osebna) pravica, niti (osebna) pravica kogar koli drugega", navajajo v komisiji.
Kot je za STA pojasnil Janšev odvetnik Franci Matoz, pa je vrhovno sodišče odločalo le o predlogu začasne odredbe, s katero bi KPK naložili, naj poročilo umakne s svoje spletne strani, ni pa sodišče odločalo o sami kršitvi Janševih temeljnih človekovih pravic, ki so po tožnikovem mnenju nastale s poročilom KPK. Tožbo prednostno obravnava upravno sodišče.
Vrhovno sodišče je torej tako kot upravno sodišče ocenilo, "da dejansko ne nastaja nepopravljiva škoda gospodu Janši in zaradi tega pač ni izdalo začasne odredbe", je povedal Matoz. Sodišče je namreč ocenilo, da samo dejstvo, da prihaja do politične krize in do razpada vlade, ne predstavlja osebne škode Janezu Janši, je dodal.
O tem, ali so bile s z objavo poročila Janši kršene temeljne človekove pravice, bo po njegovih besedah ugotovljeno v normalnem postopku na upravnem sodišču. Tožba se rešuje prednostno, zato Matoz pričakuje, da bo do odločitve prišlo v roku enega meseca.
V komisiji ob odločitvah omenjenih sodišč izražajo upanje, "da se bo raven diskusije glede poročila komisije, ki je bila v zadnjih tednih s strani nekaterih političnih akterjev in z njimi povezanih oseb izrazito žaljiva in nedostojna, vendarle vsaj nekoliko dvignila iz kloake umanjkanja politične in pravne kulture".
Premier Janez Janša se je na vrhovno sodišče obrnil po tem, ko je celjski oddelek upravnega sodišča v začetku meseca presodil, da bi bila izdaja začasne odredbe glede poročila komisije v nasprotju z javnim interesom.
Matoz je upravnemu sodišču predlagal, naj odpravi poročilo KPK, ki premieru Janezu Janši in ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću očita kršitev protikorupcijske zakonodaje, ter izdajo začasne odredbe, s katero bi sodišče KPK naložilo, da poročilo odstrani s spletne strani in prepove njegovo uporabo. Matoz je zahtevo utemeljeval s "težko popravljivo škodo", ki premieru Janši nastaja zaradi poročila.
Sodišče je zahtevo za izdajo začasne odredbe tedaj zavrnilo. Ugotovilo je namreč, da tudi če bi šlo za poseg v pravico do enakega varstva pravic in za kršitev pravice do pravnega sredstva, ta poseg ne traja več, saj je bilo poročilo že izdano. Poleg tega po oceni sodišča razlogi, s katerimi tožnik utemeljuje težko popravljivo škodo, ne obstajajo, zato bi bila izdaja predlagane začasne odredbe celo v nasprotju z javnim interesom.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke