Gregor Virant se ponuja za predsednika parlamenta
16. dec. 2011 20:49 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Začasni vodje poslanskih skupin so se dogovorili o poteku ustanovne seje DZ ter določili sedežni red poslancev v dvorani. Na seji bodo imenovali novo vodstvo DZ, čeprav kandidati še niso znani. V SD si želijo, da bi bil novi predsednik Borut Pahor. Če bi bil predsednik DZ iz vrst Liste Virant pa bi bil to njen predsednik Gregor Virant.
Sestanek je pred ustanovno sejo DZ, ki bo v sredo, sklical sedanji predsednik Ljubo Germič. Kot je pojasnil po sestanku, so se med drugim dogovorili o dnevnemu redu ustanovne seje ter sedežnem redu v veliki razpravni dvorani.
V novem sklicu državnega zbora bo največja poslanska skupina Pozitivna Slovenija zasedla mesto na sredini dvorane. Levo od njih bodo poslanci Virantove liste, nato poslanci DeSUS, na skrajni levi pa SD. Poslanci SLS se bodo posedli desno od poslancev Pozitivne Slovenije, proti desni sledijo poslanci SDS, na skrajni desni pa bodo poslanci NSi.
Na sredini ustanovni seji bodo novoizvoljeni poslanci sicer najprej imenovali mandatno-volilno komisijo, nato potrdili svoje mandate, v nadaljevanju seje pa izvolili predsednika ter podpredsednike DZ.
Ker koalicijska usklajevanje še potekajo, kandidati za omenjena mesta še niso znani. Kot je pojasnil začasni vodja poslanske skupine SD Samo Bevk, se morajo glede vodstvenih funkcij dogovoriti tisti, ki se pogovarjajo glede koalicije. V SD si sicer želijo, da bi bil predsednik DZ Borut Pahor, a je to po Bevkovih besedah njegova odločitev.
Svojega kandidata za predsednika DZ imajo tudi v Listi Virant. Če bi kandidat za predsednika DZ prihajal iz njihovih vrst, bi bil to zagotovo Gregor Virant, je dejal Rihard Braniselj iz omenjene poslanske skupine.
Začasni vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer pa pravi, da za pogovore o kandidatih za predsedniško mesto še ni pravi čas, saj koalicijski pogovori še vedno potekajo.
Ali bo nov sklic parlamenta še pred novim letom obravnaval intervencijski zakon, sicer še vedno ni jasno. Na ustanovni seji ga skoraj zagotovo ne bodo obravnavali, po Bevkovih besedah pa bi ga lahko sprejemali na izredni seji. V pozitivni Sloveniji pa so predlagali, da bi za odločanje o interventnih ukrepih v DZ ustanovili začasen odbor, a se glede njegovega oblikovanja danes še niso dogovorili.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke