V ZDA so doslej potrdili najmanj 1400 primerov okužbe s koronavirusom in 40 smrtnih primerov. Nekdanji Trumpov svetovalec za domovinsko varnost Thomas Bossert je sporočil, da bo vsem čez dva tedna hudo žal za izgubo časa in energije za nesmiselno prepoved potovanj, potem ko se virus že širi po ZDA, namesto da bi se osredotočili na okrepitev testiranj in ukrepe proti širjenju virusa znotraj države.
Voditelj televizije MSNBC in nekdanji republikanski kongresnik s Floride Joe Scarborough je bil še ostrejši in je Trumpu razložil, da zaklepa vrata hiše, ko je morilec že v njej. Prvi primer okužbe z virusom se je v sredo pojavil tudi znotraj kongresa, kjer so zaprli vrata za turistične oglede, kongresniki pa so izjemno razočarani nad nesposobnostjo vlade, da razširi testiranja po ZDA.
Trump medtem razmišlja o prepovedi potovanj v huje prizadete zvezne države, kot sta Washington in Kalifornija. Kljub prepovedi, ki velja od sobote zjutraj, je danes v Beli hiši sprejel irskega premierja za praznik Sv. Patrika, ki ga v ZDA letos ne bodo praznovali s paradami, ker so odpovedane. Novinarjem je povedal, da za nekaj časa odpoveduje predvolilna zborovanja, svetu pa je predlagal preložitev letošnjih olimpijskih iger na Japonskem.
Zavrnil je tudi predlog kongresnih demokratov za pomoč prizadetim zaradi pandemije. Demokrati predlagajo več denarja za brezposelne, pomoč v hrani, podporo bolnikom in tistim, ki skrbijo zanje, zastonj testiranja in odpravo doplačil, ki jih zahtevajo zdravstvene zavarovalnice in podobno. Vodja senatne večine republikanec Mitch McConnell je dejal, da gre za ideološki seznam želja, ki ne bo potrjen, in Trump se z njim strinja ter navija za davčne olajšave.
Vrag je vzel šalo tudi za Trumpa, ki je doslej s pomočjo naklonjenih medijev, kot je televizija Fox News, dva meseca porabil za zniževanje nevarnosti koronavirusa, v sredo pa je našel priljubljenega krivca za težave - tujino. V tem primeru Evropo. V nagovoru je zatrdil, da je virus v ZDA prišel iz Evrope, ki ne sprejema zadostnih ukrepov, ob tem pa se tudi pohvalil. "Sprejemam najbolj agresivne in celovite ukrepe za zajezitev tujega virusa v zgodovini," je dejal.
Vendar pa tradicionalne Trumpove taktike spopadanja z nasprotniki tokrat ne delujejo. Virusa ni strah negativnih tvitov niti propagande televizije Fox. Tudi njegovi goreči podporniki so sedaj zmedeni, ko vidijo bolne svojce, zapiranje šol, športnih in drugih prireditev, motnje v prometu in padanje borznih indeksov skupaj z njihovimi pokojninskimi prihranki. Obtožbe o lažnih novicah in medijih se ne primejo več tako zlahka, demokrati pa Trumpa obtožujejo, da leta okrog kot kura brez glave.
Kritik je deležna tudi prva dama ZDA Melania Trump, ki je imela v torek nastop v okviru svoje akcije proti nasilništvu med otroci, udeleženci pa so zaman čakali, ali bo kaj povedala o koranvirusu. Prve dame ZDA so zgodovinsko bolj popularne od predsednikov in njihov vpliv je lahko blagodejen in pomirjujoč. Američani od Melanie Trump na to še čakajo.
Trumpova delna prepoved potovanj iz Evrope v ZDA, ki ne velja za ameriške državljane in druge izvzete kategorije ljudi, je še bolj znižala borzne indekse in cene nafte ter povzročila zmedo na letališčih po Evropi, kjer tudi Američani plačujejo po več deset tisoč dolarjev za povratek v domovino, preden začne veljati prepoved, ki zanje ne velja.
Borzni indeks Dow Jones je zjutraj padel za dodatnih osem odstotkov, že v sredo je trgovanje končal več kot 20 odstotkov pod rekordno vrednostjo v februarju in nastopilo je tako imenovano obdobje borznega medveda, ki simbolizira takšne padce. Koronavirus končuje tudi neprekinjeno obdobje 11 let gospodarske rasti v ZDA, kar je bil glavni argument za Trumpovo ponovno izvolitev na položaj.
Stanje skuša izkoristiti predsedniški kandidat demokratov Joe Biden, ki napoveduje "predsedniški" govor o koronavirusu iz svojega domačega Wilmingtona. Z govorom naj bi pokazal, kako se mora "pravi" predsednik odzvati na tovrstno krizo. Biden je sodeloval pri ukrepanju vlade predsednika Baracka Obame proti izbruhu ebole in uspeva kljub vsem svojim pomanjkljivostim in jezikovnim spodrsljajem izražati malce več stabilnosti.
"V tem trenutku, ko je po državi in v svetu toliko strahu, potrebujemo ameriško vodstvo. Potrebujemo predsedniško vodstvo, ki je pošteno, zaupanja vredno, iskreno in pomirjajoče," je še pred napovedanim govorom sporočil Biden. Koronavirus posredno koristi njegovi kampanji, ker sam na svoja zborovanja doslej še ni privabljal velikih množic in ne bo čutil izgube po odpovedih.