Revija Reporter
Slovenija

Han: Če bodo slaba posojila razkrita, nam bodo jutri šli vsi komitenti iz NLB

STA

4. mar. 2014 14:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Koalicijski partnerji pri premierki Alenki Bratušek razpravljajo o nepremičninskem davku, o zakonu o SDH ter o zakonu o dostopu do informacij javnega značaja. Pri tem se zapleta, saj DL podobno kot opozicija predlaga tudi javnost slabih posojil, ki ne gredo na slabo banko. Zakon bi lahko sprejeli s pomočjo opozicije, pravi prvak DL Gregor Virant.

Pri sprejemanju novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja se lahko v koaliciji zaplete. Dopolnilu DL namreč nasprotujejo v SD in PS. Tako še ne vemo, ali zakon lahko zaradi tega tudi pade, je Virant dejal pred kolegijem pri premierki.

"Počakajmo do četrtka, ko je glasovanje o zakonu," pravi Virant. Spomnil je na dopolnilo opozicije in DL. Po njegovih besedah je mogoče, da dopolnilo in potem zakonsko novelo sprejmejo s pomočjo opozicije, čeprav bi ga najbolj veselilo, kot pravi, če bi bil zakon sprejet soglasno.

Za vodjo poslancev SD Matjaža Hana je dopolnilo DL problematično. Poudarja, da je treba pri tem zakonu gledati korak naprej. Po njegovem mnenju obstaja bojazen, da bodo po odprtju kreditnih map, vse pa niso tajkunske, nekatera podjetja posojila prenesla v banke, ki niso v državni lasti.

Kot je dejal, je treba biti racionalen in ne gre le za to, da bodo všečni ljudem. "Jutri nam bodo šli vsi komitenti iz NLB," svari Han.

Ob nekaterih opozorilih, da bi razkritje podatkov lahko podjetjem tudi škodovalo, pa Virant zatrjuje, da transparentnost nikoli ne more ogrožati konkurenčnega položaja, pač pa ga izboljšuje. Ob tem poudarja, da to niso katera koli podjetja, pač pa podjetja v javni lasti.

Han pa meni, da je to lahko težava. Nekateri bi v Sloveniji želeli hitro razprodati premoženje, kar bo po njegovem mnenju lahko "fin izgovor", češ, da potem ne bo težav. Klub temu, da so mediji opozorili na veliko napak pri tem, morajo biti politiki po besedah Hana "trezni", da ne bodo naredili še več škode kot do zdaj, je dejal.

Danes koalicija razpravlja tudi o popravkih nepremičninskega zakona, pri kateremu se obeta izenačitev stopnje obdavčitve rezidenčnih in nerezidenčnih nepremičnin. To je DL zagovarjala že od začetka, je dejal Virant, in prav je, da se zakon prilagodi praksi.

Ob tem Virant ne želi neposredno s prstom kazati, kdo je kriv za nastalo stanje pri tem zakonu. "Pogled po zgodovini koalicijskih usklajevanj zakona lahko pokaže, kdo je bil tisti, ki je predlagal sporno določbo," je dejal.

Han pa priznava, da so to predlagali v SD. Prepričani so bili, da mora biti obdavčitev v primeru oddajanja več stanovanj drugačna kot za stanovanja, v katerih lastnik živi. A zdaj po njegovih besedah ugotavljajo, da geodetska uprava nima pravih podatkov in nastaja težava. Da bo luksuz enako obdavčen, je pa po njegovem mnenju absurd.

Koalicijski partnerji razpravljajo tudi o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, ki očitno še vedno ni usklajen. Tudi Viranta čudi, kot pravi, da se že mesece pojavljajo neke nove pripombe na zakon, zlasti v DeSUS in SD. Zakon je treba hitro sprejeti, je poudaril in obenem ocenil, da bi pa lahko zakon uskladili danes.

Po besedah Hana sta odprta še člen ali dva, ampak meni, da bodo to brez težav rešili.