Revija Reporter
Slovenija

V Inštitutu 8. marec v odgovoru inšpektoratu zavrnili očitke o vodenju kampanje, razmišljajo o ovadbi inšpektorja

STA
1 706

7. apr. 2022 12:47 Osveženo: 16:38 / 07. 4. 2022

Deli na:

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec.

Bobo

Iz Inštituta 8. marec so v pozivu na dopis inšpektorata za notranje zadeve sporočili, da z zbiranjem podpisov v podporo predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti ne vodijo volilne kampanje, saj da ne širijo političnih oglaševalskih vsebin. V Inštitutu skupaj z odvetniško službo razmišljajo o vložitvi kazenske ovadbe zoper inšpektorja.

Predstavniki organizacije so že v minulih dneh opozorili, da so od začetka zbiranja podpisov v podporo predlogu zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike deležni pritiskov oblasti. V vrstah koalicije namreč trdijo, da je zbiranje podpisov nezakonito, ker da je del neprijavljene predvolilne kampanje. Inštitut je v zvezi s tem dobil tudi poziv za pojasnila od inšpektorata za notranje zadeve.

Njihova pravna zastopnica Nataša Pirc Musar pa je glede slednjega na današnji spletni novinarski konferenci opozorila, da "prekrškovni organ nikoli ne sme pozivati nekoga, ki je v prekrškovnem postopku, da on predloži dokaze. Pot mora biti obratna. Ne samo, da je nedopustno, je tudi nezakonito," je na današnji novinarski konferenci dejala Pirc Musarjeva.

Po njenih navedbah morajo tisti, ki so v prekrškovnem postopku, imeti pravico do molka in privilegij zoper samoobtožbo, inšpektorat pa da Inštituta o tem ni podučil. V inšpektoratu pa tudi niso navedli, kateri prekršek jim sploh očitajo, niti niso navedli dejstev in dokazov, iz katerih naj bi izhajal, je izpostavila.

Zato resno razmišljajo, da bi proti inšpektorju, podpisanemu pod dopis, vložili kazensko ovadbo zaradi zlorabe uradnega položaja, je navedla.

V Inštitutu sokljub temu odgovorili na poziv in v odgovoru pojasnili, da ne vodijo volilne kampanje, saj da ne širijo političnooglaševalskih vsebin, kot to piše v zakonu o volilni in referendumski kampanji.

Katarina Bervar Sternad s Pravne mreže za varstvo demokracije pa je navedla, da bodo v pravni mreži primer prijavili kot t. i. slapp ukrep. To so napadi, kampanje blatenja, klevetanje, kazenske preiskave in strateške tožbe proti udeležbi javnosti, ki jih izvajajo vplivne javne osebnosti in politiki. O primeru pa bodo poročali tudi Evropski komisiji v okviru mehanizma o poročanju o stanju vladavine prava v Sloveniji, je še napovedala.

Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je ob tem še dejala, da ideja kampanje Gremo volit govori o osnovni državljanski pravici in bo živela naprej, ne glede na prijeme oblasti, saj je kampanja več kot le Inštitut.