Revija Reporter
Slovenija

Glasilo Ljubljana - trobilo za poveličevanje lika in dela župana Zorana Jankovića

Jože Biščak

4. avg. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zoran Janković, ki je na prvih 12 straneh glasila Ljubljana na 13 slikah, pravi, da Ljubljana ne potrebuje nobene sprave več, saj so se že spravili z muslimani z gradnjo džamije in z LGBT

Janković, Janković, Janković in tako naprej. Vmes kakšen Kučan, nato, kakopak, spet Janković, Janković, Janković. Poletna številka Ljubljane, glasila Mestne občine Ljubljana (MOL), ni razočarala. Na prvih 12 straneh se na fotografijah pojavi župan Zoran Janković. Čeprav je bilo zaradi take propagande župana »najlepšega mesta na svetu« že več pritožb (lani je pred volitvami protestirala NS, ker je oktobrska številka izšla že septembra, agitirala pa je za Jankovića), ostaja vse po starem: Ljubljana je trobilo za poveličevanje lika in dela ljubljanskega župana na način, kot smo ga poznali pred 30, 40 ali več leti. Pluralnost mnenj je za urednico Nado Šumi očitno španska vas, čeprav je glasilo financirano s proračunskimi sredstvi (za 10 številk so lani namenili okoli 0,4 milijona evrov). Kritičnih besed o županu ni, so pa zato dobesedni prepisi njegovih govorov in govora njegovega političnega botra Milana Kučana.

Prve, najpomembnejše strani revije so posvečene častnim meščanom in osvoboditvi Ljubljane. In spravi, ki jo Janković razume na zelo poseben način: »V Ljubljani sprave ne potrebujemo. Ne želimo govoriti o njej, mi smo spravo udejanjili.« In kako so jo uresničili? »Če samo povem, da smo pred enim tednom uradno pričeli z gradnjo džamije po 50 letih čakanja. (…) Če samo povem, da smo v mestni upravi pripravili certifikat LGBT, da sem sam že deveto leto pokrovitelj Parade ponosa, potem je to naš odgovor glede sprave.« Zanimivo, a ne?

Za povojne zločine pa Janković predlaga, naj se o njih neha govoriti. In še: »V Ljubljani – mestu heroju ni nobene možnosti, da bi postavljali spomenike domobranskim organizacijam. To je naš odgovor na zgodovino in naša dejanja, ki smo jih naredili v skladu s spravo.« Povedano drugače. Ljubljana, to sem jaz. V Ljubljani se bo delalo, kakor bom rekel jaz. Torej, nobenega spomenika, ki ga jaz ne bom odobril, ne bo. T lahko pomeni, da niti zasebniki ne morejo na svoji posesti postaviti kakršnegakoli pomnika domobrancem.

Ja, to je župan Ljubljane.