Revija Reporter
Slovenija

Jankovićev imperij se maje

27. jun. 2010 18:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski župan Zoran Janković je znal dobro poskrbti za svoja dva sinova, katerih posle podpira z vplivom v ljubljanskem mestnem svetu. A zaradi zadolženosti družinskih podjetij so Jankovići v nevarnosti, da gredo po poti nesojenih tajkunov Šrota, Bavčarja ali Kordeža.

Ljubljanski župan Zoran Janković je znal dobro poskrbti za svoja dva sinova, katerih posle podpira z vplivom v ljubljanskem mestnem svetu. A zaradi zadolženosti družinskih podjetij so Jankovići v nevarnosti, da gredo po poti nesojenih tajkunov Šrota, Bavčarja ali Kordeža.

Pred koncem mandata bo ljubljanski župan Zoran Janković poskrbel, da bo vrednost zemljišča v lasti njegovega družinskega podjetja zelo poskočila. Mestni svet bo 5. julija sprejemal novi izvedbeni prostorski načrt, po katerem bo med drugim možna pozidava posestva Electe na Barju. Poznavalci razmer pravijo, da vrednost zemljišča pomeni jamstvo za nove kredite za to podjetje, sicer bi lahko tudi Janković odšel po poti Boška Šrota, Igorja Bavčarja in Bineta Kordeža. Veselijo se lahko tudi županovi prijatelji, ki so pred kratkim kupili kmetijska zemljišča, ki bodo po novem postala zazidljiva.

Po novem izvedbenem prostorskem načrtu bo med Malim grabnom in južno ljubljansko obvoznico zrastlo novo stanovanjsko-poslovno naselje, skozi katero bodo speljali še podaljšano Koprsko cesto z Viča ter jo z nadvozom ali podvozom priključili na avtocesto. Med njimi je tudi 54.302 m2 veliko zemljišče v lasti Jankovićeve Electe oziroma Hypo Leasinga, pri katerem je posestvo zastavila Electa.

Že samo zemljišče naj bi bilo po spremembah vredno vsaj dva milijona evrov, če bo Electa investitor stanovanjsko-poslovnega naselja, pa si lahko obetajo dobičke v vrtoglavih zneskih. Po izvedbenem prostorskem načrtu bo tam dovoljena gradnja stanovanjskih blokov do enajstih metrov višine, kar pomeni, da bodo lahko gradili tudi štirinadstropne bloke.

Kupčkanje z zemljiščem
Posestvo na Barju je Jankovićeva Electa kupila leta 1996 od Ljubljanskih mlekarn na skrivnosten način. Govori se, da naj bi tam mlekarne nameravale zgraditi stanovanjsko sosesko za svoje zaposlene, a načrte naj bi jim prekrižal Zoran Janković, ki naj bi kot predsednik uprave Mercatorja zahteval to zemljišče zase, sicer ne bo več odkupoval izdelkov Ljubljanskih mlekarn.

Kaj je od tega res, najbrž ne bomo nikoli izvedeli, vsekakor so se na tem zemljišču dogajale čudne stvari: najprej sta podjetji Electa in Ljubljanske mlekarne ustanovili skupno podjetje Trgovsko poslovni center Barje, v katerem je imel večinski delež Janković, na koncu pa so mlekarne izstopile iz lastništva. Cena, po kateri so prodale Electi svoj delež, ni znana. Slišati je, da je Janković zemljišče dobil za bagatelnih pet nemških mark za kvadratni meter. Po informacijah preiskovalne komisije državnega zbora pa naj bi za zemljišče plačal od šest do osem mark, kar je prav tako zelo malo, toda podatka direktor Electe Damijan Janković na zaslišanju pred parlamentarno preiskovalno komisijo ni potrdil oziroma ga ne pozna.

Zanimiva je tudi zgodba z denacionalizacijskim upravičencem Francem Žanom, ki so mu vrnili le del njegovega posestva, del pa je še vedno ostal v lasti TPC Barje. Čeprav je skušal doseči vrnitev tudi polovice tega posestva, je na koncu sodni spor izgubil ter napovedal pritožbo na Sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Leta 2004 so TPC Barje pripojili k Electi Inženinirgu, ki je po podatkih iz zemljiške knjige tri leta pozneje zemljišče prodala Hypo Leasingu. Electa je še vedno vpisana kot lastnica objektov na tem zemljišču. Kot je v preiskovalni komisiji potrdil Damijan Janković, je Hypo Leasing samo formalni lastnik, saj mu je zemljišče prodal po principu »sale and lease back« (prodaj in spet najemi). Neuradno naj bi to pomenilo, da je Electa za svoje poslovanje prejela kredite in zanje zastavila svoje posestvo na Barju, čeprav je Damijan Janković zanikal, da bi ta sredstva porabili za poslovanje holdinga.

Če bo zemljišče vredno več, naj bi Electa dobila še več kreditov. Po podatkih iz Ajpesa je imela skupina Electa lani okoli 53 milijonov evrov obveznosti oziroma kreditov. Če bo na njenem posestvu na Barju zgradila stanovanjsko-poslovno naselje in ga nato prodala, bo z zaslužkom lahko poplačala vse obveznosti. V nasprotnem primeru pa bi lahko družino Janković doletela podobna usoda kot Boška Šrota, Igorja Bavčarja in Bineta Kordeža.

VEČ V TISKANI IZDAJI