Revija Reporter
Slovenija

Hrvaški tisk o slovenskih protestih: Upor proti samemu kapitalizmu

STA

5. dec. 2012 10:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenija je danes znova, kot že konec 80. let prejšnjega stoletja, avantgarda Zahodnega Balkana, ker je prva od postjugoslovanskih držav, ki je artikulirala vzroke globoke krize, danes poudarja Novi list. Ali bodo slovenskemu primeru o potrebi po vzpostavitvi novega družbenega reda lahko sledili tudi Hrvati, pa se sprašuje Večernji list.

Slovenija je bila najnaprednejša in najbogatejša izmed držav nove Evrope. Poimenovali so jo balkanska Švica. Po vrsti bleščečih uspehov je nastopila kriza, v kateri so se zrušila največja poslovna cesarstva, zvišali pa brezposelnost in revščina. Ob tem so Slovenci izgubili tudi samospoštovanje, da so bili boljši, sposobnejši, varčnejši in uspešnejši, po čemer so se razlikovali od ostalih nekdanjih jugoslovanskih rojakov, poudarja reški časnik.

"Ko se je zdelo, da je vse izgubljeno, se je v Sloveniji zgodil klik. Reset. Slovenci imajo vodo v grlu. In so se odločili reči "Dost' je"! Namesto na predsedniške volitve, ki so jih večinoma ignorirali, so množično šli na ulice," dodaja komentator.

Za razliko od zmedenih lanskih protestov na Hrvaškem, slovenski protestniki zelo dobro vedo, kaj je razlog njihovega besa, saj ni problem zgolj v globokih rezih v zdravstvu in izobraževanju, ki so bili bolj brutalni kot na Hrvaškem.

"Slovenci so se uprli tistim, ki so jim ugrabili državo, ne le skorumpiranemu mariborskemu županu Francu Kanglerju; uprli so se nedotakljivim, skorumpiranim in kriminalnim političnim elitam, levim in desnim v enaki meri, ki so v Sloveniji nad zakonom in nad ljudstvom," izpostavlja časnik.

Pojasnjuje, da so protesti kmalu postali upor proti samemu kapitalizmu, zaradi tega pa je slovenski primer poučen tudi za Hrvaško. Gre za upor poroti sistemu, ki sistemsko ustvarja revščino, brezposelnost, bedo za večino in izjemno neenakost, bogastvo pa koncentrira v rokah privilegirane manjšine.

"Slovenci so se prvi uprli sistemskem ropu, sicer šele, ko so na vrsto prišli sami, za izkoriščanimi bosanskimi gradbeniškimi delavci in izbrisanimi ter hrvaškimi in bosanskimi varčevalci, ki jim niso izplačali prihrankov," sklene komentator.

Večernji list se sprašuje, ali se bodo slovenski protesti lahko razširili na Hrvaško, ter poudarja, da ima hrvaška vlada veliko prednost pred slovenskimi oblastniki.

Župana Maribora in Ljubljane, Kangler in Zoran Janković, kot tudi slovenski premier Janez Janša vlečejo za seboj repe korupcijskih afer, medtem ko omenjenih zgodb v vladi premiera Zorana Milanovića ni. Sicer ni niti premikov niti naznanil poti za izhod iz krize, Milanović smuča, njegovi ministri pa ne vedo, kako je živeti z minimalno plačo, navaja zagrebški časnik.

Časnik spominja, da lanski enomesečni "Facebook protesti" niso prinesli nobenih sadov, predvsem zaradi tega, ker so bili ideološko heterogeni in so se izgubili v brezciljnem tavanju po mestih.

Vzpostavitev novega reda v družbi, o kateri govorijo v Sloveniji, bo lahko spodbudila tudi Hrvate, da bi se pridružili protestom. Spodbuda za takšne proteste na Hrvaškem bo morda še višje število brezposelnih, meni splitski sociolog Zoran Malenica za Večernji list.