Revija Reporter
Slovenija

Janša: Čas, ko se je toleriralo strice iz ozadja, se zaradi krize hitro izteka

31. avg. 2012 8:27 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenija je v mnogo slabši kondiciji, kot bi lahko bila, če v zadnjih treh letih ne bi tako zapravljala, previ premier Janez Janša v intervjuju za siol.net. Še slabše bo, svari, če paket proti kriznih ukrepov, predvidenih za to jesen, ne bo šel skozi.

So obdobja, ko je čas za politična preigravanja, in so obdobja, ko brez skupnega nastopa ni mogoče narediti koraka naprej, sporoča slovenski politiki. "Tisti, ki taktizirajo in delajo politične kariere, se morajo zavedati, da to počnejo na račun Slovenije." Pred prihajajočimi reformami ugotavlja: "Za opozicijo bo glavno vprašanje, ali so odločeni rušiti vlado tudi za ceno rušenja države."

Jeseni nas čaka sprejem zlatega fiskalnega pravila v ustavo, sprejem kriznega proračuna za obdobje 2013-2014, sprejem zakona o stabilnosti bančnega sistema, pokojninska reforma, reforma trga dela, sprejem zakona o državnem premoženjskem holdingu ter iskanje tujih investitorjev, je naštel jesenske obveznosti vlade.

"Pokojnini bomo vrnili status, ki ji gre. Pokojnina je plačilo za minulo delo. Pokojnina ni niti privilegij niti socialni korektiv. Pokojninska blagajna bo očiščena in razbremenjena ne pokojninskih izdatkov," pravi o pokojninski reformi, ki jo pripravlja vlada in ki naj bi zaščitila upokojence, ki so celo aktivno življenje plačevali prispevke v pokojninsko blagajno.

Nova delovnopravna zakonodaja naj bi odpravila dve kategoriji zaposlenih. "Vpeljati želimo enotno pogodbo za nedoločen čas, ki bo definirala pravice posameznika glede na to, koliko časa je že na trgu dela, ne pa glede na to, kakšno vrsto pogodbe ima. Pogodbe za določen čas se bodo sklepale samo še izjemoma, posamezni delodajalec pa jih bo imel lahko največ 10 odstotkov."

O vlogi medijev pri sprejemanju reform pravi: "Ali se bodo ukvarjali z vsebino, široko odpirali mesto razpravi, ali pa bodo v oddaje vabili zgolj zimzelene varuhe privilegiranih skupin, ki bodo točili krokodilje solze nad odpravljenimi anomalijami sistemov, ki so trenutno v veljavi."

Za percepcijo javnosti o nepravičnosti pravnega sistega izpostavlj dva razloga, zakonodajo in kadrovsko zasedbo ter vprašanje neodvisnosti. Prvega se bo vlada lotila z urejanjem zakonodaje, napoveduje, a dodaja: "Večji problem je politični vpliv stricev iz ozadja na pravosodje, ki je jasno razviden iz dogajanja." Nekatere se preganja prioritetno, drugi so nedotakljivi, meni. "A čas, ko se je to toleriralo, se zaradi krize hitro izteka. Tako ali drugače bo prišlo do očiščenja in nove setve." Tu opozarja, da "medtem ko se navadna kraja, npr. predmeta iz tovarne ali klasični bančni rop še preganja in ponavadi tudi kaznuje, se pri kraji cele tovarne ali podjetja ter bankrota banke zaradi slabih kreditov zatakne že pri definicijah dejanja ali celo pri njegovem poimenovanju. Mediji ne pišejo več o kraji, temveč o aferi, stečaju, slabi naložbi itd.."