Herman Rigelnik, »socialno čuteči« menedžer Kučanovega tipa
5. jan. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Herman Rigelnik, ustanovni član Foruma 21, je še eden v vrsti »socialno čutečih« menedžerjev Kučanovega tipa. Tako se je Rigelnik s tovarišijo solastnikov Proteja, po katerem so olastninili holding ACH, za novo leto obdaroval s kar 21 milijonov evrov dividend. Največji lastnik Proteja je seveda on. Vse v stilu podobnih prevzemov, pri katerih prevzemne kredite odplačujejo na račun izčrpavanja prevzetega podjetja.
ACH je v zadnjih treh letih lastnikom že izplačal več kot 20 milijonov evrov dividend. Sredstva za izplačilo dividend bo pomagala priskrbeti hčerinska novomeška družba ACH Adria Mobil, ki posluje uspešno, toda na račun dividend za ACH izgublja razvojni kapital, očitno s podporo generalne direktorice ACH Sonje Gole. Ta družba je zaradi oslabitve svojega 40-odstotnega deleža v Factor banki, ki jo moramo v likvidaciji reševati davkoplačevalci, ustvarila kar 22 milijonov evrov izgube.
Kot v posmeh dejanskim vrednotam Rigelnikove združbe so v letno poročilo o poslovanju ACH zapisali »Vrednote so temelj naše trdnosti«. V mrežo družbe sodi 35 podjetij, med drugimi tudi GH Union (v sklopu tega so ljubljanski hoteli Grand hotel Union, Grand hotel Union Business, Hotel Lev in Central Hotel), Perftech in Debitel.
Rigelnikova sla do denarja je izredna, iz letnega poročila ACH izhaja, da je imel v letu 2012, ko se je po dolgoletnem vodenju ACH upokojil, skupno kar 607 tisoč evrov bruto prejemkov, od tega kar 390 tisoč evrov za odpravnino. Da bomo zdaj davkoplačevalci trpeli škodo zaradi likvidacije Factor banke, njeni lastniki pa si izplačujejo mastne dividende, je še ena od »vrednot« Rigelnikove tovarišije. Sredi preteklega leta je prekipelo Bogdanu Lipovšku, dolgoletnemu direktorju Grand Hotela Union, ki sodi pod ACH. V pismu direktorju Proteja Branku Šibakovskemu je Lipovšek zapisal, da izstopa iz lastništva Proteja, ker ta z izplačili dividend tajkunsko izčrpava odvisne družbe ACH in jim jemlje možnost za rast in razvoj.
Rigelnik je bil v letih 1982 in 1983 minister za industrijo, gradbeništvo in energetiko v vladi Janeza Zemljariča, nato je do osamosvojitve vodil Gorenje. V prvi vladi Janeza Drnovška je bil podpredsednik za gospodarstvo, konec leta 1992 so ga z mesta poslanca LDS izvolili za prvega predsednika državnega zbora, s te pozicije je prevzel vodenje Autocommercea, začetne družbe holdinga ACH. Pred nekaj meseci je za 468 tisoč evrov kupil luksuzno, 192 kvadratnih metrov veliko stanovanje pod grajskim hribom v centru Ljubljane.
Izjave o Hermanu Rigelniku
Bogdan Lipovšek, nekdanji solastnik Proteja: »Tajkunizacija, ki slabi ekonomsko podstat Slovenije in ustvarja kasto lastnikov brez socialnega in solidarnostnega refleksa, je zločin nad slovenskim narodom, in pri tem ne želim sodelovati.«
Stanislav Kovač, novinar: »Ravnanje Rigelnika in menedžerjev iz družbe Protej je klasična prevzemna zgodba iz propadlega mencingerjanskega modela nacionalnega interesa.«
Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager: »G. Rigelnika osebno ne poznam, izplačilo visokih dividend lastnikom Proteja pa ni korektno do holdinga ACH. Izplačila lastnikom v času, ko je družba tako izpostavljena, niso primerna.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke