Revija Reporter
Slovenija

Državljanska lista zapušča koalicijo; Šušteršič, Pličanič in Virant odstopajo s funkcij

STA

23. jan. 2013 16:25 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Državljanska lista zapušča koalicijo, je med današnjo sejo sveta stranke povedal njen predsednik Gregor Virant. Svet stranke sicer še zaseda, Virant pa v kratki izjavi med sejo še ni sporočil, kakšni bodo drugi sklepi, predvsem glede njegovega odstopa z mesta predsednika DZ in odstopa obeh ministrov DL. Ob izstopu DL iz koalicije s funkcij z današnjim dnem odstopajo tudi minister za finance Janez Šušteršič, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič ter predsednik DZ Gregor Virant. Kot je med sejo sveta stranke pojasnil Virant, se bo DZ z odstopi seznanil v ponedeljek in takrat bodo ti začeli tudi veljati.

Virant je pojasnil tudi, da je bila odločitev o odstopu na seji sveta stranke sprejeta soglasno in je bila "pravzaprav enostavna". "Tisto, kar smo popolnoma upravičeno zahtevali, ni bilo izpolnjeno. DL ne izstopa iz koalicije zaradi neke kaprice ali muhavosti, ampak ker je predsednik vlade grobo kršil koalicijsko pogodbo," pravi Virant.

Od ponedeljka naprej tako Virant ne bo več predsednik DZ. Ministra pa, kot je pojasnil Virant, bosta opravljala tekoče posle do imenovanja novega ministra ali dokler premier za njuni področji ne bo pooblastil katerega od ostalih ministrov.

Na vprašanje, ali so po njegovem mnenju bolj verjetne predčasne volitve ali prehodna vlada, je Virant odgovoril, da so za DL prioriteta predčasne volitve. "Mislimo, da so se okoliščine v Sloveniji s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije toliko spremenile, da bi morali imeti državljani možnost, pravico, da na novo izbirajo," je poudaril.

Virant je izjavi tudi odgovoril na očitek predsednika SDS Janeza Janše, da DL povzroča politično krizo. Po njegovih besedah je politična kriza nastala z dnem, ko je Komisija za preprečevanje korupcije podala svoje "težke obremenjujoče ugotovitve". Izstop stranke iz koalicije je namreč po Virantovi oceni prvi korak k reševanju politične krize.

DL se je za izstop iz koalicije odločila potem, ko se premier Janez Janša ni odzval na njihov ultimat, naj zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije odstopi ali sproži glasovanje o zaupnici.

Pred sejo

DL je začela sejo sveta, na kateri bo dokončno odločila o svojem odhodu iz koalicije. Premier Janez Janša se namreč ni odzval na njihov ultimat, naj odstopi s funkcije ali vloži zaupnico v državni zbor. Minister Janez Šušterič ob prihodu ni dajal izjav, minister Senko Pličanič pa je med drugim dejal, da odstopne izjave nima pripravljene.

Po današnji seji sveta je sicer pričakovati odstop predsednika DL Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ, svoj odstop utegneta napovedati tudi oba ministra stranke - minister za finance Šušteršič ter minister za pravosodje in javno upravo Pličanič.

Pličanič pred sejo sveta ni želel napovedovati, do kdaj bo še minister, saj da se bodo to dogovorili na današnji seji sveta. Na vprašanje, ali so predsednik stranke, finančni minister in on v zadnjih dneh imeli kakšen pogovor in ali so enotni, je odgovoril: "Zdaj bo pogovor na svetu stranke, sprejeli bomo sklepe in potem bo vse jasno".

Da bo stranka kmalu v opoziciji, pa je ob prihodu na sejo sveta dejala poslanka DL Katarina Hočevar. Tudi predsednica sveta Saša Markovič je dejala, da je to pričakovati in na vprašanje, ali so v stranki enotni, odgovorila: "Doslej smo vedno bili enotni".

Vodja poslanske skupine Rihard Braniselj današnje odločitve ni želel prejudicirati in je opozoril, da mora biti odločitev enotna. Sam meni, da so v svetu stranke "ta trenutek" enotni. Ob vprašanju, kdaj bi utegnili odstopili Virant, Šušteršič in Pličanič, pa je dejal, da sedaj težko špekulira.

Tako Šušteršič kot Pličanič danes nista odšla z vlado na obisk notranjsko-kraške regije. Pličanič je dejal, da mu je njegova odgovornost, torej odgovornost ministra, pristojnega za javne uslužbence, nalagala, da je danes ostal v Ljubljani.

Kako se bo po odhodu DL iz koalicije razpletlo politično dogajanje, ostaja neznanka, vendar pa bi ta korak najverjetneje pomenil nastop manjšinske vlade.

Koalicija bi ob odhodu DL štela sedem poslancev manj, medtem ko sta ministra Šušteršič in Pličanič pojasnila, da bosta v primeru odstopa še opravljala tekoče delo. Po ustavi funkcija ministru preneha z odstopom ali razrešitvijo, mora pa opravljati tekoče posle do imenovanja novega ministra.

Odstop Janše in ljubljanskega župana Zorana Jankovića zaradi poročila protikorupcijske komisije zahtevajo tudi v DeSUS in SLS. SDS je sicer koalicijske partnerice že večkrat pozvala, naj, če so nezadovoljne s premierom, v DZ vložijo konstruktivno nezaupnico.

Prednik vlade Janša pa je danes na novinarski konferenci v okviru vladnega obiska notranjsko-kraške regije napovedal, da bo svoje stališče, "če bodo danes nekateri sprejeli iracionalne odločitve", predstavil v četrtek. Janša je ob tem povedal, da kljub nekaterim ultimatom, izrečenim v javnosti, ne on kot predsednik vlade ne SDS niso dobili od DL nobenega sporočila, "zato se nismo uradno imeli na kaj odzvati". "Ne mislim pa se odzivati na objave s tiskovnih konferenc," je dodal.