Revija Reporter
Slovenija

Izpoved zdravnika iz prvih bojnih linij spopada s covidom-19

Biserka Karneža

4. okt. 2020 20:00 Osveženo: 7:05 / 05. 10. 2020

Deli na:

Specializant infektologije Federico V. Potočnik.

Primož Lavre

Velja prisluhniti opozorilom zdravnika Federica V. Potočnika, dr. med., specializanta infektologije iz celjske bolnišnice, da ob naraščanju števila okužb s covidom-19 zdravstveni delavci niso le bolj obremenjeni kot ob prvem valu, ampak prihajajo v drugi val okužb že utrujeni od prvega. Prepričan je, da bi bilo ob doslednem upoštevanju preventivnih ukrepov, obvezni nošnji mask, varnostni razdalji ter higieni rok in kašlja lahko že povsem drugače, saj bi bilo bistveno manj okužb.

»Lahko sem le razočaran, ko slišim pozive, naj ljudje ne nosijo mask,« je za tednik Reporter dejal specializant infektologije Federico V. Potočnik: »Vsi tisti, ki nočejo nositi mask, se niti malo ne zavedajo, kam vodi to, kar počnejo.« Nikakor ne gre za spodbujanje strahu, pač pa za realnost na intenzivnih oddelkih s covidom-19 v UKC in Splošni bolnišnici Celje, kjer je Potočnik zaposlen od prvega naraščanja okužb.



Komu bi moralo biti vsaj nerodno ob trditvi, »da naj ugasnemo televizijske sprejemnike za dva tedna in bomo spet zdravi?


Kako in kdaj so testi na covid-19 najbolj zanesljivi?

Kakšen je skupni imenovalec vseh tistih, ki jim uspe preživeti intenzivno zdravljenje?

Projekcija za oktober je hitro naraščanje okuženih. Lahko imamo postelje in ventilatorje za 70 bolnikov, toda kdo bo upravljal aparate?

Kaj vse bi doslej moralo že postoriti ministrstvo za zdravje, da do tega vendar ne bi bilo? Potočnik meni, da bi v zdravstvenem sistemu, v katerem gre za veliko centralizacijo, morali stremeti k temu, da bi se čim več pristojnosti preneslo na posamezne bolnišnice, ki se potem ne bi zanašale le na ministrstvo oziroma nanj prelagale odgovornosti.

Potočnik pripominja, da bi bila za infektologe najbolj idealna situacija taka, da bi bili vsi ljudje v državi v popolni karanteni mesec dni, kar seveda ni mogoče: »Med popolno karanteno in popolno svobodo gibanja je ogromna sivina. Kje bomo pristali, je stvar političnih odločitev na podlagi stroke. Bolj ko so liberalni ukrepi, bolj tvegamo širjenje okužbe in prehajamo v fazo, ko nam obvladovanje uhaja iz rok.«

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24