»Sanje NSI, da še kdaj dobijo poslanca Evropskega parlamenta, so skoraj dokončno pokopane. Glasovi se bodo ob 10-odstotnem pragu najverjetneje toliko razdrobili, da ga niti SLS niti NSI ne more doseči,« je prvak SDS Janez Janša na omrežju X komentiral odločitev SLS, da gre na evropske volitve s svojo listo, ki jo bo vodil Peter Gregorčič, nekdanji predsednik programskega sveta RTVS, v katerem je imela večino Janševa koalicija. Predsednika SLS in NSI Marko Balažic in Matej Tonin sta bila prejšnji teden že skorajda dogovorjena za skupno evropsko listo, ki bi jo vodil nekdo iz NSI, medtem ko so bila tri mesta ponujena SLS. Toda nato je konec tedna prišlo do preobrata, in tako za skupno listo pravzaprav ni več možnosti.
Ob inavguraciji Gregorčiča za nosilca liste SLS se lahko najbolj smeje Janša. Gregorčič velja za njegovega privrženca, kot komentator graja NSI in hvali SDS.
Pred tem se je SLS pogovarjala o skupni listi z SDS, vendar pa ni sprejela Janševega pogoja o skupni listi tudi na državnozborskih volitvah. Na zadnjih evropskih volitvah leta 2019 je bil na skupni listi z SDS v Evropski parlament izvoljen tudi član SLS Franc Bogovič, ki je dobil 13.743 preferenčnih glasov, pet let prej pa jih je na skupni listi z NSI prejel 7809. Tokrat je Bogovič šele evidentiran za kandidata na listi SLS, saj celotne liste še niso potrdili.
Če bo SLS nastopila sama, ima zelo malo možnosti za vstop v Evropski parlament, saj bi morala zbrati okoli osem odstotkov glasov. Toliko jih je zbrala SD leta 2014, ko ji je komaj še uspelo obdržati evropsko poslanko Tanjo Fajon. Prihodnje leto bomo volili devet evropskih poslancev in se bo verjetno prag malo spustil. NSI ga lahko ujame, saj je volilna udeležba nižja, njihovi volivci pa bolj zvesti. SLS kvečjemu lahko kateri od strank prispeva okoli 10 tisoč glasov svojih volivcev.
Ob inavguraciji Gregorčiča za nosilca liste SLS se lahko najbolj smeje Janša. Gregorčič velja za njegovega privrženca, kot komentator graja NSI in hvali SDS. Njegov največji dosežek bo, če tudi NSI ne bo imela evropskega poslanca in bo v Evropskem parlamentu ostala le še SDS, ki ji tokrat ne bo treba reševati SLS.