Janša: Če ne prodamo obveznic, 5. decembra ne bo plač in še kakšnega transferja ne
17. okt. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Premier Janez Janša je ob koncu sestanka koalicije s predstavniki ESS povedal, da bo vlada "v sredo oziroma ta teden" potrdila predloga pokojninske reforme in reforme trge dela, pri tem pa se zavezal, da se bo še naprej pogajala s sindikati. Dodal je, da se bo morala vlada v primeru katerega koli referenduma začeti pripravljati na scenarij B.
To, da bo vlada ta teden sprejela predloga obeh reform in ju poslala v DZ, po besedah Janše ne pomeni, da se pri pogajanjih karkoli spreminja, prav tako bo mogoče v teku procedure v DZ še sprejeti spremembe. "Vsi pred vami se obvezujemo, da se tu ne bo nič spremenilo in da bodo pogajanja normalno tekla naprej," je zatrdil. Ob tem je povedal, da je za pogajanja vsaj še pet ali šest tednov časa, kar je več, kot so se pogajali do zdaj.
Janša je prepričan, da pri reformah ni vprašanja, o katerem se ne bi bilo mogoče uskladiti. Če bi se tik pred glasovanjem v DZ pokazalo, da so pri elementarnih vprašanjih sindikati in vlada še vedno na dveh bregovih, pa predlaga, da se takrat dobijo v podobni sestavi kot tokrat in osvetlijo odprta vprašanja. Napovedal je tudi, da bo od dneva, ko bo vlada sprejela predloga reform, zanju skušala dobiti širše soglasje opozicije.
Vlada po Janševih navedbah z obravnavo obeh reform sicer ne more čakati, ker je pokojninski zakon obvezen del proračunskega paketa. Drugi razlog pa je, da bo Slovenija na ameriškem trgu naslednji teden prodajala državne obveznice.
"Dobršen del moramo prodati, sicer se nam letošnje leto finančno čisto ne bo izšlo, kar pomeni, da 5. decembra ne bo plač in še kakšnega transferja ne," je dejal. Dodal je sicer, da bodo mogoče v tem primeru "kaj sčarali s kakšnimi kratkoročnimi zadolževanji", a bo nato januar 2013 še bolj naporen.
V zvezi z razmišljanji nekaterih sindikatov, da bi bila bolj kot ustanovitev slabe banke morda primernejša dokapitalizacija državnih bank, je premier povedal, da denarja, ki bi ga potrebovali za dokapitalizacijo bank, ni, "zato te alternative ni".
Ker nad zakonoma o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in o Slovenskem državnem holdingu, visi grožnja z referendumom, na včerajšnjem sestanku pa so bili prisotni tudi predstavniki obeh sindikatov, ki so vložili referendumski pobudi, je Janša dejal, da je vlada na voljo za vsa pojasnila glede spornih vprašanj. Pobudi sta sicer sprožila Sindikat delavcev v energetiki in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije
Po Janševih besedah bi bila velika škoda, da "zaradi nesporazuma pridemo v blokado, ki nas bo drago stala". Povedal je tudi, da se bo morala vlada "tisti trenutek, ko bo jasno, da je prvi referendum o katerem koli izmed ukrepov neizogiben, začeti pripravljati na scenarij B, ne glede na izid referenduma".
Predsednik DZ Gregor Virant je pobudnike referendumov in vlado pozval, naj skušajo še pravočasno doseči dogovor, da se referendumski pobudi umakneta.
Pri tem ocenjuje, da je možnosti za to kar precej, saj ostaja glede na predvidene roke okoli sedem tednov časa, da se ta težava reši. Virant verjame, da bodo pobudniki dojeli težo odgovornosti, ki jo prevzemajo, če bo do referenduma prišlo.
Na navedbe predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja, da je vlada s predlaganim znižanjem mase plač za pet odstotkov sindikate postavila pred dejstvo, je odvrnil, da je bila vlada "postavljena pred dejstvo z napovedmi, ki so zniževale gospodarsko rast". Ob tem je napovedal, da bo treba znotraj predlaganega znižanja poiskati najmanj boleče rešitve. "Denarja namreč ni in si ga ne moremo sposoditi," je dejal.
Tudi minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je napovedal, da je znižanje mase plač neizogibno. Njegova želja pa je, da bi se s sindikati javnega sektorja dogovorili, kako to nalogo izpeljati.
Včerajšnji sestanek koalicije s predstavniki Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je sicer trajal skoraj pet ur. Še pred zaključnim nastopom Janše je Peter Majcen iz Konfederacije sindikatov 90 Slovenije predlagal, da bi si vsaj za predlog zakona o delovnih razmerjih vzeli več časa in si ne bi za rok začetka veljave več postavljali 1. januarja 2013. Hitenje s pripravo zakonov po njegovih besedah ne prinese nič dobrega.
Jože Smole iz Združenja delodajalcev Slovenije je dejal, da je usklajevanje sprememb zakona o delovnih razmerjih daleč od pričakovanj delodajalcev, predlog, ki bi ga lahko danes že sprejela vlada, pa je slabši kot obstoječi zakon.
Predsednik Sindikata delavcev v energetiki Branko Sevčnikar je dejal, da je "žalostno", da so morali zbrati 4000 podpisov, da so bili povabljeni na tokratno srečanje. Ta sindikat je namreč pobudnik referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu. Opozoril je, da je energetika ključna strateška panoga, zato želijo pri oblikovanju holdinga imeti pomembno vlogo. Dialoga z vlado namreč po njegovih besedah do zdaj ni bilo.
Sindikalna stran je sicer včeraj večkrat opozorila na negativne posledice hitenja pri sprejemanju neusklajenih predpisov, Štrukelj pa je zaradi načina sprejemanja ukrepov napovedal tudi izražanje nestrinjanja v obliki protestov. Usklajevanja znotraj posebne skupine ESS glede pokojninske reforme se bodo sicer nadaljevala danes.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke