Revija Reporter
Slovenija

Janković se ima za žrtev: "Očitno kot tarča ustrezam levim in desnim."

STA

30. nov. 2019 7:04 Osveženo: 8:50 / 30. 11. 2019

Deli na:

Zoran Janković

Primož Lavre

Ljubljanska občina bo nadaljevala gradnjo kanalizacijskega kanala C0 v skladu s pridobljenimi gradbenimi dovoljenji, je včeraj poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Državnemu zboru pa je očital, da projekt spodkopava zgolj zaradi njegovega priimka.

Janković je povedal, da so na občini nameravali sami predlagati izvedbo predhodnega postopka v postopku pridobivanja gradbenih dovoljenj za del kanala, za katerega teh še nimajo - gre za okoli 150 metrov kanala. A jih je Agencija RS za okolje (Arso) prehitela in v četrtek sama napovedala izvedbo takega postopka.

Janković je sicer prepričan, da so sklepi izredne seje DZ s prejšnjega petka posledica politiziranja projekta, ki je pripravljen strokovno in je dober za okolje ter pomemben za tri občine - Ljubljana, Vodice in Medvode. "Žalostno je, da politične sile negirajo stroko. V zadnjih 28 letih je bila vsa stroka za, niti enkrat do sedaj ta kanal in ta trasa nista bila problematična, zdaj pa je naenkrat vse narobe," je dejal.

V primeru zastrupljanja ljubljanske pitne vode bi to občutil tudi Janković sam, njegovi otroci in vnuki, je izpostavil ljubljanski župan. Ob tem pa je projekt velikega pomena za občino. "Na začetku prvega mandata smo imeli 68 odstotkov prebivalcev priključenih na kanalizacijo. Konec lanskega leta jih je bilo 88 odstotkov in s tem projektom bomo prišli na 98 odstotkov," je poudaril.

Kritičen je bil do stranke SDS, na zahtevo katere je potekala izredna seja DZ na temo kanala C0: "Razumem, da ne marajo župana Jankovića." Dejstvo, da je DZ poziv k zaustavitvi projekta sprejel brez glasu proti, pa je komentiral z besedami: "Očitno kot tarča ustrezam levim in desnim."

Po njegovi oceni je šlo že za tretji poskus njegovega rušenja s strani parlamenta, ki "ga očitno moti priimek Janković". Prvi taki poskus je bil insolvenčna zakonodaja, kjer se je parlament osredotočil na prisilno poravnavo podjetij njegovih sinov, zaradi primera farmacevtka pa so poslanci spremenili zakon o kazenskem postopku, je očital.

Ob tem je Janković zavrnil zahtevo za sklic izredne seje, ki mu jo je predalo 13 ljubljanskih mestnih svetnikov iz SDS, NSi in LMŠ. Kot je spomnil, jo imajo pravico svetniki sklicati sami, vendar pa ne morejo sprejemati sklepov, če ne zagotovijo zadostne prisotnosti.

Direktor javnega podjetja Voka Snaga Krištof Mlakar je dejal, da ga "žalosti, da se je strokovna debata sprevrgla v politiziranje in da je odličen okoljski projekt, ki ga je potrdila Evropska komisija in mu namenila 69 milijonov evrov nepovratnih sredstev, končal v parlamentu kot nek sporen projekt, ki naj bi zastrupljal občane s sporno pitno vodo". Zagotovil je, da voda v Ljubljani "ni in tudi po zgraditvi kanala C0 ne bo oporečna in nikakor ne bo nobene nevarnosti za vodooskrbo".

Tudi na vodovarstvenem območju so dovoljeni posegi, zakonodaja pa jasno določa, kateri in pod kakšnimi pogoji, je nadaljeval Mlakar. Večji del ljubljanske občine leži na vodovarstvenem območju in številna so že prepredena s kanalizacijskim omrežjem. Kljub temu doslej težav ni bilo, je spomnil. Primernejše trase od izbrane ob tem po besedah Mlakarja ne obstajajo.

Občina sicer trenutno razpolaga z gradbenimi dovoljenji za večino kanala, manjka le še dokumentacija za okoli 150 metrov. Pri tem armiranobetonska kineta, ki jo je v svoji četrtkovi odločbi izpostavil Arso, ni stvar gradbenega dovoljenja, saj je vključena šele v projekte za izvedbo.

Mlakar je ob tem podčrtal še visoko kakovost materialov, predvidenih za gradnjo, ter dodatne zaščitne ukrepe, kot so pregledi kanala s kamero, pregled vodotesnosti vsaj enkrat letno in opozorilni sistem, ki bi zaznal morebitna puščanja na osnovi meritev pretoka v kanalu.

Projektu sta včeraj v bran ponovno stopila tudi župana občin Medvode in Vodice Nejc Smole in Aco Franc Šuštar, ki sta prav tako zanikala, da bi lahko njuni občini problem kanalizacije rešili na kak drugačen način. Samo s kanalom C0 bo odpravljenih 1600 greznic. "Gre za mati vseh projektov v Občini Medvode," je dejal Smole. Šuštar pa je poudaril, da se veseli zaključka projekta, saj "želimo nadzirati odpadne vode - koliko jih je in kam odtekajo".

Na Mestni občini Ljubljana so novinarsko konferenco sklicali, potem ko je DZ v petek na izredni seji med drugim priporočil ministrstvu za okolje in prostor, da nemudoma sprejme vse ukrepe, s katerimi bo do pridobitve vse zahtevane dokumentacije o projektu in presoje vplivov na okolje zadržal oz. ustavil gradnjo kanala na spornem kraku od Broda do Ježice.

Arso je v četrtek medtem sporočila, da je po uradni dolžnosti začela predhodni postopek za projekt izgradnje kanalizacije v okviru projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika ljubljanskega polja. V tem postopku se ugotavlja, ali je treba za nameravani poseg izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje.