Revija Reporter
Slovenija

Igor Štemberger: Kriza bo huda, velika in globoka, trajala bo dolgo. Naslednje leto bomo soočeni z veliko stečaji

Silvester Šurla
10 282

2. avg. 2020 20:00

Deli na:

Igor Štemberger, ustanovitelj, lastnik in predsednik uprave Ilirike

Bobo

Je poslednji Mohikanec na slovenskem borznem trgu. Njegova Ilirika je med večjimi borznimi hišami po zadnji krizi leta 2008 edina ostala v zasebni lasti. Z Igorjem Štembergerjem smo se pogovarjali o posledicah pandemije novega koronavirusa na gospodarstvo, o katastrofalnem delovanju slovenske pravne države, kar je tudi izkusil na lastni koži.

Vprašali smo ga, v kaj se splača vlagati denar v teh kriznih časih in zakaj imajo Slovenci kljub ničelnim obrestnim merah še vedno najraje prihranke na bankah. Na vprašanje – koliko ima danes pod palcem, pa v šali odgovarja: »Če vprašate davčno upravo, bi bil spet čas, da pridejo in mi spet kaj vzamejo.«

NEKAJ MISLI IZ INTERVJUJA

Borba proti bolezni bo v prihodnje verjetno dobljena. Glede na logistiko, povezave med prodajalci in kupci, glede na uspešnost trgovskih poti, bi težko rekli, da lahko pandemija zamaje globalizacijo. Bo pa dala v bodoče misliti vsem gospodarskim subjektom, da je potrebno imeti proizvodnjo v svoji državi, v regiji oziroma čim bližje.

Zagotovo ne more biti vseeno, kdo je na oblasti. Vsi, ki delamo, ki imamo gospodarsko dejavnost, kakor tudi vsi državljani nasploh bi želeli jasno vedeti, v kakšnih okvirih se lahko gibljemo, predvsem z vidika zakonodaje.

Prepričan sem, da ni dobro, da mladi in neizkušeni ljudje kar takoj postanejo predsedniki vlade, saj običajno nimajo dovolj znanja za vodenje države in potem rinejo z glavo v zid in skozi zid.

Kar se ukrepov tiče, ki jih je sprejemala vlada, pa, če smo iskreni – to ni bilo nič posebnega, česar ne bi že pred nami sprejeli Avstrijci, Nemci, pa tudi Italijani, ki so bili prvi izjemno globoko ranjen.

Osebno menim, da čisto zares nobena vlada pri nas ni bila naklonjena kapitalu ali odprtemu gospodarstvu.

Po mojem smo zamudili eno zadnjih priložnosti, da bi Telekom še prodali za korektno ceno.

Pazite, jaz sem to obdobje poslovno preživel, ampak verjemite, mnogo podjetnikov teh davčnih postopkov ni preživelo in so danes zaradi tega v stečaju. Si lahko predstavljate njihove socialne posledice, ko so morali plačati milijon, dva ali tri davka, pa verjetno vsi niso bili krivi.

Med ljudmi upravičeno velja rek – čim dlje od sodišča, saj tam ne moreš najti pravice.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24