Revija Reporter
Slovenija

Bruselj občutno poslabšal gospodarsko napoved za Slovenijo

STA

5. nov. 2013 11:40 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenija bo prihodnje leto poleg Cipra edina članica območja evra, ki bo še vedno v recesiji, v letu 2015 pa se ji obeta 0,7-odstotna rast. Sicer pa bo v naslednjem letu beležila 7,1-odstotni primanjkljaj, v letu 2015 pa 3,8-odstotnega, napoveduje Evropska komisija. To je slabše od majske napovedi in občutno slabše od povprečja v območju evra.

Medtem ko Bruselj območju evra v prihodnjem letu napoveduje 1,1-odstotno, v letu 2015 pa 1,7-odstotno rast, bo Slovenija naslednje leto boljša le od Cipra, ki bo beležil 3,9-odstotni padec BDP, v letu 2015 pa bo beležila sploh najšibkejšo rast v celotni uniji.

Komisija je za Slovenijo poslabšala tudi napoved za letos - medtem ko ji je maja napovedala dveodstotni padec BDP, je danes to oceno znižala na 2,7-odstotni padec BDP. Za prihodnje leto ji je maja napovedala le 0,1-odstotni padec BDP.

Tudi napovedi za primanjkljaj niso spodbudne. Za letos komisija Sloveniji napoveduje 5,8-odstotnega, za prihodnje leto 7,1-odstotnega, za leto 2015 pa 3,8-odstotnega. Maja ji je za letos napovedala 5,3-odstotnega, za prihodnje leto pa 4,9-odstotnega.

V skladu s pogoji v okviru postopka zaradi presežnega primanjkljaja bi sicer morala Slovenija doseči naslednje vmesne nominalne cilje glede primanjkljaja: 4,9 odstotka BDP v letu 2013, 3,3 odstotka BDP v letu 2014 in 2,5 odstotka BDP v letu 2015.

Tudi številke za brezposelnost niso obetavne. Komisija Sloveniji za letos napoveduje 11,1-odstotno brezposelnost, za prihodnji dve leti pa 11,6-odstotno, kar je še vedno boljše od povprečja v območju evra, a slabše od povprečja v EU.

Javni dolg Slovenije strmo raste, a je še vedno precej pod povprečjem v območju evra in EU, čeprav je že presegel 60 odstotkov BDP, kar kot zgornjo mejo določajo evropska proračunska pravila, pakt o stabilnosti in rasti. Za letos Bruselj Sloveniji napoveduje 63,2-odstotni dolg, za prihodnje leto 70,1-odstotnega, za leto 2015 pa 74,2-odstotnega.

Slovenija se še lahko izogne programu pomoči, če bo še naprej odločno ukrepala pri sanaciji bančnega sistema in izvajanju strukturnih reform, je danes v Bruslju ocenil evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn v odgovoru na vprašanje, ali je glede na črno gospodarsko napoved za Slovenijo program pomoči sedaj neizogiben.

"Zagotovo ni nujno, da se Slovenija približuje programu, če bo še naprej odločno ukrepala - učinkovito izvajala strukturne reforme in še posebej hitro in učinkovito končala sanacijo bančnega sektorja in finančnega sistema, kar je potrebno za vrnitev gospodarske rasti v Sloveniji," je dejal Rehn.

Zaostreni finančni pogoji predstavljajo glavno tveganje za gospodarsko aktivnost Slovenije v prihodnje. Izvedba konsolidacije javnih financ in sanacije bančnega sistema sta zato nujna pogoja za začetek okrevanja slovenskega gospodarstva, so v odzivu na gospodarsko napoved Bruslja opozorili na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).