Revija Reporter
Slovenija

Golob za revizijo pridružitvenega sporazuma EU - Izrael

STA
1 301

21. maj. 2025 8:31 Osveženo: 8:34 / 21. 5. 2025

Deli na:

Premier Robert Golob

Daniel Novakovič / STA

Premier Robert Golob meni, da je "skrajni čas, da evropska zunanja služba in Evropska komisija pripravita mnenje in nadaljnje ukrepe glede očitne izraelske kršitve določil pridružitvenega sporazuma". Da je včeraj v Bruslju velika večina držav podprla revizijo omenjenega sporazuma, je zunanja ministrica Tanja Fajon ocenila kot korak naprej.

"Skrajni čas je, da evropska zunanja služba in Evropska komisija pripravita mnenje in nadaljnje ukrepe glede očitne izraelske kršitve določil pridružitvenega sporazuma. Končno se je temu pozivu pridružila velika večina držav članic EU," so besede predsednika vlade navedli na omrežju X.

Ob tem je premier v izjavi izpostavil, da je Slovenija med vodilnimi državami članicami EU, ki so pozvale k reviziji pridružitvenega sporazuma EU - Izrael. "Kot sem že velikokrat povedal, je to, kar se dogaja v Gazi, nezaslišano, nepojmljivo in nerazumljivo. Stradanje in ubijanje palestinskega prebivalstva, uničevanje kakršnekoli možnosti za politično rešitev v obliki rešitve dveh držav, vse to ne vodi nikamor in je v nasprotju z vsemi načeli moderne mednarodne skupnosti pa tudi osnovno človeško humanostjo," je v izjavi še navedel premier.

Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je v oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija povedala, da je ponovila, da ni mogoče ravnati na običajen način, medtem ko Izrael krši mednarodno pravo, ko vidimo bombardiranje šol, napade na civiliste, grožnje s popolno aneksacijo palestinskih ozemelj in popolno razselitvijo Palestincev. "To je izjemno nedopustno, to so grobe kršitve in EU je tista, ki se mora resno odzvati. In danes sem bila zelo razočarana, da ni možne skupne izjave," je dejala.

Kot je povedala, je na koncu zelo ostro pozvala EU, naj vendarle pozove Izrael, da omogoči humanitarno pomoč in ne ovira več dela humanitarnih delavcev in Združenih narodov. Da je velika večina držav, ne pa vse, podprla revizijo pridružitvenega sporazuma, pa je ocenila kot korak naprej.

Slovenija je po njenih besedah do zdaj naredila vse, kar je v njeni moči. Diplomatski politični pritisk pa bodo nadaljevali. Prav tako Slovenija skupaj s Francijo in arabskim svetom aktivno sodeluje pri poskusu oblikovanja mirovne konference, ki se načrtuje sredi junija v New Yorku o tem, kaj bodo tisti koraki, ki bodo prinesli mirno sobivanje Izraelcev in Palestincev v regiji.

Ko gre za ukrepe na nacionalni ravni, so bili ti do zdaj izjemno težko izvedljivi. Kar zadeva morebiten odpoklic veleposlanika ali prekinitev diplomatskih odnosov, pa v Izraelu potrebujemo sogovornika, ko gre za organizacijo pomoči, trenutno iz Gaze rešujejo eno družino, je še pojasnila.

Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas je po včerajšnjem zasedanju zunanjih ministrov EU napovedala, da bo EU pregledala izvajanje pridružitvenega sporazuma z Izraelom. "Iz današnje razprave je razvidno, da velika večina podpira pregled izvajanja drugega člena našega pridružitvenega sporazuma z Izraelom. Zato bomo to izvedli," je povedala Kallas.