Revija Reporter
Slovenija PLUS

Evangelij po Janezu: je Janša izgubil priložnost, da bi postal mučenik trde desnice?

Dejan Steinbuch
1 313

27. apr. 2025 19:59

Deli na:

Prvi odzivi na oprostilno sodbo v Celju so bili mešanica presenečenja in navdušenja zbrane množice najbolj zvestih podpornikov, ki se Janezu Janši niso izneverili.

Andraž Purg

Oprostilna sodba v Celju na veliki petek ne bi mogla imeti večje sporočilnosti. Obtoženi Janez Janša, ki je svojo politično kariero zgradil tudi na predpostavki večne krivice, za katero je odgovorno slovensko »krivosodje«, je ostal brez obsodbe. In skoraj brez besed. Kaj ta sodni epilog pomeni za teorijo zarote – to volivci SDS nekritično sprejemajo od svojega idola, kajti Janša navkljub drugačnim pričakovanjem ni bil obsojen? Ali je izgubil priložnost, da bi postal mučenik trde desnice? Bi se to spremenilo, če višje sodišče ugodi pritožbi tožilstva in zadevo Trenta razveljavi oziroma vrne v ponovno sojenje?

Če začnemo kar pri koncu: v pravnem smislu in glede na pregovorno počasnost slovenskih sodnih mlinov bi se najverjetneje zgodilo to, da bi zadeva podobno kot Patria zastarala. Kar pomeni, da nikoli ne bi z gotovostjo vedeli, ali so trije obtoženci v zadevi Trenta krivi ali nedolžni. Toda to vprašanje je tako ali tako že povsem spolitizirano: privrženci Janeza Janše bi bili v vsakem primeru prepričani v njegovo nedolžnost. Fenomen, ki mu ni para v slovenski strankarski politiki, spominja na načelo, nekoč uveljavljeno v evropskih monarhijah, namreč da monarh (kralj) ne more storiti ničesar v nasprotju z zakonom (angleški The King can do no wrong oziroma latinski Rex non potest peccare), saj je absolutni suveren. In če kralj uživa absolutno imuniteto, so tudi njegovi morebitni grehi brezpredmetni. Kralj je torej v vsakem primeru nedolžen.