Revija Reporter
Slovenija

Gospodinjstva za mobilni internet v povprečju porabijo 25 evrov na mesec

STA

26. dec. 2014 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Povprečno gospodinjstvo, ki uporablja vsaj eno obliko mobilnih podatkovnih storitev, je letos za te namene porabilo 25,50 evra na mesec. Znesek je za 6,40 evra višji kot lansko leto, a hkrati je uporaba mobilnih podatkovnih storitev letos nekoliko nižja.

Kot je razvidno iz letošnje raziskave Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), je namreč le slabih 20 odstotkov vprašanih uporabljalo vsaj eno obliko mobilnega dostopa do interneta.

Najbolj se je zmanjšal delež tistih uporabnikov, ki mobilne podatkovne storitve uporabljajo samo preko mobilnega telefona (z lanskih 21 odstotkov na 14 odstotkov). Preostali do mobilnih podatkovnih storitev dostopajo preko podatkovne kartice (tri odstotke), ali pa kombinirajo uporabo prenosa podatkov prek mobilnega telefona in podatkovne kartice (en odstotek).

Mesečni stroški povprečnega gospodinjstva za mobilno telefonijo so se v primerjavi s preteklim letom kar precej znižali. Slovensko gospodinjstvo je oktobra v povprečju za plačilo stroškov mobilne telefonije namenilo 40,80 evra, leto prej pa kar 49,10 evra.

Stroški v letošnjem letu so tako najmanjši v obdobju zadnjih petih let, kar tudi ustreza prepričanju med uporabniki - skoraj 60 odstotkov vprašanih je namreč odgovorilo, da v njihovem gospodinjstvu izdatek za mobilno telefonijo ni previsok. "To je nekako v nasprotju s trendi v prejšnjih letih," dodajajo v Akosu.

V 92 odstotkih gospodinjstev je sicer v uporabi vsaj en mobilni telefon. V letošnjem letu v agenciji zaznavajo občuten občuten porast gospodinjstev z zgolj enim mobilnim telefonom, padec pa opažajo pri deležu gospodinjstev z več kot štirimi in ter z dvema ali tremi telefoni.

Slabi dve tretjini (65 odstotkov) gospodinjstev z mobilnimi telefoni ima v uporabi vsaj en mobilni telefon Telekoma Slovenije. Okoli 37 odstotkov gospodinjstev uporablja vsaj en mobilni telefon pri Simobilu, 16 odstotkov gospodinjstev pa uporablja storitve ponudnika Tušmobil. Debitel je prisoten v osmih odstotkih gospodinjstev, T-2 in Telemach pa vsak v po treh odstotkih gospodinjstev. Glede na lansko leto je Telekom Slovenije pridobil dve oodstotni točki, Simobil pa ravno toliko izgubil.

Za zamenjavo ponudnika mobilne telefonije se je v preteklosti odločilo 39 odstotkov gospodinjstev. Med razlogi za izbiro ponudnika mobilne telefonije je najpogosteje navedena cena (59 odstotkov), na drugem mestu pa pokritost s signalom (44 odstotkov). Sledita še kakovost storitev (25 odstotkov) in dobra ponudba (22 odstotkov).

Povprečno slovensko gospodinjstvo je letos za elektronske komunikacije skupaj odštelo 46,40 evra mesečno, kar je največ v zadnjih petih letih. Znesek pa ne vključuje mobilne telefonije - zanjo je povprečno gospodinjstvo letos, kot rečeno, namenilo še dodatnih 40,80 evra.

O prekinitvi razmerja za storitve elektronskih komunikacij zaradi previsokih mesečnih računov sicer razmišlja 23 odstotkov gospodinjstev, kar je približno enako kot lansko leto (24 odstotkov) in malo manj kot leta 2012 (26 odstotkov).

Raziskavo je med 13. in 28. novembrom za Akos izvedla družba Gfk Slovenija. Anketiranje je potekalo po metodi računalniško podprtega telefonskega anketiranja.