Revija Reporter
Slovenija

Igor Samobor dobitnik Borštnikovega prstana; največ nagrad za Nevihto

STA

26. okt. 2012 18:47 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Festival Borštnikovo srečanje se je nocoj sklenilo s podelitvijo prstana igralcu Igorju Samoborju, ki to nagrado za življenjsko delo razume kot dokončno poroko z gledališčem. Največ nagrad v tekmovalnem programu pa je pobrala uprizoritev Nevihta v režiji Jerneja Lorencija in izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega.

Zaključna slovesnost festivala, ki, kot je dejala voditeljica programa Barbara Cerar, časti gledališko umetnost, je bila polna kritičnih referenc na vladne varčevalne ukrepe na področju kulture. Tem se ni mogla izogniti niti glavna zvezda večera Igor Samobor. "Danes je naš praznik in ni lepo, če je človek na svoj praznik žalosten in obupan. A jutri bo v vsakem primeru tukaj in z njim bo prišla tudi realnost. Mnoge stvari so nastajale dolga leta, mnoge zgodbe, mnoge stvaritve in lahko se jih pokvari z enim samim zamahom," je dejal ob prejemu nagrade.

Borštnikov prstan razume kot "potrditev za tisto, kar je bilo, in velikanski izziv za tisto, kar še ima priti". "Ker se zdaj dokončno poročam z gledališčem, na koncu rečem le ta znameniti 'da' in tisto, kar zraven spada: 'dokler naju smrt ne loči'."

V utemeljitvi nagrade je žirija poudarila, da je umetnost igre, katere visok svečenik je že dolgo Samobor, v tem, da se igralec lahko prelevi, "transponira", prevede v dramski lik, ki je narejen izključno iz besed. Če je pri tem prisotna še bolj ali manj razvidna psihologija, mu je to le v (dodatno) pomoč, nikakor pa ni pogoj, brez katerega igralcu ne bi bilo moč oživiti lika, so zapisali.

Največ nagrad v tekmovalnem programu letošnjega festivala je prejela prejela uprizoritev Nevihta v režiji Jerneja Lorencija in izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega. Med drugim je prejela nagrade za režijo, scenografijo, glasbo in igro ter bila razglašena za najboljšo uprizoritev pretekle sezone.

Strokovna žirija Festivala Borštnikovo srečanje pod vodstvom Zale Dobovšek je v omenjeni predstavi prepoznala izjemen, redko viden dosežek, ki ga zaznamuje močna kolektivna drža. "Brez dvoma je bila to uprizoritev, kjer je bila žirija popolnoma sklepčna. Prav zaradi mednarodne sestave žirije pomeni, da je nagovarjala gledalca na zelo različnih nivojih, skozi glasbo, skozi neverjetno ansambelsko energijo, povezanost in pa predvsem noviteto samemu Mestnemu gledališču ljubljanskemu, pri katerem morda nismo vajeni tovrstne igre, tovrstne interpretacije, tovrstne komunikacije z občinstvom," je v izjavi za medije pojasnila predsednica žirije Zala Dobovšek.

Lorencija je pri besedilu Aleksandra Nikolajeviča Ostrovskega najbolj pritegnilo "to neko čudovito razmerje med javnim in zasebnim". "Zdi se mi, da nam je uspelo napraviti en perfekten team, kar je danes zelo redko, in da smo na podlagi tega teama uspeli spregovoriti o nekih arhetipskih stvareh, kot je na koncu koncev tudi ljubezen, zakaj je vredno živeti, s čim se je vredno ukvarjati, ali nismo kanibali drug drugemu, ali se ne naslajamo nad bolečino drugega," je menil.

Ob tem se tudi on ni mogel izogniti aktualnih razmer v slovenski kulturi in poudaril, da te "jemljejo lesk" nagradam, ki so jih podelili na nocojšnji slovesnosti v dvorani SNG Maribor. "Vsake nagrade sem zelo vesel, hkrati pa se zavedam, da ima radikalno omejen rok trajanja," je dejal v izjavi za medije. Na odru pa je pozval ministra Žigo Turka in vlado, da še enkrat premisli o predvidenih rezih v kulturni proračun.

Nagrado za igro so prejeli Nataša Barbara Gračner za vlogo v uprizoritvi Gospoda Glembajevi ter Gregor Baković za vlogo v uprizoritvi Rdeča, oboje v izvedbi SNG Drama Ljubljana. V tej kategoriji sta bila nagrajena še igralca iz Nevihte Primož Pirnat in Matej Puc, Nika Rozman pa je prejela nagrado za mlado igralko. V uprizoritvi Nevihta so si nagrade prislužili še Branko Hojnik za scenografijo, Branko Rožman za glasbo, Belinda Radulović za kostumografijo ter Maja Cerar za oblikovanje govora.

Zadnja leta na Borštnikovem srečanju svojo nagrado podeljuje tudi Društvo gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije. To je nagrado za najboljšo uprizoritev sezone 2011/2012 dodelilo uprizoritvi Zgodba o nekem slastnem truplu ali gostija ali ... v režiji Primoža Ekarta in produkciji Zavoda Imaginarni.