Revija Reporter
Slovenija

Idol evropske levice Cipras bo pozdravil nastanek slovenske Združene levice

STA

1. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Demokratična stranka dela, Iniciativa za demokratični socializem in Stranka za trajnostni razvoj - TRS bodo danes v Ljubljani podpisale koalicijsko pogodbo za nastop na volitvah v Evropski parlament in ustanovile Združeno levico. Kongresa se bo udeležil tudi kandidat za predsednika Evropske komisije Aleksis Cipras iz Stranke evropske levice.

Strankam, ki bodo stopile v predvolilno koalicijo, je skupno zavzemanje, da se neoliberalni Evropi ponudi alternativo, in sicer socialistično Evropo. Ob tem se označujejo za izrazito evroskeptično skupino, ki se zavzema ali za preobrazbo EU ali za izstop iz nje.

Kot je na predstavitvi minuli teden pojasnil koordinator Iniciative za demokratični socializem Luka Mesec, si stranke prizadevajo za konec varčevalnih ukrepov, razrešitev dolžniške krize, gospodarsko obnovo Evrope, demokratizacijo evropskih institucij ter zeleni preboj. Po njegovem prepričanju je čas, da Evropa stopi na pot politične, ekonomske, socialne in okoljske preobrazbe.

Predsednik TRS Matjaž Hanžek pa je dodal, da je treba v boju proti uničevalnemu liberalizmu oblikovati nov razvojni model. Zato so se povezali v Združeno levico, ki bo delovala pod okriljem Stranke Evropske levice. Tako se bo ustanovnega kongresa udeležil tudi Cipras, podpredsednik te evropske stranke in vodja največje grške opozicijske stranke Sirize.

Ob tem je Hanžek še napovedal, da bo Združena levica po evropskih volitvah predvidoma skupaj nastopila tudi na lokalnih in državnozborskih volitvah.

Interes za povezovanje z Združeno levico je sicer javno izrazila tudi nova stranka Solidarnost. Eden od treh predsednikov Solidarnosti Uroš Lubej je za STA namreč dejal, da bi bilo pametno, da se povežejo, a hkrati še ni znal oceniti, kako realna je ta možnost.

Prav tako se možnosti predvolilnih koalicij in sodelovanj kažejo tudi pri drugih strankah. Dosedanji evroposlanec iz vrst Zares Ivo Vajgl se je tokrat za podporo obrnil k DeSUS, medtem pa je vedno bolj realno povezovanje ostalih strank na levici, ki sodijo v politično skupino evropskih liberalcev Alde, torej PS, DL, Zares in LDS.

Prvak SD, ki bo na volitvah nastopila samostojno, Igor Lukšič je to v minulih dneh že pospremil s komentarjem, da nekateri ne razumejo, da je v večstrankarskem sistemu vsaka stranka konkurenca in da se zaradi vedno novih strank glasovi volivcev na levici razpršijo, posledično pa ima levica manjšo moč v primerjavi z desnico. Hkrati pa meni, da se nekateri povezujejo iz personalnih razlogov, torej zato, da bi dobili kakšnega poslanca, ne pa zaradi sorodnosti programov.

Povezovanja se obetajo tudi na desnici. Predsednica NSi Ljudmila Novak je za STA v sredo pojasnila, da so po sklepu sveta NSi imenovali pogajalsko skupino, ki je oblikovala izhodišča za pogajanja s SLS. Ta pogajanja potekajo, okviri so postavljeni, podrobnosti pa še niso dorečene.

Obenem NSi s pogajalskimi izhodišči seznanja svoje članstvo na terenu, predstavlja argumente za in tudi pomisleke za skupno listo s SLS. Končno odločitev bodo sprejeli organi stranke predvidoma sredi marca, ko bo posvet NSi in svet stranke.

Ožje vodstvo stranke sicer vidi kar precej argumentov za podporo skupnemu projektu s SLS, je povedala Novakova. Med pomisleki pa so slabe izkušnje iz preteklosti in bojazen članov stranke pred združevanjem strank. A Novakova poudarja, da ne gre za združevanje strank, pač pa le za enkraten projekt in za združevanje glasov na volitvah. Argument za to je tudi, da bosta obe stranki kandidirali kot članici Evropske ljudske stranke, je dodala.

Volitve v Evropski parlament bodo 25. maja, roki za volilna opravila pa so začeli teči v ponedeljek. Državna volilna komisija je že v torek sprejela navodilo za delo okrajnih volilnih komisij in volilnih komisij volilnih enot, rokovnik za izvedbo volilnih opravil, sklep o določitvi uradne prazne glasovnice ter sklep o določitvi oblike in vsebine glasovnice za izvedbo volitev.